Objektum széleinél színtorzulás/életlenség bolygóészlelésnél

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
b4xter
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2020.09.04. 17:14

Objektum széleinél színtorzulás/életlenség bolygóészlelésnél

Hozzászólás Szerző: b4xter » 2020.09.21. 22:25

Sziasztok,

kezdő kistávcsöves vagyok (a legkisebb Skywatcher Makszutov-Cassegrain távcsövem van, F=1250 D=90). Pár hónapja figyelgetek bolygókat, és már egy ideje motoszkál bennem, hogy valami izé lehet a távcsővel. Megpróbálom érthetően megfogalmazni, hátha sikerül... Szóval azt figyeltem meg, hogy a bolygóknál az alsó és felső félgömb széleinél valamiféle elszíneződés tapasztalható, ráadásul az objektumok széle elmosódott, nem élesen válik el a sötét háttértől. A felső félgömbnél sötétebb, kékes-feketés színű ez az elmosódás, az alsó félgömbnél pedig világosabb, inkább olyan vöröses-narancs beütésű. Leginkább Mars és Jupiter megfigyelésnél venni észre ezt a dolgot, és nem tudom hova tenni. A jelenség nagyobb nagyításnál érhető tetten, a 10 mm-es egyszerű bárium okulárral ugyanúgy előjön, mint az egy fokkal jobb 7 mm-es Planetary II-vel. Mire utalhat ez a jelenség? Van erre a hibára valami szabatos kifejezés, amit látok? Hiba ez egyáltalán, figyelembe véve a távcső egyszerű-olcsókínai mivoltát?

Üdv,

Tibor
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Objektum széleinél színtorzulás/életlenség bolygóészlelésnél

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.09.21. 23:02

b4xter írta:
2020.09.21. 22:25
Sziasztok,

kezdő kistávcsöves vagyok (a legkisebb Skywatcher Makszutov-Cassegrain távcsövem van, F=1250 D=90). Pár hónapja figyelgetek bolygókat, és már egy ideje motoszkál bennem, hogy valami izé lehet a távcsővel. Megpróbálom érthetően megfogalmazni, hátha sikerül... Szóval azt figyeltem meg, hogy a bolygóknál az alsó és felső félgömb széleinél valamiféle elszíneződés tapasztalható, ráadásul az objektumok széle elmosódott, nem élesen válik el a sötét háttértől. A felső félgömbnél sötétebb, kékes-feketés színű ez az elmosódás, az alsó félgömbnél pedig világosabb, inkább olyan vöröses-narancs beütésű. Leginkább Mars és Jupiter megfigyelésnél venni észre ezt a dolgot, és nem tudom hova tenni. A jelenség nagyobb nagyításnál érhető tetten, a 10 mm-es egyszerű bárium okulárral ugyanúgy előjön, mint az egy fokkal jobb 7 mm-es Planetary II-vel. Mire utalhat ez a jelenség? Van erre a hibára valami szabatos kifejezés, amit látok? Hiba ez egyáltalán, figyelembe véve a távcső egyszerű-olcsókínai mivoltát?

Üdv,

Tibor
Üdv a génhibások között!!! :D

Ez - főleg kezdőként - egy nagyon jó leírása a légköri diszperziónak.
De ne aggódj, nem a távcsöveddel van baj, hanem a légkör töri meg, és bontja színeire a fényt alacsonyabb bolygóállások esetén.
Ha tökéletességre vágysz, használj korrektort a jelenség kompenzálására, pl.: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... tor-prizma


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Objektum széleinél színtorzulás/életlenség bolygóészlelésnél

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.09.21. 23:06

Attol fugg mikor nezted a Marsot.

Mert ha 2-3 ora fele hajnalban, akkor nem igazan szinez a foldi atmoszfera, mert a Mars mar 40 foknal is magasabban jar. Ebben az esetben valoszinuleg a muszered optikai problemaja lesz a ludas.

A Jupiter viszont nagyon alacsonyan van, ott a legkor szinezi a kepet.
Avatar
b4xter
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2020.09.04. 17:14

Re: Objektum széleinél színtorzulás/életlenség bolygóészlelésnél

Hozzászólás Szerző: b4xter » 2020.09.21. 23:31

Köszönöm szépen az információkat, nagyon kedves tőletek! Mivel az észleléseket leginkább kora este csináljuk (tíz éves fiammal, aki azért nem maradhat fent hajnalig), a legvalószínűbb magyarázat az alacsony bolygóállás miatti légköri diszperzió lehet. Ha tehetem, a Marssal ezt azért le fogom ellenőrizni valamelyik éjszaka, ha már magasabban lesz.

Életem egyik legjobb döntése volt ez a távcső vásárlás, minden nap tanulok egy rakat dolgot, amiről előtte fogalmam sem volt. Nem mellesleg, aki eddig belenézett ebbe a pici távcsőbe, amint a Jupiterre vagy Szaturnuszra volt állítva, mindnek az volt az első szava, hogy "váááá" :) Kár, hogy negyven évet késett ez a projekt az életemben...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Objektum széleinél színtorzulás/életlenség bolygóészlelésnél

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.09.22. 13:02

b4xter írta:
2020.09.21. 23:31
... Ha tehetem, a Marssal ezt azért le fogom ellenőrizni valamelyik éjszaka, ha már magasabban lesz. ...
Ha már a téma szóba került, egy-két további dolgot érdemes lehet tudni ennek kapcsán.

1. Az égen - elméletileg - egyetlen pont van, ahol nincs légköri színszórás; ez a zenit.

2. A légköri refrakció (és diszperzió) mértéke a horizont felé (bármely irányban) nem lineárisan, hanem közel aszimptotikusan (azaz a zentittávolság egyenletes növekedésével egyre gyorsulva) nő, ahol az "aszimptota" 30 ívperc körül van; tehát a horizontot éppen érintő objektumok valójában már a horizont alatt vannak kb. fél fokkal, ami épp egy Nap- (vagy Hold-) átmérő, azaz légkör nélkül már nem is látszanának.

3. A diszperzió távcsőben érzékelhető hatása a nagyítás függvénye is. Nagyon alacsony bolygó- (vagy csillag-) állásnál már egészen kis nagyítás mellett is jelentkezik, a zenit közelében viszont már csak nagyon nagy nagyítás "hozza elő".

4. Mivel a seeing (légköri nyugtalanság) bekorlátozza az adott estéken használható nagyítások mértékét (összemosva a képet), ezért a közvetlen zenit környékén - bár van diszperzió, még ha nem is jelentős, de - a seeing miatt gyakorlatilag lehetetlen akkora nagyítást használni, hogy az észrevehető legyen.

5. Egy távcső észszerű, vagy hasznos nagyítása általában - ökölszabályként - a 2xD összefüggéssel határozható meg. Azaz (további magyarázat nélkül) a távcső mm-ben mért átmérőjének kétszereséig lehet érdemes a nagyítást fokozni. Nekem 160mm-es kukkerem van, így - ha a légkör engedi - 300 ... 350x körüli nagyítással szoktam a bolygókat nézni (ha nyugodt az ég, akár nagyobbal is). Ezzel - saját tapasztalatom szerint - már 50-60°körüli magasságon is jól látszik a piros-kék kontúr a bolygókorongok körül, de csillagteszttel még nagyobb (!!!) magasságokon is megfigyelhető.

6. A diszperziós színszórás a bolygók peremén valóban zavaró lehet, de ott legalább konkrétan látszik a baj. Az igazi probléma azonban - szerintem - nem ez. A bolygókorongok felszíni kontúrjait, a felhősávok színeit és határait, a Hold krátereinek részleteit szinte észrevehetetlenül mossa össze ez a hatás, amivel jómagam pl. csak akkor szembesültem, amikor megvettem a diszperzió-korrektort, és megfelelően beállítva néztem meg ismét a bolygókat. Mintha egy vékony tüll-függöny hullott volna le az objektív elől: megdöbbentő, addig nem látott részleteket tudtam megfigyelni a bolygók felszínén, amikről nem is tudtam, hogy láthatók a műszeremmel.

A fentieket összefoglalva: bolygóészleléshez - a magam részéről - minden esetben és feltétlenül javaslom a diszperzió-korrektor használatát, mert a bolygókat MINDIG:
a.) nagy nagyítással, és
b.) nagy zenittávolságon
nézzük, tehát úgy és ott, ahol a légköri színszórás a legrosszabb feltételeket teremti.

Az persze, hogy kinek milyen az optikai képminőséggel szemben támasztott igénye, erősen szubjektív lehet.


MDA

u.i.: ja, és még valami: ha adott esetben egy kínai kaleidoszkóppal fárasztjuk az eget, és ahhoz szeretnénk diszperzió-korrektort vásárolni, akkor az hasonló döntés lehet, mint balettcipőt venni egy hajléktalannak...
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Objektum széleinél színtorzulás/életlenség bolygóészlelésnél

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.09.22. 13:30

Jelenleg es az elmult 3-4 evben nem latszodott Magyarorszagrol ertekelheto meretu bolygo 50-60 fokos magassagon, csak szolok... A Mars se jon 50 fele ez evben (egyebkent nem kell hozza ADC, tegnap neztem 48 fokon) es a Jupiter volt 2016-ban talan a legmagasabban 50 fokon. A ZWO meg 2015 vegen dobta piacra az ADC-jet...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Objektum széleinél színtorzulás/életlenség bolygóészlelésnél

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.09.22. 16:35

A Mars 2008-ban 70°fölé emelkedett, 2010-ben 65°-ig jött.
A Jupiter 2014-ben 66°fölött látszott.
A Hold telente rendszeresen 60-70°közé emelkedik, és - szerintem - igencsak "értékelhető méretű" (még ha mellékbolygó is).
Továbbá pl. szoros kettőscsillagok bontása is könnyebb még 50-60°fölött is nagy nagyításon a diszperzió hatása nélkül.
A fentieken a ZWO szűrőjének bevezetési dátuma nem befolyásol semmit.

Az alább (és fentebb) leírtakat a hozzászólásod nem befolyásolja; ezért nem is értem a kötözködésed okát (én is "csak szólok"...).
Inkább tegyél hozzá valami okosat; bőven van tapasztalatod neked is.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Objektum széleinél színtorzulás/életlenség bolygóészlelésnél

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.09.22. 16:39

40 fok felett nem hasznalok bolygofotozasra ADC-t, de nekem
a Marshoz se kellett vizuban.
Az “okos” hozzaszolasom es a leirtakat epp befolyasolo lenyege eppen ez. :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Objektum széleinél színtorzulás/életlenség bolygóészlelésnél

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.09.22. 16:55

Igen, erre utaltam is, hogy abszolút szubjektív, ki mikor veszi elő a ADC szűrőjét (már ha van neki...).
Nincs egy diszkrét határ, kit mikortól kezd zavarni a színes perem, vagy az elmosottság.
Mindenesetre én bolygóhoz mindig használom (kivéve, ha csak "úgy odapillantok" egy fél percre).
A Holdra - értelemszerűen - csak 1.25"-os oklikhoz (mert ott - ellentétben a bolygókkal - 2"-os oklikat is használok, ami nem megy bele az 1.25"-os ADC-be :? ).

Jut eszembe: alacsonyan lévő mélyegekre (pl. a Sgr-ban) még nem teszteltem, mert ott egyébként is kevés a fény, amiből az ADC prizmapár még el is venne, és kis-közepes nagyításokkal szoktam arrafelé szambázni, így nem is annyira forszírozott a dolog. De a színek elmosásának kijavítása - még ha ténylegesen nem is látunk színeket amatőr tubusméretekkel - talán a mélyég objektumok láthatóságát is javíthatja. Ezt előbb-utóbb ki fogom próbálni (éppen ma érkezett meg a vezérlőm, végre...).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Objektum széleinél színtorzulás/életlenség bolygóészlelésnél

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.09.23. 07:20

Annyi előnye van a gyenge minőségű okulároknak, hogy diszperzió korrektorként is működik, ha a célpontot nem a látómező közepére teszed, hanem kissé eltolva, persze olyan irányba, hogy épp korrigálja a látványt. :)

Szerencsére nekem minden okulárom ilyen "szar" (bocsánat csúnya szóért), így mindegy hol van a bolygó. :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”