Szolárgráf

Napészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.05.30. 22:28

Még 3 fénykép az órás, azaz analemma rajzolós változatról. A mutató 120 fokban, 20 percenként takarja el a lyukakat. Így a 120 fokban elhelyezett két fénypapíron jól összeszámolható a napos órák száma, kb. 10 perces pontossággal. A sörösdoboz aluminium palástját használtam fel, könnyű, és kissé ívesre hejlítva merevíthető is. A szerkezetet kétoldalas öntapadós fóliával közepeltem a felső zárt dobozba. A parafa dugó széle ráül a papírtartó henger szélére. A 120 fokos mutatókat 1mm hézagra állítottam be, a felhajtott lemezdarab vagdosásával. Ezek szélessége legalább 1 cm legyen. Összeépítés előtt fekete matt festékkel majd vékonyan befújom. A fotópapír íves tartójának sugara itt 35 mm, és ezért hosszítottam a tartóhengert, hogy nagyobb papír kerülhessen bele, amely biztosabban rögzíti a Nap csíkjait, és több hátteret enged meg. Sok sikert! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.05.31. 06:52

Tegnap volt némi szabad időm és a készülő félben lévő gráfjaim közül egyet elkészítettem, mint alap verziót. A 40-es pvc csőnek a falvastagsága 2 mm. Ezért, hogy a falvastagságból adódó kitakarás mértékét csökkentsem, kénytelen voltam nagyobb lyukat fúrni a paláston.

szolárgráf.JPG


Másfelől meg a régi Forte fotópapírra is kíváncsi leszek, hogy a gyártását követően ennyi év eltelte után mit fog mutatni... Az így elkészült, fotópapírral feltöltött szolárgráfot a mai napon próba üzemre kihelyeztem egy hét időtartamra.

DSC_2154.JPG


A könnyebb tájolás végett előre felrajzoltam a déli irányt.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.05.31. 07:52

Kedves Imre!

Egyre érdekesebb és bonyolultabb szolárgráfokról számolsz be :o Egy egy ilyen kész darabokat szívesen elfogadnék én is, szívesen kiraknám az óratoronyba a többi mellé ;) A saját, óraszerkezettel működő szolárgráfhoz most sikerült szereznem némi kis lemez hulladékot, amiből készítem a óraszerkezet felfogatását. Az órának a percmutatóját és a másodpercmutatóját kombinálom össze jelenleg (megpróbálom összefúrni, csavarozni mind két számlapot).

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.20. 20:53

Imre barátunk közölt 2016 májusában egy óraszerkezettel kombinált szolárgráf tervet. Ennek a leírásnak alapján elkezdtem a sajátomnak a megtervezését, az anyagoknak a beszerzését. Majd ezt követően a kivitelezés megkezdődött :) Most eljutottam odáig, hogy majdnem készen vagyok a szerkezettel. Ízelítőként pár képet bemutatok:

DSC_2178.JPG


DSC_2179.JPG


DSC_2180.JPG


üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.06.20. 20:57

A folyamatban lévő szolárgáfnak a külső, belső festése, majd érzékeny nyersanyaggal való feltöltése az est feladata lesz. Ill. a felső résznek a lezárását is meg kell gyorsan oldjam, mivel néhány órám van hátra már csak a kihelyezésig. Kicsit kivagyok csúszva az időből...

DSC_2181.JPG


üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.12.22. 16:32

Eljött az idő! A június 21.-én kitett gráfkészítő szerkezeteket leszedtem, és az eredményét most mutatom. Elsőnek a dobozok elrendezéséről egy fénykép, majd a kész felvételeket mutatom rövid kommentárral.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.12.22. 16:43

Az egymásra helyezett 4 függőleges hengeres doboz legtetején egy olyan szerkezet volt, amely a felső lap közepén tartalmazott egy lyukat. Sajnos a lezáró átlátszó fólia elfogyott, és a doboz alján elfelejtettem egy másik lyukat kifúrni, ezért a felülről bejutó víz az alján összegyűlt, és egy jégpogácsává fagyott. A fotópapír azonban nem ment telsesen tönkre, de az alul keletkező nyári csíkokat sajnos tönkretette.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.12.22. 16:57

A második doboz felső részében egy óra működött, amely 20 percenként rövid időre eltakarta a 120 fokban fúrt lyukakon a két fotólapra jutó fényt. A Nap vonalait megszakítva időmarkert adott, és fél éves analemmát is készített, mégpedig 20 perces eltérésekkel sokat. A nyári melegtől a papír elengedte a belső ragasztást, és megcsúszott, de a markerek lehetővé tették a javítást, és az illesztést. A felvételt kiértékelve a nyári napsütés időtartama az erkélyünkön 12 óra, amely decemberre mindössze csak 4 lett. Irányított napcellát érdemes lenne használni, hiszen 4 óra alatt jelentős ingyen energiához lehetne jutni. Kérdés, hogy megtérülne-e valaha!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.12.22. 17:13

A harmadik és negyedik dobozka egy-egy óra nélküli 270 fokos szerkezet volt. Az egyik felvételét mutatom, amely valamely okból érdekes torzulást mutat, és nem illeszthető össze. Talán a fotópapír összepöndörödött, majd visszaegyenesedett. Lehet, hogy nem elég a közepét leragasztani, hanem a sarkait rögzíteni kéne.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.12.22. 17:19

A korlátra szerelt döntött félhengerek egyike érdekes 180 fokos képet készített. Felül a felettünk lévő erkély vonala, alul a környező épületek is láthatók, és a fa is, amely balra, keletről betakar kicsit a csíkokba.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Nap”