Szolárgráf

Napészlelők fóruma
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.05.18. 08:49

Imre által közölt ismertetők alapján a múlt héten elkezdtem a szükséges dolgoknak a összeszedését, hogy neki kezdhessek a sajátjaimnak a megépítéséhez. Egy darabot akartam építeni, de mivel több anyagom volt, ezért úgy döntöttem, hogy a rendelkezésre álló anyag mennyiségből többet készítek, hogy igény esetén én is tudjak másnak adni egy szolárgráfot. Én pvc csőbe fogom rakni a fotópapírt. Az óraszerkezetnek a beszerzése is megtörtént még az elmúlt hét péntekén ill. a fotópapír rögzítéséhez vásároltam kétoldalas öntapadós papírt.

Szolárgráf anyagok.JPG


Talán a fotópapír beszerzése tűnt a legnehezebb feladatnak, de szerencsére ezt is elég hamar letudtam. Így most ennek a megérkezését várom a mai vagy a holnapi nap folyamán. Én a pvc csöveknek a két végének a lezárásához danamidot alkalmaztam. Jelenleg az óraszerkezet vízmentes tartójának a kivitelezése van folyamatban ill. az órának a perc mutatójának a meghosszabbításán mesterkedem.

üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.05.19. 13:23

Szia, Gábor!

Te fotópapírt hol és milyet szereztél?
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.05.22. 12:01

Kedves Zoltán!

Az Interneten rendeltem egy csomag Forte fotópapírt (BN 0), aminek a mérete 18x24 cm-es. Azért rendeltem ekkora méretben, mert később olyan méretűekre vágom, amilyen re éppen szükségem lesz.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.05.23. 15:01

Konzervdobozokból forrasztással készített 2 papíros minimál változat így néz ki a gyakorlatban. A papírt pontos méretre szabás után csak bele kell csúsztatni az íves tartóba. Korlát oldalára egyszerűen rászerelhető a csavarral oldható szorítóval. Fél évet kibír, esetleg kívül háttérszínre kell festeni, akkor nem feltűnő! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.05.27. 11:44

Kedves Imre!

Ez utóbbi szolárgráffal már ugye letudod fedni a Napnak a napi látszólagos égi pályáját? A forrasztások elvégzésére egy 75W-os forrasztópisztoly is elegendő? Tudom nem nagy teljesítményű... :(

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.05.28. 00:03

Kedves Gábor! A kétpapíros megoldás lefedi a teljes Nap-utat, ha pontosan délre néz a két lyukközép! Nekem csak 50 W-os pákám van, és azzal is megy a dolog. Forrasztás előtt kicsit megkapargatom a felületeket, és vékonyan gyantás ónnal előónozom. Utána illesztem össze, és egy pöttynyi forrasztással rögzítem. Ha nem sikerült, szétszedem, és újra illesztéss után ismét megpöttyintem. Amikor pontos, belepróbálom a dobozba, és a sarkait is megpöttyintem. Ha minden stimmel, akkor óvatosan megforrasztom rendesen. Csak gyantás ónnal szabad forrasztani, mert a savas megeszi a dobozt! 60/40% on/ólom ötvözettel. Lehet kapni kilóra! Elsőnek a tartógyűrűt forrasztottam oda, és jó erősen, alaposan! A gyűrűt egy laposreszelő fanyelére erősítettem ideiglenesen, mert forró lesz! A dobozt lehet kézzel tartani. Ezt a forrasztást le is festem, hogy ne rohadjon el fél év alatt. Látható, hogy nincs elkomplikálva, egy kisebb és egy nagyobb paradicsomkonzerves doboz kell hozzá, és egy bilincs. Az alja egy alkalmas műanyag fedő lesz, fekete papírral bélelve és szigszalaggal rátekerve. Most dolgozom azon, hogy egy harmadik doboz felső harmadába beleteszem az órát, 120 fokos 3 ágúra alakított percmutatóval, a végeit lehajlítva, amely az alatta lévő papírt tartó dobozban forog a lyukak előtt belül. Ez a doboz felül zárt lesz, benne az órával, és pontosan illeszkedik az alatta lévőre. Csak rászorítom, esetleg egy menet szigszalaggal lerögzítem. Így teljesen esővédett lesz a szerkezet. A kivágott sarkú papírt az alsó dobozba kell csúsztatni, ügyelve arra, hogy a lehajlított mutató ne akadjon el benne. Szerelni, betölteni majd piros fénynél lehet. Ha kész, akkor fényképet mutatok, mert azt nem kell magyarázni, minden látszik majd rajta. Még van idő, nem kell kapkodni! Szereintem ez lesz a nyerő megoldás. Egyszerű megépíteni, betölteni és újra felhasználható. Egy csavarhúzóval szerelhető bármely függőleges korlátszerelvényre, ahol jó a kilátás délre. A tartóbilincsből a fogazott szalag kihúzható! Ha vékony a tartó, akkor egy puhafa darabot, vagy gumilapocskát kell najd alászorítani. Esetedben a torony korlátjára kéne szerelni. Óra nélkülit is célszerű feltenni, akár többet is! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.05.28. 17:42

Sziasztok!

A madarak nem támadják meg a szerkezetet? Vagy ott fém, ahol támadni tudnának?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.05.29. 10:54

Kedves Imre!

Újra megnézve a szolográfodat, láttam, hogy a lyuk egészen a tetején, majdnem a palást tető felőli részén van. Ez biztos, hogy így jó? Nem kellene kicsit lejjebb lennie? Ha ilyen fent van, a környezetből (épületek, fák) gondolom nem kerül rá semmi.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.05.30. 10:59

Néhány adat, amit a tervezéshez használtam:
június 21. napkelte 54 fok körül a keleti horizonton;
delel 180 fok körül és 66 fok magasan;
nyugszik 306 fok körül a nyugati horizonton;
északról, (0 fok) nem süt a Nap nálunk.

Délben egy próbafelvételt készítettem, az átfedés ellenőrzésére.

Tervezés: Külső henger belső átmérő 80 mm, magassága 80 mm;
Belső, papírtartó henger sugara min. 30 max. 32 mm;
Ha a sugara nagyobb, lemaradhat a nyári napfdorduló csíkja!
Ha a lyuk túl magas, akkor kevés látszik a környezetből.
Ha a lyuk távol van a peremtől, nem marad biztonságos hely a sugaraknak!
30 mm papírsugár esetén elegendő az átfedés, ráfér a horizont néhány részlete,
+/- 5 fok tartományban, ha a lyuk 5mm-re a doboz tetejétől van!

Beállítás, szerelési pontosság +/- 1 fok minden irányban! A két vázlatot alább mutatom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2016.05.30. 12:38-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.05.30. 12:29

Látom, alaposan megtervezted.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”