Napmegfigyelés

Napészlelők fóruma
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.21. 11:52

Ma ujbol megneztem a napot es nagyon sokat valtoztak a foltok hetfo ota, ez normalis vagy most aktivabb a nap ?:O errol is keszitettem egy rajzot , hamarosan felrakom:) Kep: http://kepfeltoltes.hu/121121/foltok_photoshop_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
csokoládé
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.11.20. 05:38

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: csokoládé » 2012.11.23. 05:26

ősszel is rengeteg szép nap foltokat lehet megfigyelni .
de nyáron a legérdekesebb a nap
én sky watcher 80/910 lencsés távcső vel észlelem báder napszűrő foliát használok
de nap kitöréseket is szeretnék észlelni azt szeretném kérdezni lehet rá kapn H-alpha solár inapszűrőt? :?:
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.11.23. 09:18

csokoládé írta:de nap kitöréseket is szeretnék észlelni azt szeretném kérdezni lehet rá kapn H-alpha solár inapszűrőt?


Lehet, pl. itt: http://luntsolarsystems.com/blog/ls50fha-filter-systems
Szerintem olcsobban megoldhatod egy komplett naptavcsovel, pl. http://www.makszutov.hu/termek/lunt_ls35t_ha

--mpt
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: hanee » 2012.11.24. 13:01

SirAlo írta:Ma ujbol megneztem a napot es nagyon sokat valtoztak a foltok hetfo ota, ez normalis vagy most aktivabb a nap ?:O errol is keszitettem egy rajzot , hamarosan felrakom:) Kep: http://kepfeltoltes.hu/121121/foltok_photoshop_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Szia!

Ez teljesen természetes, a napfoltok néhány óra alatt láthatóan változnak, néhány nap alatt pedig egy-egy csoport akár teljesen eltűnhet, újak jöhetnek létre és a foltok szétesnek, vagy összeállnak. Ezért is érdemes - ha van rá lehetőséged - naponta megfigyelni a Napot, így látni fogod folyamatában a változásokat.
Ez akkor is így van ha a Nap aktivitása a maximum felé közelít, és akkor is ha épp minimum környékén van. Az aktivitástól függően a napfoltok száma változhat, bár most annak ellenére hogy a maximum felé haladunk elég elkeseritő a helyzet :mrgreen:

Az észleléseidet pedig töltsd fel ide: http://eszlelesek.mcse.hu

A rajzod szerintem jó lett, ügyes vagy! Viszont hiányoznak róla az irányok (legalább azt jelöld be, merre van nyugat!), illetve szerintem vagy az egészet satírozd be (és akkor a fáklyamezőket tudod pl. radírozással jelölni), vagy semmit (ekkor a fáklyamezőket tudod akár más színnel is jelölni), mert ha csak a foltok körül satírozod, az kissé zavaró lehet a kép kiértékelésében.

Ha bármilyen segítségre van szükséged, nyugodtan jelezd, akár privátban is.

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: santage » 2012.11.24. 15:57

csokoládé írta:ősszel is rengeteg szép nap foltokat lehet megfigyelni .
de nyáron a legérdekesebb a nap
én sky watcher 80/910 lencsés távcső vel észlelem báder napszűrő foliát használok
de nap kitöréseket is szeretnék észlelni azt szeretném kérdezni lehet rá kapn H-alpha solár inapszűrőt? :?:



A napaktivitás nem a földi évszakoktól függ, hanem saját, 11 éves ritmusa van. Jelenleg nyáron, ősszel, télen éorpp olyan érdekes a Nap! Nyáron csak a derültből van több... :)

Gáb
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.07.13. 19:17

Heló, szereztem egy heggesztő szűrőt, régi MOM gyártmány, 14-es. Volt több is a kínálatban, 9-es, 6-os, de ez volt a legsötétebb. Tudom ezt használni napészlelésre távcsővel?
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.07.13. 19:52

zvaragabor írta:Heló, szereztem egy heggesztő szűrőt, régi MOM gyártmány, 14-es. Volt több is a kínálatban, 9-es, 6-os, de ez volt a legsötétebb. Tudom ezt használni napészlelésre távcsővel?


Több okból sem tudod használni. A vizuális napfóliák 1/10000 részére csökkentik a fényt. Használatuk biztonságos, mert nem csak a látható tartományban szűrnek, hanem infrában is. Mert ugye, attól, hogy a szemed nem látja, nem érzi, a sugárzás még szépen megsüti.
Én fényképezésnél kísérleteztem hegesztőüveggel, mint NDX szűrő, nagyon nem vált be, mert optikailag nem éri el az elfogadható minőséget.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára BZd 2013.07.13. 20:53-kor.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.07.13. 20:12

Kár. Köszi szépen. Akkor be kell szerezni a napfóliát.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.07.13. 22:18

zvaragabor írta:Heló, szereztem egy heggesztő szűrőt, régi MOM gyártmány, 14-es. Volt több is a kínálatban, 9-es, 6-os, de ez volt a legsötétebb. Tudom ezt használni napészlelésre távcsővel?


Üdv!
Ez egy sokszor visszatérő téma. Évtizedekig nem volt más elérhető lehetőség a Nap észlelésre, mint a hegesztő- üveg. Használhatóságát az üveg minősége határozza meg. Általában torzít egy kicsit, mert nem optikai megfigyelésre gyártották. Más hátránya nincs, és nem is volt sosem. A MOM üveg, lehet, hogy jobb minőség. Ma divat rinyálni mindentől, ha nem használod, én szívesen elfogadom. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.07.13. 23:21

Efgyetértek az előttem szólóval. Évekig használtam hegesztő üveget (jobb híján), sem a szemem, sem a napkép nem sinylette meg. Viszont tény, hogy az objektiv előtt alkalmazva ront az, hogy általában nem planparallel. Kb. 4-5 cm-es korongok közül ki lehet fogni olyat, amelyik éppen jó felületű.Ám de a z egyszerű fólia is tübbnyire itt-ott ráncos, tehát az sem ebszolut tökéletes képet ad. Viszont folia stűröt könnyen lehet megfelelő méretben elkészíiteni bármilyen tubus-átmérőhöz.
Arra kár hivatkozni, hogy átengedi az ibolyántúli, meg az infravörös sugaraka. Ha megnézel egy hegesztést, kiderül, hogy az úgy önti az infravörös sugárzást, a villanyhegesztőnek van bőven ibolyántúlija is, de azért nem szaladgálnak félig megvakult hegesztő munkások az utcán.
A legbiztionságosabb egy Herschel prizma használata! Csak hát egy kicsit indokolatlanul drága. BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”