Napmegfigyelés

Napészlelők fóruma
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: András » 2012.03.10. 19:23

moon írta:Lehet, hogy most nagy hülyeséget mondok, de eszembe jutott: automata hegesztőpajzsból kiberhelt állítható fényszűrő egy befoglaló kupakba a távcső elejére alkalmas lehet napszűrőnek fólia helyett? (hátha jobb képet ad)


1999-ben hegesztőüveg volt a távcsövem előtt, azzal néztem a napfogyatkozást. Utána 3 napig szúrt a szemem.
Teljesen fölösleges. Ott a fóliaszűrő, azt pont erre találták ki. (Ráadásul ez a cucc azon kívül, hogy teljesen másra lett kitalálva, 10E forint...)
moon
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2012.03.01. 21:37

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: moon » 2012.03.10. 19:30

mpt írta:En kihagynam.
...Csinald meg a foliat, 1 ora alatt megvan, sokkal jobban jarsz.
--mpt


Az lesz végül is.
Az UV-re amúgy is háklis vagyok, mióta megműtötték a szemem, nappal többnyire napszemüvegben érzem jól magam, végül is azért is merült fel, hogy vajon egy Herschel prizma valóban elegendő-e nagyobb távcsöveknél is, de ezek szerint igen.
sztomi
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.04.11. 14:25

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: sztomi » 2012.04.11. 14:29

Tudja valaki mi az a fekete sugárnyaláb a LASCO C3-s SOHO felvételeken? (bal alsó sarok)
sztomi
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.04.11. 14:25

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: sztomi » 2012.04.12. 14:38

Megjött a válasz Dr. SOHO-tól, ami szerint a napot kitakaró korongot tartó kis oszlop árnyéka.
DVI
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.18. 06:14

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: DVI » 2012.04.24. 19:03

Üdv mindenkinek!

Egy olyan kérdéssel, kéréssel fordulok most hozzátok, miszerint szeretnék egy kis bemutatót szervezni a júniusi Vénusz átvonulás alkalmából, és ehhez szeretnék építeni egy kis napkivetítő berendezést. Kérdésem az, hogy ezt, hogyan is kell csinálni, úgy, hogy távcsövem nincs most, és lehetőleg könnyen beszerezhető, vagy inkább otthoni anyagokat szeretnék felhasználni? Valami hasonlóra gondolok: http://www.teleskop-austria.at/shop/index.php?lng=hun&m=2&kod=mode-sol-pro-am csak nem ennyi pénzért, mert erre most nem futja sajnos. Szóval házi készítésű, de mégis használható, bemutatásra alkalmas alkalmatosságot szeretnék készíteni. Aki tud ebben segíteni, szívesen fogadom.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.04.24. 22:14

Es mid van otthon, amit fel tudnal hasznalni?

Ennel olcsobban nem valoszinu, hogy kijonne minden nelkul.

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.25. 00:15

Hát ez nehéz ügy, ha semmid sincsen! Ha van kelet-északkeletre nyiló ablakod, megpróbálhatsz egy lyukkamerát (camera obscurát) összehozni. TALÁN3-4 méter távolságban már ad akkora napképet (egy kb. 5 mm-es lyuk), amin esetleg észrevehető a Vénusz. De nem garantálom.
Esetleg próbálj egy napfogyatkozás szemüveget beszerezni, vagy nap-fóliából üsszehozni, mert azt hiszem puszta szemmel is látható. De ha akár egy régi, kis szinházi binoklit kerytesz, azzal már kivetítve kapsz bemutatható képet! (Nagyobb binoklival mindenképpen!) Ha binoklival KIVETÍTESZ csak 2-3 percre irányitsd a Nap felé, azután pár percig hagyd hülni, mert a ragasztott optikák könnyen tönkremehetnek.
Sikert kíván: BQ.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.04.25. 02:29

DVI írta:Üdv mindenkinek!

Egy olyan kérdéssel, kéréssel fordulok most hozzátok, miszerint szeretnék egy kis bemutatót szervezni a júniusi Vénusz átvonulás alkalmából, és ehhez szeretnék építeni egy kis napkivetítő berendezést. Kérdésem az, hogy ezt, hogyan is kell csinálni, úgy, hogy távcsövem nincs most, és lehetőleg könnyen beszerezhető, vagy inkább otthoni anyagokat szeretnék felhasználni? Valami hasonlóra gondolok: http://www.teleskop-austria.at/shop/index.php?lng=hun&m=2&kod=mode-sol-pro-am csak nem ennyi pénzért, mert erre most nem futja sajnos. Szóval házi készítésű, de mégis használható, bemutatásra alkalmas alkalmatosságot szeretnék készíteni. Aki tud ebben segíteni, szívesen fogadom.

Binokli objektivet/okulárt valamint kis napfóliát tudok adni, ezzel valamiféle napmegfigyelő alkalmatosságot barkácsolhatsz.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
DVI
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.18. 06:14

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: DVI » 2012.04.25. 16:04

Binokulárom van itthon, csak azt azért nem szívesen melegítem ha nem muszáj. Levente! A Te megoldásod szimpatikus. Ezeket milyen áron tudnám átvenni tőled? Postával, mert nem Budapesten élek.
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.05.11. 14:29

Sziasztok!
Kezdő vagyok, így bocs a buta kérdésért...
Amikor vettem a Newton távcsövemet akkor kaptam hozzá egy baader napszűrőt foglalatban. Ezzel akár ha most kimegyek akkor is nézhetem a napot? Nem károsodik tőle a szemem? mit láthatok?

köszi
Válasz küldése

Vissza: “Nap”