Napkitörés

Napészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.09. 20:12

Mint ha az előbb én is ezt írtam volna:
"1990 tájt egy műhold kiesése miatt pár órára megszakadt a telefon összeköttetés (valahol pontosabban megírtam)."
A jégmag-elemzés viszont nagyon kétes értékü, ma még nem egészen egyértelmű. Viszont valamivel megbízhatóbb lenne a fosszilis C-14 (ami eléggé jól párhuzamosítható a modern adatokkal, de csak aránylag rövid, tízezer év nagyságrendben használható). Egy időben, úgy a 80-90-es években mint ha a Science sokat cikkezett erről. Valamit én is írtam erről a csill. évkönyvben (de csak általánosságban a naptevékenység egészéről, de ott van további irodalmi utalás). BQ.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.02.11. 19:30

astrohist írta:1990 tájt egy műhold kiesése miatt pár órára megszakadt a telefon összeköttetés (valahol pontosabban megírtam). New York-ban volt egynapos áramszünet, de annak semmi köze nem volt a Naphoz. Talán az első pillanatban az áramszolgáltató a saját, kellően nem biztosított szerelését megpróbálta erre fogni, hanem azután kiderült, hogy valami elosztó rendszer volt treháányul összeállítva.
Nem kell minden emberi felületességet rögtön kozmikus hatásokra fogni! (Csak a felelőség elhárítás egyik módja!). Sokkal valószínűbb a rádió kapcsolat ionoszféra zavara, az meg az 1920-as évek óta bele van kalkulálva a naptevékenységbe. BQ.

Tisztelt Lajos bácsi!

A jövő héten lesz pontosan két éve, hogy a születésnapomon a legjobb barátom, akivel évfolyam társak
voltunk Kassán a műszaki egyetemen felhívta a figyelmemet a Csillagvárosra. Szabadidejében csillagászkodik
amatőr szinten. Így, idestova két éve figyelemmel kisérem a csillagváros közösségének életét.
Többször unszolt, hogy regisztráljak, de nem láttam túl sok értelmét, mivel végzettségemnél fogva
nem igen van hozzászólni valóm. Ha jól emlékszem, az elúlt év november elején mégiscsak bejelntkeztem.

Kedves SzZoli!
Valóban jól emlékezel arra, hogy 1989-ben a napkitörés komoly problémát okozott Kanada Quebek tartományában.
Amint azt mpt is megküldte neked, hogy mikor volt az áramkimaradás időpontja, valóban helyes.
Viszont, a wikipédiában nincs megemlítve a második üzemzavar aminek a dátuma 1989.8.16.
Ezt szintén a napkitörés által indukált elektromos feszűltség ingadozás okozta.
A 2003-as évben már előre megelőző óvintézkedés történt, Svédországtól az amerikai New Jersy államig.
Csak egy-két példát említek meg ezzel kapcsolatban : a brit-légiforgalmi írányitók több járatukat a
szokásosnál délebbre irányították át az Atlanti óceán felett , hogy az esetleges problémát megelőzzék
A német légitársaság odáig ment el, hogy több járatát nem engedte felszálni ezen a napon.
Az amerikai és az európai űrhivatal több értékes műholdat kikapcsolt. A Japánok is kénytelenek voltak
kikapcsolni egy fontos távközlési műholdat A következő napon teljesen tönkre ment egy Japán műhold.
Ezt csak érdekesség képen emlitem meg, hogy a 2004-es két nagyobb mágnesev vihar a ISS űrállomást
7 km-vel alacsonyabb pályára kényszerítette.

[moderálva]
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Bogáncs 2012.02.11. 20:23-kor.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.11. 20:15

Kedves B.M.
Kutyákkal nem szoktam levelezni. Ha valaki kutyakánt ír, az írjon az Ebtenyésztúők lapjába.
Ha tiszteségesen hangon ír válaszolok.
Ezt az utszéli stilust visszautasítom.
Bartha Lajos FRGS
vajdov
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.03.15. 01:50

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: vajdov » 2012.03.06. 23:33

<< link törölve. Ne reklámozzunk ilyen oldalakat, ha lehet. [mpt] >>
shmiasrael
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.05.12. 23:35

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: shmiasrael » 2012.03.07. 16:42

Sziasztok! Úgy tűnik, hogy a mostani kitörés sem elég nagy ahhoz, hogy látszódjon nálunk is a sarki fény, ha jól értesültem... :S 51. szélességi körig látszódik.... :(
ananaszjoe
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.08.19. 16:41

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: ananaszjoe » 2012.03.07. 17:04

shmiasrael írta:Sziasztok! Úgy tűnik, hogy a mostani kitörés sem elég nagy ahhoz, hogy látszódjon nálunk is a sarki fény, ha jól értesültem... :S 51. szélességi körig látszódik.... :(


A sarki fényt én is szívesen megnézném, sajnálom hogy nálunk nem várható. Arra viszont kíváncsi vagyok, ennek az X5-nek milyen élettani és technikai kihatásai lesznek.
Nem emlékszem hogy megéltem volna eddig X5-öt, érdekel 'meddig megy el' a nap 2013-ig.
mallory
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012.03.01. 16:35

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: mallory » 2012.03.07. 17:07

Ma hajnalban az előzőnél is durvább flare volt... Hajrá, lehet hogy itt is lesz sarkifény :D
shmiasrael
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.05.12. 23:35

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: shmiasrael » 2012.03.07. 17:10

mallory írta:Ma hajnalban az előzőnél is durvább flare volt... Hajrá, lehet hogy itt is lesz sarkifény :D


Hát ajánlom is nekik :DDD Amúgy ami most ideért, az még gondolom a hétfői X1-es, a mostani nem tudom mikorra ér ide :D De jó lenne egy kis sarki fény :DDD
shmiasrael
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.05.12. 23:35

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: shmiasrael » 2012.03.07. 19:28

Válasz küldése

Vissza: “Nap”