2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Napészlelők fóruma
K. Linda
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2010.09.02. 12:59

2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: K. Linda » 2010.09.02. 13:22

Sziasztok kedves Napfigyelők!
2013-as napkitörés előrejelzéssel kapcsolatban sokat hall az ember,ill. korábbi károkról.Az alábbi kérdésekre keresem a választ:
- Az elektronikus eszközök (PC-k)milyen meghibásodási kockázattal járnak napkitöréskor?
- Milyen védekezési technikák vannak minderre?
- Vizsgálják-e a napszél sugárzását hatását laboratóriumban?

Nagyon köszönöm válaszotokat, valamint további kutatáshoz szükséges megbízható szakirodalom javaslatotokat!
K.Linda
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.02. 13:49

Halló Linda! Napkitörléseket (flare-ket) nem hogy 3 évre, de még három napra sem lehet előre jelezni. Legszerencsésebb esetben egy aktív terület esetében megbecsülhető, hogy ott kitörés nekövetkezése várható, de milyen intenzitású, mikor, azt eddig még senkinek sem sikerült.
Semmi okunk azt hinni, hogy 2013-ban valamikor egy minden eddiginél nagyobb kitörés lenne!
A napkitörések hatásai eléggé jól ismertek, évtizedek óta - az utóbbi 15-20 évben mesterséges égitestekkel is - tanulmányozták. Ezek a hatások lényegében: a magnetoszféra átmeneti változása, ennek nyomán sarkifény fellépése, földmágneses háborgások, földiáram háborgások. Ilyen hatásokat már átéltél, de nyilván nem is vetted észre. Nincsen semmi okunk azt hinni, hogy most valami extra jönne.
Ha kiváncsi vagy, napról napra követhető pl. a googlen: a "www.SpaceWeather.com", vafy a http://www.SolarMonitor.org-on. Üdvözlettel: BQ.
ananaszjoe
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.08.19. 16:41

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: ananaszjoe » 2011.08.24. 13:07

Sziasztok!

Valaki megmondaná, mi szól egy esetleges, 2013-körüli, 1859-es Carrington flare-hez hasonló kitörés valószínűsége mellett és ellen?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ananaszjoe 2011.08.24. 13:28-kor.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.08.24. 13:11

Hello,

a naptevekenyseget nem lehet ennyire elorejelezni.
Annyi igaz, hogy a kovetkezo napciklus maximuma valamikor 2013 nyaran varhato, addig szepen emelkedik majd a foltok szama, illetve erosebb/gyakoribb kitoresek varhatok, de hogy ezek pontosan mikor es milyen erosseggel jelentkeznek, lehetetlen elore megmondani.
Egyebkent a legutolso elorejelzesek szerint a 2013-as maximum az elmult 100 ev leglanyhabb maximumanak igerkezik - persze ezt majd meglatjuk.

Szoval panikra nincs ok.

--mpt
ananaszjoe
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.08.19. 16:41

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: ananaszjoe » 2011.08.24. 13:30

Bocsi nem láttam hogy máris válaszoltál. Köszi!
Megtennéd akkor hogy válaszolsz a szerkesztett hsz-emre is?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.08.24. 13:39

Ott a valasz mar :) : nem tudni, de ha fogadnom kellene, en azt mondanam, nem lesz.

--mpt
ananaszjoe
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.08.19. 16:41

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: ananaszjoe » 2011.08.24. 13:44

Köszi.

Azt el tudnád magyarázni, hogy a napfolttevékenység és a CME mennyire/hogyan függ össze? Egy CME-t akár csak kis idővel, előre lehet jelezni a napfoltok alapján?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.08.24. 13:47

Elorejelezni nem hinnem. Epp ezert van egy csomo Nap-kutato szonda fent (SOHO, Stereo, SDO), hogy folyamatosan figyeljek a Napot, es lassuk, merre mozog a csomo, ha mar megtortent a kitores.
Messze vagyunk meg az elorejelzesektol szerintem.

--mpt
ananaszjoe
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.08.19. 16:41

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: ananaszjoe » 2011.08.24. 14:37

Ok, köszi.
Találtam egy videót, a többieknek kiposztolom, erről írtál gondolom:
http://www.youtube.com/watch?v=VTj1yRA5IdU&feature=player_embedded

Ez alapján egy CME ~30 óra alatt teszi meg a nap-föld távot, tehát akkor max ennyire lehetne előre jelezni.
Mikortól lehet tudni hogy egy naplángból CME lesz?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.24. 16:48

Re: 2013-as naptevékenység max. - Az előrejelzések annyira bizonytalanok, hogy azt sem tudjuk hogy 2013-ban lesz-e. Eddig még egyetlen előzetes jóslat, mondjuk nyíltan saccolgatás sem vált be.
Az 1859-es nagy kitörés éppenséggel nem volt valami páratlanul nagy, nem érdemli meg, hogy extrának nevezzék. Csak azért érdekes, mert ez volt az első flare (flér = napkitörés) amit megfogyeltek. Különlegessé az teszi, hogy un. fehér flare volt, vagyis nem H-alfa, vagy más szürővel, ill. spektroszkóppal vették észre, hanem napkivetítő ernyőn. Azóta is észleltek vagy 150 hasonló fehér napkitörést. Én magam is láttam kettőt (hat évtized alatt). Szóval ritka szerencse kell a megfigyelésekhez, de azért nem is különlegesség. (Rajtam kívül még tudtommal Áldott Gábor is észlelt nálunk fehér flaret.)
Amennyire a cikkeket követni tudom, úgy látom, hogy az anyag-kidobás ugyan már előzőleg is gyanítható, a folyamatos napmágneses mérésekből. Úgy tudom, hogy a mágneses erőtér egy-egy foltcsioporton belül jellegzetes alakot vesz fel, mintegy gyorsítja a részecskéket. De azt, hogy ebből mekkora kilövelés lesz, azt még nem lehet megállapítani.
A napkitörések gyarapodása most csak azért kedvenc vesszőparipája egyes csillagászoknak is, mert egyre több elektronikus ketyere van az életünkben. Persze az sem rossz megoldás, ha elkapkodott sajtó nyilatkozatok helyett pl. az eszközeink biztonságos árnyékolásán törnék a fejüket. Hanem azért a világ nem dől még össze, szerintem a dél-amerikai öserdei indiánok fúvócsöveinek meg sem kottyan. Én meg beszereztem petróleumlámpát (no ez csak vicc volt!). Viszont érdemes rendszeresen észlelni a Napot, mert sok érdekességet észrevehetünk. BQ.
(Ps. A NASA-nyilatkozatban van jónéhány pontotlanság és túlzás. Pl. a nagy kitörést követő mágneses háborgás nem volt a legerősebb, amelyet valaha is észleltek, még öszehasponlítási alap sincsen rá, de egyazon flare okozta háborgás erőssége attól is függ, milyen mágneses szélességen mérik! A sarkifény-övben egy kisebb kitörés is nagyobb hullámot okoz, mint a nagy kitörés a mágneses egyenlítőn!)
Válasz küldése

Vissza: “Nap”