Napfoltok

Napészlelők fóruma
Kkaresz
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2009.12.08. 18:41

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Kkaresz » 2011.04.12. 14:55

Saját készítésű a mechanikám. Az óratengelyt kell ugye párhuzamosítani a Föld forgástengelyével. (pólusra állás.) Adott hely szélességi körének megfelelő szögben kell állnia + É felé. Kezdésnek a gyári mechanika jelzését használod a kb. beállításra, utána a sarkcsillagon pontosítod, vagy ha nincs jelzés marad az esti égbolton a Sarkcsillagos beállítás. Nekünk aránylag elég ez a pontosság. Mély-eges fotóknál kell a nagy pontoság, a sok perces felvételek miatt. Rajzoláshoz, 1/2000-es felvételekhez a Napnál nem kell nagyon túl cifrázni a dolgot. Ha kezd kimászni a kép a látómezőből után korrigálsz és kész.
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.04.12. 15:09

Nekem a kínai EQ2, gyári van, van rajta beosztás. 47-48fok között áll.
Az lenne a jó, ha 2 óra kihagyásnál csak az egyik tengelyt kellene mozgatni.
Másik kérdés:
A dekli tengelyen van egy beosztó korong. Azt el tudom forgatni körbe (Korongot). Az miért is jó?
Kkaresz
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2009.12.08. 18:41

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Kkaresz » 2011.04.12. 16:25

Ha koordináták alapján szeretnél észlelni...
Nagyon közelítőleg jók általában. Nem tudom szokták-e nagyon használni. Én a jó öreg csillagról csillagra módszerrel észlelek ha éjszakai égbolton kalandozom. (nagyon ritkán) Napnál semmi értelme.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.04.12. 16:50

A deklitengelyen levő tárcsának nem kéne körbeforogni. Asszem van ott egy kis csavar, amivel meg lehet húzni. Ha az égi egyenlítőre nézel, ott kéne lenni a 0 foknak, a pólusnál meg a 90-nek.

--mpt
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.04.12. 19:52

Köszön mindenkinek a segítséget, de egyben elnézést is kérek, mert elírtam. Nem a dekli tengelyen forog el a tárcsa, hanem az R/A-n. Ez normális az EQ2-n?
Kkaresz
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2009.12.08. 18:41

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Kkaresz » 2011.04.12. 20:19

Mind a két tengelyen forgathatónak, rögzíthetőnek kell lennie (vagy legalább is nem könnyen elfordíthatónak ha nem lehet rögzíteni).
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.12. 22:51

No de essen szó a Napról! Ma (ápr. 12.) végre megint felbukkant egy nagyobb folt az ÉK peremen, én reggel még csak egy hosszú sötét csíknak láttam, utána befelhősödött, délután (14h körül) megint kibújt a Nap, ekkor már egy szép tölcsérszerű mélyedésnek tűnt. Körötte félkör alakú fáklyamező. Az északi centrálmeridián közelében a csoport jó hosszan elnyúló kis fotokból álló "farkat" kapott, előtte egy kis bipol.
Szinten minden egyes foltcsoport erősen változik, a déli kis csoport sajnálatos módon pusztul.
Holnapra rossz időt jósolnak, jó lenne, ha ott, ahol látszik, megnéznétek!
NE FELEDJÉTEK: A VILÁGON KB. 230 HELYRŐL KÜLDIK AZ ADATOKAT A KÖZPONTI GYÜJTŐHELYEKRE (NEM SZÁMÍTVA AZ EGYES NEMZETI EGYESÜLETEK TAGJAINAK A SAJÁT HÁLÓZATBELI ÉSZLELŐIT! DE A NAPON AKÁR ÓRÁK ALATT IS SZÉP VÁLTOZÁS TÖRÉNHET, ÉS MINDENKI SZÁMÍTHAT ARRA, HOGY A SOK-SOK ÉSZLELŐ KÖZT MÉGIS Ő LESZ EGYEDÜL, AKI EGY DRASZTIKUS VÁLTOZÁST REGISZTRÁLT. (VAGY LEGALÁBB IS MEGERŐSIT EGY MÁSIK, BIZONYTALAN MEGFIGYELÉST.) Napóleon ideján járta az a mondás, hogy minden közlegény a tarsolyában hordja a marsallbotot (vagyis lehet belőle magasrangú tiszt), nálunk is minden megfigyelő számíthat arra, hogy alkalom adtán egyedi észlelővé válhat! BQ.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.04.12. 22:56

Hova szokták ezeket beküldeni az észlelők? És milyen formában?
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.04.12. 23:00

Nálunk a kiindulópont: http://nap.mcse.hu/

Szabvány észlelőlap (rajzokhoz) letölthető, ezeket szkennelve vagy postán lehet küldeni. A fotókat természetesen digitális formában, leírással együtt (használt eszközök, módszerek leírása, + szöveges észlelés). Határidő minden hónap 6-a.

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.12. 23:23

Észlelés beküldés:
Aki nem készít pontos rajzokat, vagy rendszeres fotókat, táblázatos formában a havi összesítést is beküldheti. Ha érdekel valakit, a táblázat mintáját elküldhetem. Tartalmaznia kell:
1. a hónap napjait
2. az észlelés időpontját (óra, perc Világidőben)
3. a légkör állapota: ahol 0 a legrosszabb, 5 a legjobb
4. a napfolt csoportok számát az északi félgömbön (gN)
5. a csoportokban összeszámolt összes foltok száma az É-i félgömbön (fN)
6. a csoportok száma a déli félgömbön (gS)
7. az össz foltok száma a D-i félgömbön (fS)
8. az össz csoportok száma (g)
9. az össz foltok száma (f)
10. a napi napfoltrelatívszám R = 10 x g + f
Ez a British Astronomical Association sablónja. Én a fáklyák együttes jellemszámát (F) is feltüntetem.
Jó lenne, ha olyan észlelők, akik a Nap képét leglább 15-20 cm-re kivetíthetik és pontosan lerajzolhatják, a napfolt-területeket is kiszámolnák, bár ez kicsit macerásabb. (A látható napfélgömb milliomod részében kell megadni.) Mindezt leírtam a Távcső Világa III. kiadásaiban (1975 és 1980). Az újabb technikák már lehetővé teszik, hogy egyéb jelenségeket is regisztrálhassanak a H-alfa lés egyéb szűrősök.
Szerintem azok, akik nem végeznek rendszeres észlelést, de alkalmanként valami érdekes, vagy fontosnak látszó jelenséget tapasztalt, arról is érdemes ismertetést küldeni! Bartha Lajos
Válasz küldése

Vissza: “Nap”