H-alfa Nap

Napészlelők fóruma
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.01.05. 14:17

Szia, ez valóban gombásodás, sötét-párás helyen volt az optikád. A levegőben szálló mikrószkopikus spórák sajnos sokhelyre beférkőznek, szaporodnak. Jól láthatóak a gombafonalak a lencséden.

Sajnos ha belül is van gomba, akkor nem úszod meg a szétszedést, amit csak óvatosan!
Sorba így próbáld eltávolítani: először desztvíz, fültisztító,
Ha nem jön akkor higított tiszta szesz, ha ezzel sem jön akkor a gombásodás már régi, és ki van keményedve.
Ha 24 órára be kened valamilyen kézkrémmel, az fellágyítja, és az alkohol már lazán leviszi.
Sav-lúg tilos!

Kicsit macerás tisztítani, főleg a szétszedés-összerakás veszélyes, az optika kagylós törése miatt.

Én a saját csillagdámat ( ami szintén sötét, hideg, a külső hőmérséklet szabadon jár benne) rendszeresen csíramentesítem UV-C fénnyel. Germicidlámpának is hívják.
Elpusztítja a vírusokat, baktériumokat, gombákat. Amit a fény éri 30 percen belül garantáltan steríl lesz. Ezzel a lámpával fertőtlenítik: pl. a patológiát, laborokat.
Sőt: még a medencék vízforgató szivattyújába is beépítik, és az algát is lerendezi.

A legjobb benne, hogy az okulárok, vagy többtagú lencsék belso oldalát is sterilizálja, mert ezt a hullámhosszt az üveg átengedi.

Üdv
Tisza Csaba
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.01.05. 15:52

pisza írta:
2021.01.05. 14:17
Szia, ez valóban gombásodás, sötét-párás helyen volt az optikád. A levegőben szálló mikrószkopikus spórák sajnos sokhelyre beférkőznek, szaporodnak. Jól láthatóak a gombafonalak a lencséden.

Sajnos ha belül is van gomba, akkor nem úszod meg a szétszedést, amit csak óvatosan!
Sorba így próbáld eltávolítani: először desztvíz, fültisztító,
Ha nem jön akkor higított tiszta szesz, ha ezzel sem jön akkor a gombásodás már régi, és ki van keményedve.
Ha 24 órára be kened valamilyen kézkrémmel, az fellágyítja, és az alkohol már lazán leviszi.
Sav-lúg tilos!

Kicsit macerás tisztítani, főleg a szétszedés-összerakás veszélyes, az optika kagylós törése miatt.

Én a saját csillagdámat ( ami szintén sötét, hideg, a külső hőmérséklet szabadon jár benne) rendszeresen csíramentesítem UV-C fénnyel. Germicidlámpának is hívják.
Elpusztítja a vírusokat, baktériumokat, gombákat. Amit a fény éri 30 percen belül garantáltan steríl lesz. Ezzel a lámpával fertőtlenítik: pl. a patológiát, laborokat.
Sőt: még a medencék vízforgató szivattyújába is beépítik, és az algát is lerendezi.

A legjobb benne, hogy az okulárok, vagy többtagú lencsék belso oldalát is sterilizálja, mert ezt a hullámhosszt az üveg átengedi.

Üdv
Tisza Csaba
Egész jól le tudtam szedni. 10%-os ecettel és mikroszálassal dörzsölgettem. Elötte mosogatószeres, szappanos vízben áztattam.
Érdekelne ez a germicidlámpa. Hogyan használod? Havonta belevilágítasz mindenbe vele néhány másodpercre? Nekem is szabadtéri bódém van. Rendszeresen nagy pára van, mert közel van a Tisza és két tó is
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.01.05. 17:57

AtiCelestron5091 írta:
2021.01.05. 15:52
pisza írta:
2021.01.05. 14:17
Szia, ez valóban gombásodás, sötét-párás helyen volt az optikád. A levegőben szálló mikrószkopikus spórák sajnos sokhelyre beférkőznek, szaporodnak. Jól láthatóak a gombafonalak a lencséden.

Sajnos ha belül is van gomba, akkor nem úszod meg a szétszedést, amit csak óvatosan!
Sorba így próbáld eltávolítani: először desztvíz, fültisztító,
Ha nem jön akkor higított tiszta szesz, ha ezzel sem jön akkor a gombásodás már régi, és ki van keményedve.
Ha 24 órára be kened valamilyen kézkrémmel, az fellágyítja, és az alkohol már lazán leviszi.
Sav-lúg tilos!

Kicsit macerás tisztítani, főleg a szétszedés-összerakás veszélyes, az optika kagylós törése miatt.

Én a saját csillagdámat ( ami szintén sötét, hideg, a külső hőmérséklet szabadon jár benne) rendszeresen csíramentesítem UV-C fénnyel. Germicidlámpának is hívják.
Elpusztítja a vírusokat, baktériumokat, gombákat. Amit a fény éri 30 percen belül garantáltan steríl lesz. Ezzel a lámpával fertőtlenítik: pl. a patológiát, laborokat.
Sőt: még a medencék vízforgató szivattyújába is beépítik, és az algát is lerendezi.

A legjobb benne, hogy az okulárok, vagy többtagú lencsék belso oldalát is sterilizálja, mert ezt a hullámhosszt az üveg átengedi.

Üdv
Tisza Csaba
Egész jól le tudtam szedni. 10%-os ecettel és mikroszálassal dörzsölgettem. Elötte mosogatószeres, szappanos vízben áztattam.
Érdekelne ez a germicidlámpa. Hogyan használod? Havonta belevilágítasz mindenbe vele néhány másodpercre? Nekem is szabadtéri bódém van. Rendszeresen nagy pára van, mert közel van a Tisza és két tó is
Jó lett. :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.01.05. 18:24

Üdv, én ezt használom:

https://www.lampak.hu/luxera-70413-germ ... tsQAvD_BwE

Az objektívsapkákat leveszed, az okulárokat kipakolod a dobozából hogy a fény érje, a lámpa lerakva egy magas helyre, én lelógatom a mennyezetről. 30 perc, utánna meg szintén 30 perc szellőztetés,és készen is vagy.

A lakásomban is megszoktam néha csinálni, főleg a fürdőszobát érdemes csíramentesíteni. Arra viszont vigyázni kell hogy az embert a fény még 1-2 másodpercig sem szabad hogy érje. Erre van a lámpán a késleltető, időzítő.

Csaba
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.01.05. 18:44

pisza írta:
2021.01.05. 18:24
Üdv, én ezt használom:

https://www.lampak.hu/luxera-70413-germ ... tsQAvD_BwE

Az objektívsapkákat leveszed, az okulárokat kipakolod a dobozából hogy a fény érje, a lámpa lerakva egy magas helyre, én lelógatom a mennyezetről. 30 perc, utánna meg szintén 30 perc szellőztetés,és készen is vagy.

A lakásomban is megszoktam néha csinálni, főleg a fürdőszobát érdemes csíramentesíteni. Arra viszont vigyázni kell hogy az embert a fény még 1-2 másodpercig sem szabad hogy érje. Erre van a lámpán a késleltető, időzítő.

Csaba
Tehát gyakorlatilag ahol a fény éri a felületet, ott sterilizál. Komoly kütyü, technológia
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.01.13. 09:17

Üdv mindenkinek. Ismét egy kérdéssel jöttem. A meglévő Lunt LS50-est átszerelném egy nagyobb átmérőjű refraktorba, viszont a 100mm vagy annál nagyobb átmérőjű ERF szóba sem jöhet. :)
Megvalósítható-e az hogy az ERF-t a távcsövön belül helyezem el a fényútban? Ott ahol a fénykúp még pont eléri a 75mm átmérőt? Vagy mindenképp az objektív előtt szükséges elhelyezni? Piros vonallal jelöltem hogy mire gondolok.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: Imre » 2021.01.14. 23:37

A hőterhelés növekedésével kalkuláltál? Én nem tanácsolom. De!
Lehet kísérletezni. A nagyobb átmérőt csökkenteni kell, azaz maszkot kell a lencse elé tenni, pl. egy kettő, három lyukasat, amely felülete azonos az eredeti felülettel. Így talán a felbontás növelhető, de a hőterhelés nem fog növekedni. A fény gyűjtése, a felület azonossága miatt természetesen marad azonos a régivel. A nyereség a felbontás lesz.Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.01.27. 12:27

Ma derült az ég, így ránéztem újra a Napra.
Korábban tárgyalt BG szürőm újra elkezdett gombásodni, szerintem ez is rontja egy kicsit a képet, illetve az a kevés Celsius amit nagyjából 5 egységre becsülök, nem tesz jót a blokkszürőnek. Egyébként készül hozzá a fűtőmodul, és egy új BG szűröt is kaptam a Bressertől már.
A felszínen vizuálisan láttam a bipoláris pórusokat, de a fáklyákat már nem. Gondolom hogy azokhoz más tipusú szűrő kell.
Protuberanciákból a B tipusút figyeltem meg, ívelt volt talán egy egy pillanatra át is láttam alatta🙂, bár nagyon pici volt.
Lunt LS50 PT
HEQ5 Pro
ASI 185MC
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.01.27. 13:03

Jó lett ez Ati; csak észleld minél többet. Mostanság kicsit alszik a csillagunkat, de néha vannak szép protuberenciák. Minden napos időben kidobom a cuccost magam is; startra készen áll a műhelyben. :)
Gyuricza István
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.01.27. 13:42

gyuri17 írta:
2021.01.27. 13:03
Jó lett ez Ati; csak észleld minél többet. Mostanság kicsit alszik a csillagunkat, de néha vannak szép protuberenciák. Minden napos időben kidobom a cuccost magam is; startra készen áll a műhelyben. :)
Köszi! Igyekszem amikor csak tudom
Válasz küldése

Vissza: “Nap”