Napfoltok

Napészlelők fóruma
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.02.17. 01:23

Szombaton reggel sápadt napsütésre ébredtem. Már majdnem ott tartottam, hogy elhalasztom a házon kívüli programomat, de a műholdkép biztató volt. Befelhősödött ugyan átmenetileg, de délután 1 körül elkezdett felszakadozni a felhőzet.
Zajos Tücsök, a kis Lunt egészen megtáltosodott, megmutatta mit tud. A napfelszínt változatos alakú protuberanciák szegélyezték és egy jókora filament is trónolt a napkorongon. A légkör egész jó volt, fehér fényben a granuláció nagyon kontrasztosan látszott. A foltok aprócskák.
Miután kinézelődtem magam nekiláttam fotózni. Most először készítettem képet hidrogén-alfában.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: bognart » 2013.02.17. 20:10

Sziasztok !

Kipróbáltam egy ősi népi éneket:

Süss fel Nap,
Fényes Nap,
Kertek alatt csillagászok rajzolnak.
:))
... és láss csodát.. kisütött a Nap.
Bocsánat, nem tudtam kihagyni. Olyan jó volt Napot látni, hosszú idő után.. :)

Az eredmény :

Kép

Nagyobb méretben:
http://univerzumkepekben.hu/sun-nap-2013-02-17/
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.02.20. 13:42

Feb, 20. Hát csak kisütött a Nap, és délben néha aránylag nyugodt volt a levegő. Szépen foltosodott megint, az ÉNy-i kimenők nagyon megnőttek, és van új kis csop. is apró foltokkal Kiváncsi vagyok fejlődik-e? BQ
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2013.02.21. 15:22

Érdemes megnézni a Napot, igaza van Lajos Bácsinak! Főleg a Ny-i foltcsoport érdekes. H-alfában még szebb lehet, de én csak sajnos fehérben tudom megfigyelni. Azért mellékelek egy fényképet a mai napról.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2013.02.21. 17:22

Amikor kiderül az égbolt annyira, hogy akár félórányit nézegethetem a
Napot, mindig előkapom a 90/910-es SW-t. Mivel, állandó készenléti
állapotban van. :!: ;)
Lajosbá, szeretném megkérdezni, hogy hol is tart a jelenlegi napfoltmaximum?
Mármint, hogy még a maximum előtt vagyunk, vagy már utánna?
Rendszeresen figyelemmel követed az eseményeket, így talán Te vagy a
legbenfektesebb ebben a témában. Eselteg, ha egy linket is közölnél,
ahol a napkitöréseket regisztrálják.
Előre is megköszönöm önzetlen segítségedet. /ami, eddig általában nem maradt el/
Üdvözlettel : Bogáncs.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.02.21. 20:21

"Lajosbá, szeretném megkérdezni, hogy hol is tart a jelenlegi napfoltmaximum?
Mármint, hogy még a maximum előtt vagyunk, vagy már utánna
?"

Ha én azt tudnám! Nem lehet pillanatnyilag még előre jelezni. Legfeljebb a napfoltszám görbéjének menetéből lehet gyanítani hogy a maximum körül járunk. Bonyolítja a helyzetet, hogy ha csak a napfoltszámokat nézzük, azokban több ciklusban is kettős maximum mutatkozik. Érdekes, hogy ha felbontjuk a napfolt számokat az északi és a déli félgömbre, akkor külön-külön eltérő időpontok adódnak.
Ilyen szempontból nagyon jól tetted fel a kérdést, mert napfolt maximum-ot írtál. Általában a napfoltszámot sokszor egyezőnek veszik a naptevékenység intenzitásával. (Pl. a rádiófluxuss, vagy a napkitörések számával, stb.) Ez hosszabb időszakok átlagait tekintve igaz is lehet, de már napi értékekre lebontva eltérő idők adódnak. Ami pedig egy-egy nagy kitörés jelentkezését illeti, azok néha egész alacsony napfoltszám idején is felléphetnek (persze ritkábban, mint max-ban). Ilyen eset volt a legutóbb zárult naptevékenységi szakaszban, amikor a minimum közelében is fellépett néhány erős flare (ami Magyarországon is látható sarki fényt okozott). Egyszóval a napfoltok maximális számát majd csak akkor tudjuk meghatározni, ha túl leszünk rajta. (Ami a magánvéleményemet illeti, ami nem mérvadó, úgy sejtem, hogy most vagyunk a max körül, de ez nagyon kétséges vélemény.)
A kitörésekről (flarekről) eléggé jó tájékoztatást ad a solarmonitor.org és a SpaceWeather.com. Én ezeket azonban nem nézem meg, csak az észlelés után, ne hogy befolyásoljon. Olykor hetenként csak egyszer.
Ami azt illeti, bizonyos vagyok benne, hogy nálunk is vannak többen, akik többször és részletesebben, jobban megnézik a Napot mint én. Talán csak annyit teszek, hogy rendszeresen értékelem is amit látok, és megpróbálom összehasonlítgatni a korábbi észleléssel. Az elméleti kérdésekben pedig ma már bizony eléggé le vagyok maradva. Nekem sincsen H-alfa szűrős távcsövem, talán ezért koncentrálok az általam egyszerű módszerekkel megfigyelhető eseményekre, pl. egy-egy nagyobb folt, vagy foltcsoport gyorsabb-lassabb belső változására. De azért, ha a hivatásos szakembereket nem is számítjuk (Petrovay Kristóf, Ludmány András és mások), az amatőrök közt is vannak nálunk akik többet, jobban észlelnek. Mivel neked aránylag jó, nagyobb távcsöveid vannak, ha nincs is H-alfás, pl. a napfoltok részleteinek változásai is eléggé érdekes észlelési lehetőséget ad. Vagy pl. egy kicsit a fáklyák aprólékosabb figyelése. BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.02.22. 22:49

Febr. 21. Napészlelés hóviharral! Délben még szépen megnéztem a Napot, nyugodt, nagyon tiszta levegő mellett. Lényegében nem változott tegnap óta, csak az ÉNy-on kiforduló nagy folt-együttes változott megint, eléggé jelentősen. (Kár, hogy kimennek, érdekes lett volna a további fejlődését figyelni.) Azután hazajöttem, no kifújom magamat és egy búcsú pillantás mégegyszer a Napra. De a pillantásom már csak kavargó hóesésre nézett.
Egyébként szép volt a Nap, de az aktív félgömb úgy látszik elfordul. Nagyon érdekes maximum ez! Máskor ilyen max. körül a foltok száma "több és mégtöbb", most több, de gyakran kevesebb. Kíváncsi vagyok a folytatásra, mindenesetre ez az eddigi előre jelzéseket alaposan megcsúfolja. BQ.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: bognart » 2013.02.23. 21:30

Sziasztok !

Kicsit megkésve a február 21.-i Nap észlelésem. Vonuló felhők között. :) Az érdekesség kedvéért van egy fénykép az észlelés után az átlagos szabad szemes Nap látványról. Kép magáért beszél. Felhő lyukak között fel-fel bukkanó Nap...

Kép

Részletek:
http://univerzumkepekben.hu/sun-nap-2013-02-21/
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.02.26. 13:33

Feb. 26. Valamivel gyengült a napfolt-szám, de érdekes a nap-kép. ÉNy-en megy ki egy nagyobb folt, igen, szép. fényes kis fáklya csomóval. Az ÉK-i részen bejött egy nagyobbacska folt, nagyon erős fáklya mezőben, de mögötte jön még egy nagyon fényes fáklya csomó. Talán lesz belőle valami (újabb folt?). Délen két apró csoport, de a centrálmeridián ekőtti (NOA11682) igéretes. Tessék alaposan megfigyelni. BQ.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.02.26. 17:44

Ma délután volt szerencsém elcsípni a már a háztetőkhöz közel járó Napot.
A hétvégén javítottam a távcsövem belső árnyékolásán némi velúrtapéta felhasználásával, még nincs teljesen készen, de meg kellett állapítanom, hogy a granulációt sokkal kontrasztosabban látom, mint a gyári állapotában.
A Nap peremének közelében szép fáklyamezők fénylenek, középen pedig kér apró, dupla folt van egymáshoz közel, az egyik pillangóra emlékeztet.
Sajnos mire a fényképezőgépet beüzemeltem pont megérkeztek a felhők.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára BZd 2013.02.26. 21:09-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”