Napmegfigyelés

Napészlelők fóruma
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.08.31. 00:15

darci írta:Napfigyelésnél használ valaki kereső-csőre szűrőt? mert igazán nehézkes még a "ráállás" :oops:

Napkereséskor figyeld a tubuts árnyékát a földön. Amikor az a legkisebb nagyjából napon állsz.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: BZd » 2010.08.31. 08:54

darci írta:Napfigyelésnél használ valaki kereső-csőre szűrőt? mert igazán nehézkes még a "ráállás" :oops:


Én sokáig használtam, ha van fölösleges napfóliád, akkor nem rossz dolog.
Az enyém valahol elkallódott, vagy talán Kínában dobtam ki mérgemben, azóta a tubus árnyékát figyelem.

Ha van kedved barkácsolni, akkor nézd meg EZT (.pdf)

Kép Kép

A derékszögű konzol párhuzamosítja a tubussal, az oldható gumis rögzítés pedig a maga egyszerűségében zseniális :lol:

Csúnya ez az olvadt okulár... :shock: Én jobban féltem a távcsövemet annál, hogy szűrő nélkül engedjem bele a napsugarakat, még ha ez elvileg veszélytelen is, kivéve, ha valami hiba csúszik a dologba.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.31. 14:49

A 72/500-as 30 mm-es keresőjéhez volt egy ugyancsak 30 mm-es szűrőüveg, amit kartón gyűrűvel "objektiv sapkává" alakítottam, és egyszerűen nappal rajta hagytam. (Kicsitporos lett idővel, de hát azt le lehet törölni az üvegről.) A kis 5 cm-esnek, és a mostani 70/500-nak az árnyéka alapján állítom a Napra. Az Uránia 20 cm-esét a saját kivetítő ernyőjére vetett árnyékából állítottuk be. (Ezt a módszert használta Konkoly Thege is.)
darci
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2010.01.01. 22:13

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: darci » 2010.08.31. 18:23

Köszi szépen mindent!

Még az érdekelne, hogyan lehet papírlapra kivetíteni a Napot!
Mer amennyire fű vagyok :lol: biztos okulár elé helyeztem volna a lapot napszűrő nélkül.

Üdv,
" Hamarosan elindul egy olyan folyamat a lelkekben és az ország minden településén, amelynek során minden magyar feleszmél és lerázza a hamis urak hamis hatalmát. TÜNDÖKLŐ FORRADALOM - így kerül majd bele minden
történelemkönyvbe."
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.08.31. 18:36

Kivetiteshez nem kell szuro, viszont nagyon ugyelj ra, hogy veletlenul se nezz a fenybe. Ajanlatos ilyenkor a keresot is kelloen stabilan lefedni, esetleg leszerelni, nehogy veletlenul is belenezzunk.

A kivetiteshez kell az okular is, megpedig egytagu lencsekbol allo tipus (a lencsetagok kozotti ragasztoanyag meg ne olvadjon a hotol), illetve celszeru, ha nincsenek muanyag reszei (pl. latomezo-hatarolo, leszoritogyuru, stb), mert ezek, amennyiben kisse "felremegy" a Nap kepe, hamar megolvadnak. Aztan egy stabil szerkezet sem art, ami az okularkihuzat mogott tartja a kivetitoernyokent szolgalo lapot.

--mpt
darci
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2010.01.01. 22:13

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: darci » 2010.08.31. 21:57

köszi, jegyzem a dolgokat!
" Hamarosan elindul egy olyan folyamat a lelkekben és az ország minden településén, amelynek során minden magyar feleszmél és lerázza a hamis urak hamis hatalmát. TÜNDÖKLŐ FORRADALOM - így kerül majd bele minden
történelemkönyvbe."
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.01. 14:18

Szept. 1. Végre megint van Nap! A Nagy Folt (NOAA 11101) megvan, de nekem úgy tűnik eltorzult a penumbrája. Tőle északnyugatra a kis bipol csoport eléggé stabilan tartja az alakját (NOAA 11102), a követő változatlanul a legnagyobb. Vagy 4 apró van előtte. Érdekes, hogy ilyan sokáig változatlannak tűnik, csak egy éles fehér fáklya van mellette. (70/500 mm, 82x.)

A NAP KIVETÍTÉSLRŐL. - Vagy 30-50 cm-re (a távcső nagyságától függően, nagyobb távcsővel lehet több is) az okulár mögött egy fehér lap.
Az okulárt a szokásos élesség-beállításon túl kicsit kijjebb kell húzni, amíg a napkép éles korong nem lesz. A napkép annál nagyobb, mennél távolabb van az ernyő, de túl nagyot nem érdemes kivetíteni. Nagyon nagy képnél már erősen érzik a levegő nyugtalansága.(Három "szabvány" méret van: 10 cm, 11 cm és 25 cm.)
A kivetítő ernyőt egy rúddal lehet a csőhöz kapcsolni, valami bilinccsel rögzíthető a csőhöz, a másik végén egy merőleges lemez, ami lehetőleg előre-hátra tologatható a rúdon. Akkor az ernyő közelítésével vagy távolításával az okulártól szabályozható a napkép mérete. Az egészet kényelmetlenné teszi, hogy az egész ernyő rendszer megterheli az okulárvéget, főleg kisebb távcsőnél a cső másik végére valami fel-le tehető ellensúly kell. Valóban nagyon kell vigyázni, hogy 1. ragasztatlan lencsékből álló okulárt vegyél, 2. lehetőleg ne legyen műanyag cső, okulár kihuzat, az okulár hüvelye semmi esetre sem! Csunyán fűstöl. A kivetítés előnye, hogy előre megrajzolt korongra felrajzolhatod a napfoltok helyzetét.
Üdvözlet: BQ.
NagyonAmatőr
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:12

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: NagyonAmatőr » 2010.09.05. 14:51

Üdvözlök mindenkit!

Néhány napja beszerztem egy napszűrő fóliát, ma (09. 05.) délelőtt pedig kipróbáltam, azonnali sikerrel. :)
Az észlelés kb. 9:30-tól 11 óráig tartott, 130/650-es newtonnal és először csak a fóliával.
A keresőt ki se vittem, mert nincs hozzá semmi védelem. A 40mm okliban(16x) azonnal metaláltam.Szabad szemmel azért egyszerűbb :lol: Élesre állítva jól látszott a különálló folt és mögötte a foltcsoport. Végogzongoráztam az összes oklival (40,25,10,4mm). 160x-nál a magányos folt körül látszott a penumbra és azon túl alig észrevehetően fényesebb teületek. Ezek megfigyelését az is segítette, hogy majdnem a napkorong szélén voltak, sötétebb háttér előtt. A foltcsoport szépen bomlott, talán három nagyobb részre és 5-6 különálló kis "pöttyre". Ezek körül nem láttam penumbrát. A folttól és a csoporttól É-i irányban, halványan filament szerű fényes területek látszottak. Remélem az égtájakat helyesen adom meg.
Aztán próba-cseresznye alapon becsavartam a 4-es okliba az elvileg mélyegekhez készült UHC szűrőt, hátha.:) Jó döntés volt.
Újbóli fókuszálás után, új részletek tűntek fel. A Nap egész felszínén megjelent a granuláció. A folt körüli világosabb területek jobban látszottak, de kevésbé ölelték körül a foltot, mint a penumbra. Mintha éppen leválnának róla, bár ez csak tipp. A foltcsoport: alig észrevehetően, de látszanak körülötte fényes foltok. A csoport belsejében van egy üres terület, itt még most sem látni fényesedést. A tőlük északra fekvő területen most már több fényes folt látszik. 2-3 elkülönülő "filamentes" terület.
Az UHC-vel végigpásztáztam az egész korongot és a keleti peremnél, közel az egyenlítőhöz(azt hiszem), látszott még egy kis fényes folt. Kíváncsi vagyok, lesz-e belőle valami. Hát ennyi. Szerintem elsőre nem rossz. Rajzot, leírást nem készítettem, majd később.
Ja, és egyből megvolt az első napészlelős balesetem: Észlelés végén kiveszem az oklit, berakom a kihuzat kupakot, kiveszem a fóliát, lerakom a padra, füst és olvadt műanyag szaga.. hmmm.. káromkodás.
Égettem egy szép szabályos szellőzőlyukat a kihuzatsapkára.
Tanulság: Sorrend! A sorrend nagyon fontos! :)
NagyonAmatőr
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:12

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: NagyonAmatőr » 2010.09.05. 15:04

Heló megint..
Most néztem az SDO, ma hajnali CET 3-kor készült (egyik)felvételét. Nagyjából azok vannak rajta amiket én is láttam, bár az égtájak kérdésében most még bizonytalanabb vagyok. Átlapozom az amcsill. kézikönyvet asszem.
Itt a kép: http://sdo.gsfc.nasa.gov/assets/img/lat ... 6_4500.jpg
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.05. 19:54

Nagyon jó! Kb. azt örökítetted meg, amit én vizuálisan látok, így hát megrősíti az észlelésemet. De Te sokkal több foltot rögzítettél a nagy bipolban, mint amennyit én vizuálisan összeszámoltam.
Ha most összeszámolod a csoportok számát (2), és az egyes foltokon belül a foltok számát, akkor a csoportok száma 10-zel szorozva, és hozzá adva az összes foltok számát, akkor megkapod az R relatyvszámot.
Érdemes rendszeresen jegyezni, és a nap-szakcsoportnak elküldeni.
A képen egyébként fent van észak, jobbra van nyugat.
Gratulálok: BQ
Válasz küldése

Vissza: “Nap”