Szolárgráf

Napészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.12.27. 08:10

Tudja valaki, hogy hol érhető el a 2014-es gráfakció kiértékelése? Szeretném összehasonlítani a mostanival, azzal, amit az óraszerkezetes 20 perces markerezett felvételem mutat. Vajon mennyi volt a napos órák száma akkor országosan, de főként Budapesten. Az alábbi javított képen én kiszámoltam, de érdekelne az akciós eredmény. Lehet, hogy érdemes lenne itt a fővárosban napcellás áramforrásban gondolkodni! A gráfkészítő óraszerkezetes, teljesen zárt, időjárásálló doboz készítésének pontos leírása megtalálható a 11. lapon ebben a rovatban. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Bajmóczy György
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.01.04. 14:58

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Bajmóczy György » 2016.12.28. 09:01

Imre

Gratulálok a szép szolárgráfos képekhez.
Én is sokat próbálgattam, kísérleteztem szolárgráf kamerákkal, véleményem szerint pontos
adatokat csak úgy lehetne kinyerni hagyományos szolárgráfból ha naponta cserélnénk a fotópapírt.
Napfordulók idején nagyon sok vonal egymásra kerül. Valamint a függőlegesen kihelyezett kameránál a téli
napforduló idején a lyuk és a papír között kicsi a nyáron pedig nagy a távolság. Ezért télen mindig szép éles
erős vonalat rajzol a Nap, nyáron pedig halványabbat, és életlenebbet.

Engem is foglalkoztatott hogyan lehetne pontosan rögzíteni a napsütés intenzitását és menetét, ezért
készítettem egy digitális szolárgráfot.
Ennek a módszernek rengeteg előnye van ( percre pontosan kereshetünk az adatbázisban, különböző szempontok szerint rakhatjuk össze a képeket.) de a hagyományos szolárgráf szebb képet ad!
http://eszlelesek.mcse.hu/open.php?obsid=45024
http://www.bajmoczy.hu/digitalis-szolargraf.html
Szép napos új évet kívánok mindenkinek!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.06.21. 19:03

Ismét eltelt egy félév és ma negyedjére megmásztam az óratornyot, ahol a meglévő hengert kicseréltem. Lassan már rutinos toronymászó leszek :D

Az alábbiakban láthatjátok az elmúlt félév eredményét.

2016. december 2017. junius.jpg


üdvözlettel:
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.06.22. 18:59

Elfogyott a Forte gyártmányú BH4 papír, és beszereztem helyette egy állítólag egyenértékű FOMASPEED N311-es fotopapírt, azaz fotóműanyagot, mert a hordozóját már műanyaggal gyártották, de a fényérzékeny bevonat állítólag azonos maradt. Az eredmény katasztrofális! A régi 30 éves fehér - vajfehér - okkersárga - barna - sötétbarna - kékesfekete átmenettel színeződik el az egyre több napfény hatására. Az újabb pedig fehér - halványkék - halványlila - szürke lesz. Hogy ez miért, azrról semmi magyarázat. Néha a háttérrel szinte egyazon árnyalatú láthatatlan vonalak rajzolatát látni. Azért nem reménytelen, még egy fél éves töltetre van lehetőségem, osztán ezt is befejezem. A régi papírra és új papírra készített felvételt is mutatom, az összehasonlíthatóság kedvéért. A régi 2016 második felében, az új 2017 első felében készült, mindkettő azonos helyről, azonos dobozban. Valamennyire sikerült kidolgozni ezeket a képeket is. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2017.06.22. 19:20-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.06.22. 19:15

A kidolgozás során némi siker mutatkozott. Szóval "valami van, de nem az igazi"! Három képmontázson látható a sikertelenek, amely technikailag lett hibás, beázott, foltos lett vagy bemozdult. Van három elfogadhatóan sikeredett, és mutatom az óraszerkezettel szerelt, 20 perces kitakarásokkal készített képet és eredetijét.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.06.24. 15:46

Szolárgráf készítésénél jól jöhet az alábbi kép, mely némi információt adhat a készítőjének:
Lyukkamera.jpg


üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.06.24. 19:59

Ma hosszabb szünet után ismét elő vettem a óraszerkezettel ellátott szolárgráfomat és megtöltöttem Forte emúzióval és kiraktam egy hét időtartamra, hogy teszteljem a szerkezetet és a filmet.

DSC_2608.JPG


Annál is inkább, mivel megépítést követően egyből élesbe lett kirakva a szerkezet és nem lett tesztelve idő hiány miatt... Persze így aztán több hibára is fény derült, azt követően, hogy bevettem a szerkezetet. Ezeken okulva, a szerkezeten némileg módosítottam, de szerintem további módosítások lesznek szükségesek. Közben dolgozok egy 360°-s, körpanorámás szolárgráf megépítésén is.

üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.06.27. 14:36

A lakóépületünk tetején lévő szolárgráf által készült képet láthatjátok. Ill. kihelyeztem az újabb filmmel megtöltött hengert. Ebbe most Forte BN0 papír került.

Lakóépület 2016 dec - 2017 jun -.jpg


Helyeztetek ki hengereket ill vannak képeitek az elmúlt félév időszakából?


üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.12.22. 21:46

2017.06.21. -től 2017.12.21. -ig készült az alábbi felvétel a Nap útjáról, egy erkélykorlátra szerelt lyukkamerával. Fekete-fehér fotópapír volt benne, utólag varázsoltam rá színeket. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.12.26. 08:00

Nem igazán nagy az élet erre, de azért jó látni, hogy van akit továbbra is foglalkoztat ez a téma. Csak magában ez az egy kamerád volt kihelyezve Imre?

üdv.-,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Nap”