Hatalmas csík a napon

Napészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hatalmas csík a napon

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.13. 21:02

Köszönöm a bizalmat Sirius, természetesen mindenhova küldheted. Egyébként elszomorító, hogy eddig 4 idegennyelvű topicban találtam meg, egyre jobban feldagasztva, de egyetlen jó helyesbítésre sem bukkantam. Üdvözlettel: Lajos
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Hatalmas csík a napon

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.08.14. 09:26

Mégis mi lehet?
90/900 SW
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hatalmas csík a napon

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.14. 09:48

Kedves maja9/
Ebben a topicban már leírtam, a levelezés elején megtalálható a filament ismertetése. De azért mégegyszer ide másolom:

Nagy filament - semmi vész!
Valóban szép, érdekes jelenség, de nincsen benne semmi különleges. Régóta (a spektroheliográf alkalmazásától, vagy száz éve) ismerik ezeket. A hidrogén, hélium, kalcium fényben készült képeken többnyire láthatók ezek a sötét hosszű sávok, a filamentek (nincs magyar nevük) amelyek a fotoszféra föltött, a kromoszférában jelentkeznek, részben bele emelkednek a koronába is. A környezetüknél "hidegebbek" ezért sötétek. Már Fényi Gyula kimutatta, hogy részben a peremen kinyuló protuberanciák vetületei a napkorong előtt.
Ha átlapozzuk a régi monokromatiks napképeket (ismeretterjesztő könyvek is közölnek ilyen képeket), láthatunk ilyeneket, egyszóval semmi rendkívüli nincsen bennük. De az interneten is megtalálható, ha beütöd a googlba a FILment szót A NASA mozgóképén érdekes a filament nyugati végének élénk mozgása, ott kicsit aktivabb a Nap.
A Message... honlap ajánlott cikkeinek cimeiből látszik, hogy komolytalan forrás. Szomorú példája az mestersléges szánzáció és rémhír keltésének. Nem szabad beugrani ezeknek a híreknek.
A bulvársajtó közlésének linksége már abból is látható. hogy összekavarja a napfoltot a filamenttel. A kettő két egészen különböző jelenség, a foltok a fotoszférában lépnek fel, a filementek feljebb "egy emelettel", a kromoszférában, A most bemutatott óriás filament egyébként már el is tünt.
Egyébként ajánlom figyelmedbe pl. a Távcső Világa III. kiadását, vagy Kálmán Béla most megjelent könyvét a Napról! Barátsággal - BQ.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Hatalmas csík a napon

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.08.14. 10:00

Egy másik tudományágban a filamenteket szálaknak nevezik magyarul.

Amúgy jó írás Lajostól.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hatalmas csík a napon

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.14. 11:13

A filamentum latinul valóban szálat jelent. Biológiában, sőt a műanyagiparban is használják. Jó a "szál" jifejezés, csak el kellene terjeszteni.
Egyébként a "protuberancia" szót is használják másutt, pl. az orvostudományban (gyulladásos daganat).
Kösz a jegyzetet: Lajos.
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Hatalmas csík a napon

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2012.08.14. 14:20

astrohist írta:Köszönöm a bizalmat Sirius, természetesen mindenhova küldheted. Egyébként elszomorító, hogy eddig 4 idegennyelvű topicban találtam meg, egyre jobban feldagasztva, de egyetlen jó helyesbítésre sem bukkantam. Üdvözlettel: Lajos

Én köszönöm, hogy használhatom ezt a szöveged!
...bár ha ennél a Nap-filamentes cikknél is nagyobb marhaságot találok, akkor én már csak az
"Ez nagyon szar! Csak téged ismétellek." mondatpárral reagálok.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Hatalmas csík a napon

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.08.15. 20:52

Csak reggel olvastam ezt a témát itt.
Csodás jelenség, a kérdésem az lenne, hogy tart ill. látható-e még?
Sima napfóliával megnéztem reggel azonnal a napot, de "csak" egy szép foltot láttam, ezt a filamentet nem.
Már eltűnt, vagy befordult, vagy esetleg csak H-Alhaban látható?
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hatalmas csík a napon

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.15. 21:35

Kedves Csoki!
A kromoszféra filamentjei normál fényben (fóliaszűrő, napokulár) nem láthatók, csak hodrogén-alfában vagy kalcium-fényben.
A most észlelt filament már eltűnt. No, majd csak jelentkeznek újak. A jelenség nem ritka, most is csak a különösen nagy hosszúsága miatt, érdekességként tették közzé a napkutató honlapokon.
Érdemes azonban figyelmet fordítani a fáklyákra, amelyek normál (integrált) fényben is jól láthatók, de az amatőrök kevés figyelmet fordítanak a megfigyelésükre. Üdv: BQ.
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Hatalmas csík a napon

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.08.16. 20:08

csoknyai attila írta:Csak reggel olvastam ezt a témát itt.
Csodás jelenség, a kérdésem az lenne, hogy tart ill. látható-e még?
Sima napfóliával megnéztem reggel azonnal a napot, de "csak" egy szép foltot láttam, ezt a filamentet nem.
Már eltűnt, vagy befordult, vagy esetleg csak H-Alhaban látható?


Sajnos szűrővel nem lehetett látni a filamentet,de a az az egy napfolt (ami kettőből állt)csodálatos volt.
90/900 SW
ales001
Hozzászólások: 251
Csatlakozott: 2011.09.10. 17:26

Re: Hatalmas csík a napon

Hozzászólás Szerző: ales001 » 2012.08.17. 19:09

Minden hozzászólásban van valami igazság , egyet értek ezzel Lajos bácsival BQ val, és Siriusal is. És
ezt jobban szólva most akkor gyengül ez a szál, vagy erősebb, vagy halad -e a térségünk a főld felé?
A hozzászólásokból ítélvén süketlenség az egész ilyen téma hogy erre tart.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”