Szolárgráf

Napészlelők fóruma
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2014.03.25. 09:29

Én azt tapasztaltam, hogy a tesztek mindig jól sikerültek, majd az első pár féléves cucc nem.
Nagyon figyelj a papír rögzítésére, egy két hetet kibír ha csak belerakod, utána összependeredik és kitakarja a lukat.
Az irány és a lukméret beállításához elég 2-3 egymást követő napsütéses nap, így jól látszik, hogy 3 nap alatt 3 csík van-e? (ha nagyon pengét akarsz).
Ha ingyenes programban gondolkodsz akkor ott a http://www.gimp.org/, szinte mindenre jó amire a ps, csak sajna még csak 24 bites (3x8), így a finom apróságok nem görbézhetők vele.
Igazán szépet a DaVinchi-vel tudsz fényelni:
http://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve
Ebből simán az ingyenest használhatod, nem kezdőknek ajánlott, de a színekről minden tud :-)
Ami a hátránya, hogy csak 2K-ban dolgozik, tehát kb HD felbontásban mivel filmek fényelésére találták ki és így nekünk nem elég, de egy kis trükközéssel megoldható, ha feldarabolod a képedet, majd fényelés után összerakod.

esetleg még itt érdemes szétnézni:
http://www.techsupportalert.com/best-free-digital-image-editor.htm
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.03.25. 09:46

Akkor a hétvégén megbontom, és kiderül hogy mit sikerült csinálni. A hosszú időre kirakottnál már rögzíteni szeretném a papír széleit, kétoldalas ragasztóra gondoltam. Csak nem enged el a melegtől... A képfeldolgozásról amiket írtál nekem még kínai, mert sosem foglalkoztam ilyennel de majd csak rájövök hogy is kell :D Köszönöm a tippeket. Egyébként, sejtem hogy a lyuk méretétől is függ, de néhány nap után a háttér is kivehető szokott lenni vagy csak a Nap útja? Kíváncsi lennék hogy kb. milyen lesz a hosszú expós kép.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2014.06.22. 14:27

Három darab gráfkészítő dobozt helyeztem ki 2013.12.22. napján reggel. A fényérzékeny lapokból kettőt 45 fok dőlésű, de függőleges helyzetű hengerben, és egy lapot vízszintesen álló hengerben. A függőleges hengerek közepén, déli irányban volt a nyílás, a vízszintesben meg 40 fok magasan, hogy több környezetet mutasson. Ez utóbbiban kicsit kevesebb a papír magassága a kelleténél, ezért sajnos lemaradt a nyárkezdeti vonalak egy része. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2014.06.22. 17:53

300 fokos panoráma szolárgáf felépítési vázlata látható a képen. Egy paradicsomos dobozban lehet elhelyezni a fotópapírt. Alul egy bele illő műanyag kupakkal lezárni, és a kupak felületén vízszintes helyre felragasztani. 9x14 cm-es papír elegendő hozzá, pl. FORTE BH4 A tetején középen egy gombostű hegynyi lyuk van, sorjázva! A belső felületen a papírt egy csík öntapadós kétréteges ragaccsal lehet rögzíteni. A lezárás elött a déli irányt megjelölni, a papír közekével szemközt! Egy-két menet szigszalaggal lehet a kupak becsúsztatása után lezárni a nyílást. A kupakhoz jól kötő ragasztóval egy magasabb vízszintes helyre kell leragasztani. Pl. lapostető kémény szélére, vagy egy városi parkban egy lámpa tetejére... stb. Felíratot nem kell rá tenni, nincs értelme! Sok sikert! Üdv. Imre

Kiegészítés: K-Ny irányú ovális lyukkal élesebb a rajzolt vonal!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2014.06.27. 12:43-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.06.22. 19:40

A 2013 dec 27 - 2014.jún.21-i időszakot átfogó Bp-i szolárgráfiák elkészültek;


Bromofort ISO 200 BN0. (4-es kamera) Irány; Dél. (ez a kép egész szédítőre sikeredett :mrgreen: )
http://2.bp.blogspot.com/-zd2XvoqdXRA/U6cPyJmqoOI/AAAAAAAABgI/u0hHAl_KQvQ/s1600/4-es.png


Részletekkel teli szolárgráfia - Bromofort ISO 200 BN0. (17-es kamera) Irány; Nyugat;
http://3.bp.blogspot.com/-MjQoZNXhKKM/U6cMOJDtuII/AAAAAAAABf4/82HF--jrbvY/s1600/20131227-20140621_bp-17-es-kamera.png


S a picit bemozdult 11-es számú kamera képe: Bromofort ISO 200 BN0 Iránya; Kelet
http://3.bp.blogspot.com/-jQrBBXmxpzs/U6cNXYwD4wI/AAAAAAAABgA/sgkZ4ZkH8rg/s1600/11-es.png
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.04.17. 21:16

Sziasztok!

2015-ben, a tarjáni táborban regisztráltam egy szolárgráf kamerát, melyet augusztus 17-én ki is helyeztem lakóházunk tetején. A kint lévő kamerát 2016. március 28-án vettem le. A feldolgozást Dr. Hannák Judit végezte, amit ezúton is köszönök!

Az eredményt itt láthatjátok:

Szolargraf_Bucsi-Gabor_2016.jpg


üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.05.12. 14:49

Még több, mint egy hónap van az idei 2. félévi Solargraf kihelyezéséig. Addig elkészíthető egy olyan szerkezet, amely 270 fokos képet készít, és nem is akármilyet! Lesz rajta analemma is, egy fél évnyi. Kell hozzá egy óra, amely nagymutatója elhalad a kameránk pici lyuka előtt. A kitakarás rövid ideje alatt megszakad a sugár csíkja, óránként egyszer, és ezáltal könnyen öszzeszámolható a napsütéses órák száma is. A készített fénykép teljesen hiteles lesz, tartalmazza a fél éves analemmát is. A vázlatot alább mutatom. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.05.12. 16:21

360 fokban működő 4 vagy 6 fotópapírral szerelt álló hengeres solárgráf elrendezését mutatom alább. A henger palástjának közepén kell a kicsiny lyukakat kifúrni, 90 vagy 60 fokra egymástól. Ezekkel szemben áll ívesen a fotópapír. A gráf állított hengerét vízszintes lapra kell tenni, akkor illeszkednek majd pontosan a képek. Kihelyezni a nyári napforduló előtti napon, a napnyugta utáni percekben érdemes. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.05.13. 08:07

Kedves Imre!

Köszönöm, hogy megosztottad a 270 ill. a 360°-os szolárgráfok terveit! Én most egy 270°-s megépítésén gondolkozok, 40-es pvc cső felhasználása mellett. Az óraműnek a beszerzését mára tervezem. Egyenlőre egyet készítek, hogy az esetleges kivitelezésből adódó hibát/hibákat ki tudjam küszöbölni. Remélem, hogy hamarosan képeket is tudok mutatni.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.05.16. 20:05

Egy nem minden napos eseményről, egy szolárgráf egyházi kihelyezéséről szeretnék beszámolni.

2016. május 06-n vásárlásból haza menet találkoztam Tóth Ferenc segédkántorral és megkértem, hogy kérdezzen rá Katona Gyula esperes úrtól, hogy volna e rá lehetőség, hogy egy szolárgráf kikerüljön a református templomunk keringőjének korlátjára.

Református templom.jpg


Részletesen elmagyaráztam a szolárgráf felépítését, működését, célját. A találkozót követően két napra rá kedvező választ kaptam az esperes úr részéről ill. közölték velem, hogy kit keressek meg az egyház vezetősége részéről, hogy ki fog majd fölkísérni a keringőre, mivel a keringő jelenleg a látogatók elől elzárt rész. A telefonos egyeztetést követően Molnár Máté segédlelkészt kerestem, aki volt szíves felkísérni és kalauzolt a szinteken 2016. május 12-én. A kora du. időjárás nem sok jóval kecsegtetett, mivel időjárási front közelget, esőt, zivatar jósolt a meteorológia. Ezért aztán kissé lelombozódtam, amikor elkezdett 17 óra előtt esni az eső... amely szerencsére hamar el is állt. Annál is inkább érdekes volt számomra ez a hely, mivel még életemben nem jártam a templomnak e részében. ill. most találkozhattam azokkal a harangokkal is, melyeknek ezidáig csak a csodálatos hangját hallhattam a közel 50 évem alatt. A keringőre való felérkezést követően csodálatos panoráma fogadott. Ez kb 33 méter magasságot jelent a talaj felszínétől. A borult, kissé szeles idő igazán jó légköri átlátszóságot produkált, szépen látszottak dél, délnyugati irányból Békéscsaba ill. észak felől Mezőberény település kiemelkedő épületei. A segédlelkésszel történt helyszíni megbeszélés után a nyugati oldalra került rögzítésre a szolárgráf.

Kihelyezés közben.jpg


A déli keringő oldalára szerettem volna elhelyezni a szolárgráfot, de ez egyéb okok miatt most nem valósulhatott meg.

2016.05.12.jpg



Bízom benne, hogy ez a telepítés a következő időszakban meg fog valósulni.

A most felhelyezett szolárgráf a nyári napfordulóig lesz kint, ekkor szeretném kihelyezni a most még készülő félben lévő új szerkezetet, amely már képes lesz a napsütötte órákat is folyamatosan rögzíteni a fotópapíron.

Ez úton szeretném köszönetemet kifejezni Katona Gyula esperes úrnak, hogy lehetőséget biztosított a szolárgráf kihelyezésében, valamint Tóth Ferencnek és Molnár Máténak, akik segítségemre voltak e nem minden napos esemény megszervezésében, lebonyolításában.

üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Nap”