Szolárgráf

Napészlelők fóruma
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.03.26. 14:18

Sziasztok!
Azthiszem a januári meteorban jelent meg egy cikk a szolarográfiáról.Megnéztem az internetes oldalt amit ott ajánlottak(http://www.solargraphy.com/), csak azt nem tudom mi az a fekete és fehér fotópapír.
Lehet ez már a digitális fényképezők átka, de tudnátok segíteni, hogy mi ez és hol lehet beszerezni?
Köszi,
Bence
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.26. 14:41

Bence írta:Sziasztok!
Azthiszem a januári meteorban jelent meg egy cikk a szolarográfiáról.Megnéztem az internetes oldalt amit ott ajánlottak(http://www.solargraphy.com/), csak azt nem tudom mi az a fekete és fehér fotópapír.
Lehet ez már a digitális fényképezők átka, de tudnátok segíteni, hogy mi ez és hol lehet beszerezni?
Köszi,
Bence


Szia Bence!
A fekete-fehér fotópapír a hagyományos baritált ezüst alapú zselatinos papír.
(Azért még nem olyan elavult találmány) Legjobb volt a magyar Forte!!!
Beszerezhető pld.:
http://www.soosfoto.hu/webshop.php
(vagy máshol)
Előhívó és fixír is kell hozzá+két tál+csipesz+sötétkamra+piros v. zöld lámpa+hőmérő+víz stb...

- sch -
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.03.26. 14:49

Húú, köszi a segítséget, kicsit bonyolultnak tűnik.De max majd az előhívásnál megint segítséget kérek.
Köszi
Bence
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.26. 16:40

Talcakat, fogokat es zold lampat tudok kolcsonozni :)
Csak szolj, ha kellenek majd.

--mpt
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2011.03.26. 19:14

A szolárgráfiához nem szükséges a hagyományos vegyi előhívás és fixálás! A hosszú expozíció miatt egy jól látható színes(!!!) negatív kép jelenik meg a fekete-fehér fotópapíron. A lyukkamerának használt dobozból, lehetőleg nagyon gyenge megvilágításnál vagy fotólabor(vörös vagy zöld)lámpa fényénél kell elővenni és gyorsan beszkennelni! Ezután lehet számítógéppel megfelelően kidolgozni. Erről valahol a Kiss Szabolcs írt már, de nem találtam meg.
Nem csak a Kiss Szabolcs: http://hirek.csillagaszat.hu/a_het_csil ... tkepe.html
Megtaláltam: http://mailman.mcse.hu/pipermail/leonid ... 06130.html
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.27. 11:30

plamatis írta:A szolárgráfiához nem szükséges a hagyományos vegyi előhívás és fixálás!


Elolvasva a cikkeket úgy gondolom, érdekes maga a kísérlet. Eddig csak "hagyományos" lyukkamerás képeket készítettem, ott 2-3 perc exp. idő után hagyományos eljárással kellett kidolgozni a fotópapírt, szépen látszott minden. Féléves időtartamra még nem exponáltam fotópapírt, de kipróbálom, mert érdekel a végeredmény. Mindenképpen érdemes szerintem nagyobb méretet venni a filmes doboztól, de legjobb az íves felület, az biztos. Ajánlatos lehet még sötét helyen kivenni belőle, és valóban egyszer szkennelni, mert ha fixír éri, akkor eltűnnek a színek, viszont a kép megmarad.
Nem egyszerű a kamerához megfelelő lyukat készíteni, (az alufóliás nem a legjobb) azon sok múlik, ha valakit érdekel, tudok tanácsot adni.

- sch -
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.03.27. 12:30

Szerintem aki ezt a topicot látogatja azt érdekelné :D
Legalábbis engem igen.Elmondanád akkor a tapasztalataidat a lyukra vonatkozóan?
Bence
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.27. 12:35

Bence írta:Szerintem aki ezt a topicot látogatja azt érdekelné :D
Legalábbis engem igen.Elmondanád akkor a tapasztalataidat a lyukra vonatkozóan?
Bence


Egyszerű pinhole kamera szolárgráf készítéséhez.
Bár a fekete műa. filmes doboz e célra kimondottan praktikus, hiányában
kiürült fém teásdobozból készítettem a lyukkamerát. Időjárásálló és jól záródik. A megfelelő matt fekete
kibélelés után az oldalán lévő fúrt lyukra illesztjük a "speciális objektívet" egy lemezt, benne egy pici lyukkal.
Az alufóliába varrótűvel készített lyuk mérete, formája bizonytalan és sérülékeny is, de működik.
Megbízhatóbb a vékony ululemezbe (0,15-ös nyomdai ofszetlemez) készített lyuk.
Igen hegyes tűvel (preparátor tű) forgatva a lemezen a lemezt átlukasztjuk úgy, hogy csak a hegye éppen átszúrja, majd polírpapírral a keletkezett kipúpozódott lukat lecsiszoljuk. Szép szabályos, különböző átmérőjű lyukakat készíthetünk így a kamerához.
Egyszerűbb a "gyári lyuk".
Gázkészülék alkatrész boltban kapható a fali gázkazánok őrláng szabályzójához egy apró lemez.
Az azon lévő lyuk tökéletesen kicsi és kör alakú.
Sárga nyíl a házi készítésű, mellette a gyári lyuk, már a kamerára kész állapotban.
A fotópapír a kamerában íves alakot vesz fel. Érdekes képek készíthetők, ha a kamera oldalán
több lyuk is van. Jó barkácsolást.
- sch -
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.27. 23:04

Az expozíciós idő pár hónap. :)
Gondolom, hogy így is működőképes, majd kiderül.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szolárgráf

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.03.28. 22:18

Jó régen próbálkoztam lyukkamera fényképezéssel: napfogyatkozás szerettem volna megörökíteni. A fényképezőgép objektivje helyére egy hosszú csövet illesztettem, amelynek a másik végére került a vékony lemezbe ütött lyuk (éppen úgy készítettem, ahogy mizar leírta). Nem lett valami sikeres, mert a napkép még 1 m-es fókusz mellett is nagyon picike volt, a film meg így is megszürkült, túlexponált. De azért a negán kivehető volt a beharapott napkorong.
Egyébként ez a szolarográf nem más, mint a Joradan-Fényi napfénytartammérő egyszerű változata. Ez a műszer arra szolgált, hogy a napi napsütés időtartamát mérje. Egy henger volt, amelyet ferdén, úgy állítottak be, hogy a tengelye a pólusra mutasson, oldalt pedig két lyuk volt, az egyik délkeleti, a másik délnyugati irányba, az előbbin délelőtt, az utóbbin délután világított be a Nap. Belül egy fényérzékeny papírlapot lehetett a lyukak alatt elhelyezni, a Nap fénye szépen csíkot írt le, ha meg felhők takarták, a napfény sávja megszakadt. A papirszallag szélére órabeosztás volt előre nyomtatva, annak a segítségével leolvasható volt, hogy mikor sütött a Nap, és mikor takarták felhők. Az érdekessége az volt, hogy nem nem a szokványos fényérzékeny anyag (ezüst vegyület) adta a fényérzékeny anyagot hanem kettős krómsavas káliummal kellett beecsetelni használat előtt, és sötétben megszárítani. Fényi Gyula kalocsán szerkesztette az javított változatot, és az 1900-as években sok helyen (pl. Afrikában, Kínában is) használták. Később az un. Campbell-Stokes féle üveggömbös típus kiszorította, mert egyszerűbb volt a kezelése.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”