Napkitörés

Napészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.14. 23:06

Jul. 14. Lényegében egyezik az észlelésem Andráséval. Nekem is az időnkénti felhő-vonulások és a nyugtalan kép tette kétségessé a látványt. A nagy folt É-D irányu umbrájának déli részén mint ha látható lett volna egy fényes vékony híd. 15:00 UT-kor újra kitisztult, de a jelenség ekkor már nem látszott.
(Azóta esik az eső, félek a hajnali fedés-észlelésből nem lesz semmi.) BQ.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.18. 12:05

Tegnap jó nagyot pöffent a Nap:

20120717_1618_c3_512.jpg


20120717_1642_c3_512.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
yaska
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2012.07.10. 17:37

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: yaska » 2012.07.23. 13:46

Sziasztok !

Köszönöm a véleményeket...ti aztán igazán tudjátok hogyan csináljatok kedvet valakinek a csillagászati vizsgálódásokhoz... ;)

No nem baj, legalább több szabadidőm marad. Bár azért jó lett volna tudni hogy miért érdektelen a tevékenységem, túl gagyi a felszerelésem és nem illek bele a köreitekbe vagy az elkészített képek túl gyenge minőségűek és nincs itt helyük, vagy mindkettő.

Megértem én azt is, semmi gond, de legalább annyit mondhattatok volna : öcsi húzz el innen, kevés vagy te ehhez, nőjjél még...
Nem sértődtem volna meg, úgy ahogy most sem, csak tudomásul veszem hogy nincs itt semmi keresnivalóm és elhagyom a fórumot. :)

További izgalmas és eredményes égbolt-böngészést kívánok nektek, szuper felvételeket szuper távcsövekkel, szuper minőségben ! És ezt komolyan gondoltam.

Mégegyszer köszönöm.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.07.23. 14:14

Ácsi!

Az jó, ha nem sértődtél meg, mert nincs is rá okod, másrészt ebből látszik, nem vagy önjelölt világmegváltó, akikből már volt errefelé néhány.

A Napot a Baader-fóliával vizuális tartományban látod, ahol napkitörést nem láthatsz. A flereket igen, azok valóban igen ritkák és relatíve gyorsan véget is érnek. Hogy ezeknek van-e és ha igen milyen összefüggése a röntgen intenzitásukkal, fogalmam sincs, de azt hiszem más se tud erről biztosat, talán ezért nem kaptál választ.

De igazából nem is érdekes. A felszereléseddel abszolút érdemi Nap-észlelést lehet csinálni, érdemes volna kicsit utánaolvasnod.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.07.23. 15:23

Szia!

yaska írta:Másik fórumon megkérdeztem már hogy létezik-e valamilyen olcsóbb megoldás amit én is tudnék használni, nevezetesen az hogy kb 20-30 e Ft-os költséggel tudnék-e valamilyen szűrőt venni a gépemhez amivel egy kicsit többet látnék mint a napfóliával. Azt mondták ilyen nincsen, de azért itt is megkérdezem, hátha ti mégis tudnátok erre valami okosságot nekem mondani.


Sajnos itt sem tudunk mást mondani, mint az indexes fórumon. 20-30 k-ból nem fog kijönni H-alfa szűrő, be kell érned a Baader-fóliával. De ezzel a módszerrel is értékes és jó megfigyeléséket tudsz végezni, a belinkelt fotód szerintem tökjó, és a lelkesedésed is meg van hozzá.

Az itt leírtak szerint be is küldhetnéd az MCSE-nek a fotóid:

http://nap.mcse.hu/index.php?page=3

Ugyaninnen letölthető az Amatőrcsillagászok kézikönyvének napészleléssel foglalkozó fejezete is, szerintem sok hasznos ötletet tudnál abból is meríteni.

http://nap.mcse.hu/modszer/kezikonyvnap.pdf
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.23. 16:22

Kedves "Senki"! Mitől bántódtál meg? Hiszen az eddigi levelekből az látszott, hogy az íróinak (nekem is )tetszettek a képeid. (Nekem pl. a nagy csoport részlet-kéépe már csak azért is, mert egy olyan állapotot rögziített, amelyet én éppen nem láttam.) A többi is inkább bíztatott, mert éppen arról írtak (helyesen), hogy ha ninncs is monokromatikus szűrőd, vagy protuberanciáa távcsöved, értékes munkát nagyon is végezhetsz. Tehát nem értem a leveledet.
Napkitörés (flér) sajnos csak nagyon szűk áteresztő-sávú, H-alfa szűrüvel észlelhető. Ezek költsége a százeres nagyságrendbe esik. De van még egy probléma: váratlanul villannak fel, 10-30 percig fénylenek. Ezért állandóan szemmel kellene tartani a Napot, illetve (szerencsére) csak a nagy napfolt csoport területét. Régen ezt a nagy obszervatóriumok úgy oldották meg, hogy 3-4 észlelő állandóan ott últ a spektrohelioszkóp mögött, és ha valamit látott, átkapcsolta fotografikus spektroheliográfra. Ógyalla-Hurbanovón pl. több környékbeli amatőrcsillagászt fogtak be erre a munkára. Ma már ez a földi állomásokon is önműködöen megy, de az ellenőrző monitórt itt is folyamatosan figyelik.
Ha azonban a protuberanciák észlelésére gondolsz, a napperemen látható "lángnyelvekre" - hát itt is sajnos H-alfa, vagy Hélium-szürú kell, mást nem tudunk írni.
Ez viszont ne vegye el a kedvedet! A fényképeid jól sikerültek, még a magad által "fagyi"-nak nevezett fotoval is. A napfoltok mellett eléggé jól észlelhetsz napfáklyákat is, a felvételeken pedig ki lehet mérni a fáklyák területét. Tudtommal ezt nálunk senki sem csinálja. És megállapithatod az egyes fáklya területek típusát (amit szintén nem csinálnak, pl. én sem). Vagy folyamatosan figyelemmel kísérheted az egyes foltok/foltcsoportok változását. Egyszóval van mit csinállni. Ha egyszer megengedhetsz magadnak egy Herschel-napokulárt, hát azzal azután mégfinomabb részleteket is észlelhetsz vagy fényképezhetsz.
Egyébként nekem sincsen protuberancia távcsövem, de azért tudok mit észlelni a Napon.
Egyszóval ne bántódj meg, hanem használd ki a rendelkezésre álló eszközeidet. Sok sikert: BQ.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.23. 17:24

Tényleg az van, hogy lehet a földet művelni kapával is, meg John Deer traktorral is, a lényeg, hogy parlagon ne maradjon.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.23. 20:42

Kedves Tobe. Értem, mit akarsz mondani, egyetértünk. De a hasonlat kicsit sántit, mert azt sugalja, hogy az egyik megfigyelési lehetőség (kapával földet művel) kevésbé "termékeny", mint a másik (traktorral földet művelni). Ez azonban a tudmányban nem így van, mert az észlelések komplexek, vagyis többféle mód kiegészíti egymást. A kromoszféra képek jelenségei pl. eltakarják a fotoszféra jelenségek egy részét. Nem beszélve arról, hogy - amint írtam már - meglehet, hogy egy adott időpontban csak egy észlelő figyelte meg a jelenséget!
De nem akarlak kioktatni, mert tudom, hogy nem rossz értelemben írtad a sorokat, hanem éppen biztatásnak!
Hanem egy apró, nem ide tartozó helyesbítést tegyek: traktorral nem művelnek földet. A traktor (legyen John Deer, vagy más) csak vontatja a földművelő eszközt! (Persze vannak komplex gépek, pl. az arató-cséplőgép, vélem ilyesmire gondoltál.) Gyerekkoromban, meg kiskamaszként elég hosszasan éltem falun, meg böngésztem a családi örökségből ránk maradt éppen John Deer árjegyzékeket! Bocs a kiigazításért, ezt a kis keverést gyakran elkövetik. Üdvözlettel: Lajos
yaska
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2012.07.10. 17:37

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: yaska » 2012.07.24. 10:13

Örülök neki hogy mégiscsak (talán) hasznos tagja lehetek a Csillagvárosnak. Ha komolyan ez a véleményetek amiket leírtatok (és mér ne lenne az), akkor meggondolom magam és maradok itt a fórumon és töröltem a "senki" nevet.
Természetesen nem dícséretekre vágyom, hanem reális véleményekre - tudom a felszerelésem rémségesen egyszerű. Egyébként volt már csill. távcsövem kettő is, egy Nexstar SLT 80-as "félkarú" de a mechanikája olyan pontatlan volt hogy lehetetlen volt vele még csak simán nézelődni is az égen - akármilyen pontosan állítottam be, nem tudott ráálni a beállított ojjektumra. Szerencsére sikerült jobb áron eladnom mint ahogy vettem. Ezután volt egy Bresser 70/700 lidlscópom, ezt nagyon szerettem mert pillanatok alatt oda rántottam ahová akartam - nagyon praktikus kis távcső volt. Akkoriban volt egy Canon 350D-m is, primer fókuszban fotózgattam így, de ezzel meg az volt a gond hogy kitört a nyakam fókuszálás közben. Inkább madarakat lövöldözgettem vele a Tisza holtágon.

Hát az kár hogy akkor csak a Baader fólia marad egyenlőre, köszi a linkeket is, megnézem őket.

astrohist: azért bántódtam meg, mert több mint egy hétig nem reagált senki a "belépőmre", holott ez idő alatt jöttek az egyéb hozzászólások. Mégegyszer mondom. nem dícséretekre utazok, csak azt szeretném tudni hogy ezzel a cuccal mit lehet maximálisan rögzíteni ebben a témában. A távoli jövőben biztosan lesz majd komolyabb távcsövem is, fényképezőgépem is. De annyira érdekel a csillagászat hogy nem tudok nyugton maradni, most is leskelődnöm kell fölfelé... ;)
Mint ahogyan írtam. tudom hogy milyen rövid életűek és ritkák a flerek, de abban reménykedem hogy előbb utóbb úgyis elkapok egyet.... :roll:
Egyenlőre azt nem tudom mik azok a napfáklyák, ennek utána kell néznem.
Jó volna azt is tudni - látni hogy milyen egy elkapott fler képe csupán napfóliával. Ja, vagy erre keressek rá a gugliba? Megpróbálom...
Na hát akkor vége a nyavalygásnak, munkára fel !
A mostani cuccomat persze hogy szeretném kihasználni maximálisan, ha ezzel kapcsolatban bármikor eszetekbe jut bármilyen ötlet, ne fogjátok vissza magatokat...!... ;) köszönöm...!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.24. 11:11

Kedves Lajos bá !

Köszönöm a helyesbítést is, meg a többi érdekes momentumot, a szándékom természetesen a biztatás volt. Amúgy tényleg érdekes, hogy egy kisebb műszerrel nem feltétlenül kapunk rosszabb eredményt sem, pl. a légköri turbulenciák miatt van mikor jobb képünk is van, azonkívül másik hasznos dolog, hogy megfigyelhetjük azt is, hogy a gyakorlatban hogyan működik az elméletileg korlátozott képessége is egy kisebb műszernek, és tapasztalhatjuk a látványban is, még az elméletek iránti érdeklődésünk is nőni fog, velem legalábbis ezt is csinálja pl.

Üdvözlettel és tisztelettel Béla.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”