Napmegfigyelés

Napészlelők fóruma
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.14. 23:47

Üdv!

Ha napfoltokat szeretnék megfigyelni, ahhoz elég egy napszűrő a tubus végére és mehet is, vagy ahhoz is spéci cuccok kellenek???
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.07.15. 00:35

Elég a napszűrő: http://www.makszutov.hu/termek/bp_nap
Árulnak foglalatban is: http://www.makszutov.hu/termek/bp_nap_fogl

Persze vannak spéci, extra igényeket kielégítő cuccok is: http://www.makszutov.hu/matrix/szuro_nap

Úgy alapvetően a napszűrő elégnek kell legyen. Nekem is van. Nagyon jó! ;)
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.15. 09:20

Üdv ismét...

Tehát ha van napszűrő fólia a tubus végén már neki is lehet fordulni a napnak... Körülbelül mekkora nagyítás kell legalább ahhoz, hogy lehessen is látni a foltokat???
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.15. 09:54

Csak a biztonsag kedveert: a "tavcso vegen" ugye azt jelenti, hogy az objektiv elott, meg mielott barmi feny belepne a tavcsobe? Tehat valojaban a "tavcso elejen"? (Nagyon nem mindegy ;))
Lehet, hogy kisse paranoid vagyok, de en mielott belenezek, mindig odarakom az okular moge a tenyeremet. Ha nem eget/nincs fenyes kilepo folt, nagy baj nem lehet.

A napfolt meretetol is fugg persze, de nem kell tul nagy. Tegnap pl. 43x-al is szepen latszott (persze erdemes feljebb menni a reszletek miatt, ha a legkor engedi).

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.15. 12:00

Halló Péter! Lehet, hohógy igazad van, a folia-szűröt mindig a "távcsú elején", vagyis az objektív (lencs, tükör) előtt helyezzük el. Én jobbanszeretem a okulár előtti fénygyengítőket: Herschel-prizma, Brandt-prizma. mert a folia szűrú csak ront a képen valamit! Sajnos a jó objektív előtti (üvegre gőzölt) szürők számomra megfizethetetlenek. De a napokulárok eszméletlenül drágák (egy kisebb távcső ára!). A kicsi (5 cm-es) távcövemnél az okulár elé tettem egy erősebb szűrőt, az okulár mögé, a szem elé még egy gyenge szürkét. A 70/500-nál ezt már nem merném megtenni, valahogy irritálnak a szétolvad forditóprizmák és okulárok.
Ma, jún. 15-én 9:05-kor: a nagy csop rohamosan összemegy, a nagy folt csökken, alatta 2-3 picike. Hanem az egész komplexumtől délre láttam valami hosszúkás szürke alakzatot, többet nem tudok még kivenni! Talán fejlődő folt?
Jó levegőt: BQ
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.15. 14:55

mpt írta:Csak a biztonsag kedveert: a "tavcso vegen" ugye azt jelenti, hogy az objektiv elott, meg mielott barmi feny belepne a tavcsobe? Tehat valojaban a "tavcso elejen"? (Nagyon nem mindegy ;))
Lehet, hogy kisse paranoid vagyok, de en mielott belenezek, mindig odarakom az okular moge a tenyeremet. Ha nem eget/nincs fenyes kilepo folt, nagy baj nem lehet.

A napfolt meretetol is fugg persze, de nem kell tul nagy. Tegnap pl. 43x-al is szepen latszott (persze erdemes feljebb menni a reszletek miatt, ha a legkor engedi).

--mpt


Tehát akár 50x-es nagyítással is lehet látni valamit...
Köszönöm az információt...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.15. 16:48

Az 1960-as, 70-es évek fordulóján és egy 70 mm-es refraktort használtam, 35x-ös nagyítással, és ha egy nagyon összetett csoport akadt, azt 60x-el, vagy ha lehetett nagyobbal külön megnéztem. Az 1990-es évektől rgy 50/500-al 42x-es használtam! (Ezek külföldi archivumokba is bekerültek.) A SIDC-norma egyébként kivetítést javasol (akkor a pozíció és a terület kimérhető), de ez kis távcsővel nehézkes (a kivetítő napkoromg kisebb távcsöveknél 10 cm, nagyobbaknál 25 cm). Kivetítsnél egyébként soha se használj rgasztott lencséjű okulárt! Hamar tönkremegy.
Egyébként ma is érdmes megnézni a Napot rendszeresen, bár sok napobszervatórium plusz műholf szaladgál. Az ember akár egy fehér flaret is elcsíphet (nekem kétszer volt ehhez szerebcsém), vagy olyan, rövid életű gyors változást, amit esetleg nem észleltek a "nagyok". No persze nem a különlegességre kell vadászni, hanem a rendszerességre. És néha nagyon érdekes végig kísérni egy nagy folt változásait!
Napsütéses napot! BQ
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.15. 17:20

Jul. 15. 15:10 UT. A zsugorodó nagyobb kerek folt (Nr. 110887) möfött most jól látszik két pici követző is. Tőlük keletre feltünt két parányi foltocska, reggel még nem láttam (azért már meglehettek, csak a 70 mm-es nem mutatta). A nagy folttól délre a reggel látott szürke mezőt nem látom, de van ott egy kis fáklyamező! Szoval helyzet van! És naptevékenység. Üdv. BQ.
darci
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2010.01.01. 22:13

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: darci » 2010.07.16. 22:07

Mi lehet a nap felett?

Kép
Kép

forráskép: http://postaimre.euroweb4you.eu/news.php?extend.2244
" Hamarosan elindul egy olyan folyamat a lelkekben és az ország minden településén, amelynek során minden magyar feleszmél és lerázza a hamis urak hamis hatalmát. TÜNDÖKLŐ FORRADALOM - így kerül majd bele minden
történelemkönyvbe."
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.17. 10:30

Hát a fenti két kép me, éppen ide tartozó, inkább a légköri fényekkel, vagy a fotózással foglalkozók asztala. Semmi adatot sem írtál: mikor, hol, milyen géppel, milyen körülmények között készült. Szerintem valami belső reflex a fotogépben.
NAPFOLTOK: a kerek folt NW-én (11087 - elnézést, az előbb elirtam a számot) zsugorodik össze és torzul. Nagyon bizonytalanul 2 kis foltot - inkább szürke mezőt - látok tőle keletre. Látja valaki? BQ
Válasz küldése

Vissza: “Nap”