Napkitörés

Napészlelők fóruma
ales001
Hozzászólások: 251
Csatlakozott: 2011.09.10. 17:26

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: ales001 » 2012.03.11. 17:21

Mért,nem foglalkozik az oldal vele?Őszintén.Hát ez a lényeg,hogy megbeszéljül a kelendő tartalmat,nem, azt nem irtam h.X5... A régiót meg nemtudom..
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.03.11. 17:27

ales001 írta:Mért,nem foglalkozik az oldal vele?Őszintén.Hát ez a lényeg,hogy megbeszéljül a kelendő tartalmat,nem, azt nem irtam h.X5... A régiót meg nemtudom..


Mutasd, a linket, ahol foglalkozik.

Pontosan irtad, hogy X5, idezek a linkelt (http://www.promagyarmet.net/blog/fenyeg ... 12-03-11-5) oldalrol (cime: Fenyegeto napkitoresek):
"...A mi oldalunk értesült ales001 értesítése szerint,hogy újabb X5 körüli kitörést várnak az esemény-figyelők..."

Milyen regiorol van szo?

Nem egyaltalan nem az a lenyeg, hogy a "kelendo" temakrol irjunk, hanem hogy korrektul, az esemenyek sulyanak megfeleloen foglalkozzunk vele. Epp ezert nem kell tullihegni mestersegesen ezt a napkitores-mizeriat. Ez nem egy internetes (sajnos sokszor csak ugynevezett) ujsag, ahol a kattintasszam a minden.

--mpt
ales001
Hozzászólások: 251
Csatlakozott: 2011.09.10. 17:26

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: ales001 » 2012.03.11. 17:41

Nos,igazat adok,igazából én csak azt szerettem volna,hogy belemélyüljünk a témába,amit nem lehet könnyen. :oops: Igaz,én csak annyit akartam hogy lényegre törően eltársalogjunk.
1;Nem hirdetni akartam,csak aktívoskodni akartam,ami miatt elnézést..

Kód: Egész kijelölése

Igazat adok.

Pl ez a fórumtéma is foglalkozik.
Csak én úgy értettem,hogy mi is társalgunk a napkitörésről,ami már nem nagy cucc :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.11. 17:59

Értem én, Robert mire gondol. A probléma az, hogy ez, és általában a Csillagváros terjedelme nem akkora, hogy abban részletesebb cikket, tanulmányt közöljünk. Átnéztem pl. a megadott lineken egy pár elektronikus cikket, ha azoknak minden szamárságára kitérnék, akkor több oldalas értekezést írhatnék, és piztosan Péternek meg másoknak is lenne hozzászólása.
Azt javasolnám, hogy elő kell venni egy pár könyvet, szakcikket (pl. a Csillagászati Évkönyvekből). Az internetes írások gyakran nem megbízhatók.
Ami most a konkrét esetet illeti: az ujságírók többnyire átveszik a külföldi lapok feltűnést keltő cikkeit. (Valaha ilyen alkalmakkor megkérdeztek egy szakcsillagászt, most nem teszik, a rádióban csak két szakmai beszélgetésről tudok, azok is rövidek voltak.)
Abban viszont igazat adok, hogy ha valami komolyabbnak látszó írás van, arra lehetne felhívni a figyelmet és megkérdeni, mit szóltok hozzá. De arra is gondolni kell, hogy azért a terjedelem korlátozott. Üdvözlettel: BQ.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.03.11. 19:41

Pénteken este olyan 7-8 óra köröl nem ért ide véletlenül valami napszél, ugyanis volt egy pár tized mp-es áramszünet, aminek következtében a Windowsom is behalt, tegnap estére sikerült csak megjavítanom a bajt.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.11. 20:37

Nálunk negyedévente van áramszünet, de eddig még nem sikerült kapcsolatot találni a naptevékenység és a műszaki hibák közt. Persze, lehet hogy a naptevékenység befolyásolja a szinesfém-tolvajokat, akik azután belelépnek a hálózatba. (Sajnos nem vicc: már halálos következménye is volt ilyen akciónak.)
De komolyabban: általában a rádió kapcsolatok érzékenyek, de kétszeresen is. Egyfelől egy erős napkitörés UV és röntgen sugárzása pár perccel később az ionoszférában jelentkezik, és a részecskék kb. 2 nap mulva érnek ide. Ha napkorong közepe körül van valami, akkor az UV hatás érvényesül, de a részecske áramlás többnyire elrohan a Föld mellett. Az UV hatás az ionoszférában nem csak flare után jelentkezik, erős fáklyák is kiválthatják.
A sarki fénnyel (részecske sugárzás) az a bökkenő, hogy ha nappal van nálunk, akkor vizuálisan nem észlelünk jelenséget. Ezért nyári időszakban nagyon rövid idő van az észrevételére.
A naphatás nagyon bonyolult, több komponensből áll össze. A hosszú idejű sarki fény statisztika arra az eredményre vezet, hogy néha egy erős kitörésnek sincs nagy nyoma, máskor egy közepes flare is nagy fénylést vált ki! Szóval nagyon összetett jelenség.
Van erről egy-két jó leírás magyarul is, de ez az ága a geofizikának nagyon sok újat hoz. Az én pár évvel ezelőtti ismereteim kiegészítésre szorulnak ám. Majd kicsit utána járok, ha lesz időm. Üdv: BQ.
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2012.03.11. 20:58

Sziasztok!

Mint rádióamatőr (is) örülök a Nap aktívabb tevékenységének, aminek köszönhetően kellően gerjesztődik a Föld ionoszférája. Így már néhány Wattal is el lehet szólni akár még Ausztráliába is. Maximum idején többszörös visszaverődés (Föld-ionszféra-Föld-...stb.) is könnyűszerrel létrejöhet amivel le lehet győzni a távolságot. A "sűrűbb" ionoszféra pedig mint egy tükör szinte a teljes bepumpált energiát visszaveri. Az elmúlt minimum évek szőrnyűek voltak rádiós szemmel nézve,... Szóval a mostani néha-néha kiesés a rádiós világban inkább öröm, mint keserűség... Persze a nagy rádiós szolgálatok ezt azért máshogy élik meg...

Háttér info:http://hu.wikipedia.org/wiki/Ionoszf%C3%A9ra

Jó észlelést!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.03.11. 21:48

Jó (Nap)szelet !
mallory
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012.03.01. 16:35

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: mallory » 2012.03.14. 09:28

Újabb X5-ös kitörés volt hajnalban. Lehet megint drukkolni hátha látunk sarkifényt :D
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2012.03.15. 18:56

Sziasztok!

Az elkövetkező órákban érdemes nézegetni az alábbi linket, hátha mi is láthatunk valamit:
http://helios.swpc.noaa.gov/ovation/ima ... Europe.png

üdv.
Gabó
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Nap”