H-alfa Nap

Napészlelők fóruma
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.12.08. 13:12

gyuri17 írta:
2020.12.08. 12:57
Köszönöm Gábor. Ez a kis naptávcső lenyűgöz tudásra! Még vizuálisan is pengeéles képet produkál. Az ITF szűrő hibája a kép fényszegénységét, lágyságát okozta, ami a csere után drámai külömbséget mutatott. Sajnos az ITF szűrő beszerzése úgytünik, hogy leált, mert az Europai forgalmazónál már egy idelye nincs raktáron és ez a Belopticra is igaz.
Majd hidegfronti felhőzet átvonulása után még látványosabb dolgokra képes, csak hát olyankor erősen fúj a szél is. Szinte megtudnak táltosodni ezek a műszerek ilyenkor...

Próbáltad az amerikai gyártó céget közvetlenül elérni. Szerintem ők fognak tudni segíteni, nem szoktak elzárkózni az ilyen megrendeléstől. Pénzből élnek ők is és ezt tudják is. :)

Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.12.10. 20:53

Sziasztok. Egy kis technikai okosításra lenne szükségem.
Lunt naptávcsöveknél kétféle megoldást láttam, amivel szabályozni lehet a távcsőben látott képet. Egy tekergetős és egy nyomásszabályzós megoldást. A tekergetős gondolom hogy megdönti valamennyire valamelyik alkatrészt, talán prizmát?! Na de a nyomásszabályzó, mot tesz? Távolabb kerül egymástól két alkatrész? Illetve még valami eszembejutott, a double stack helyett van valami olcsóbb, félmegoldás? Valami sötét vagy ND szűrő esetleg?
Avatar
Áldott Gábor
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.25. 13:29

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: Áldott Gábor » 2020.12.10. 22:26

AtiCelestron5091 írta:
2020.12.10. 20:53
Sziasztok. Egy kis technikai okosításra lenne szükségem.
Lunt naptávcsöveknél kétféle megoldást láttam, amivel szabályozni lehet a távcsőben látott képet. Egy tekergetős és egy nyomásszabályzós megoldást. A tekergetős gondolom hogy megdönti valamennyire valamelyik alkatrészt, talán prizmát?! Na de a nyomásszabályzó, mot tesz? Távolabb kerül egymástól két alkatrész? Illetve még valami eszembejutott, a double stack helyett van valami olcsóbb, félmegoldás? Valami sötét vagy ND szűrő esetleg?
Szia! Mindkettőben van két plánparalel üveglemez, ez a monokromátor rész. Jól gondolod, hogy az egyik ezt az üveglemezt döntögeti vagyis változik a két lemez közötti távolság. Így hangolod a szűrőt ami ugye légnyomás függő ( a légköri légnyomás változás hatására is elhangolódik a szűrő). A nyomásszabályzó is ezt teszi csak kulturáltabb módon. Tapasztalatom szerint az a jobb megoldás.
Miért akarsz mindjárt double Stacket? A szűrő áteresztési félértékszélessége változik ( keskenyedik a duble stack hatására.) A látott képen ez úgy jelentkezik , hogy a protuberanciákat kevésbé fényesen fogod látni, viszont a felszínen tekergő szálakat stb. kontrasztosabban részletgazdagabban. Magyarul a szélesebb áteresztés jobb a protuberanciákra, míg a keskenyebb a felszíni részletekre. Például emiatt van a Daystar quark két verzióban ( prominence model , chromosphere model ).
Először bőven megteszi a sima H-alfa cucc.
Sajnos ezen a területen nincs sok lehetőség a majd megoldjuk okosba a feléért hozzáállásnak. Szerintem az általánosan ismert tuning megoldásokon kívül nincs más lehetőség, és hát ez a terület is elég költséges szórakozás.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.12.11. 05:34

Áldott Gábor írta:
2020.12.10. 22:26
AtiCelestron5091 írta:
2020.12.10. 20:53
Sziasztok. Egy kis technikai okosításra lenne szükségem.
Lunt naptávcsöveknél kétféle megoldást láttam, amivel szabályozni lehet a távcsőben látott képet. Egy tekergetős és egy nyomásszabályzós megoldást. A tekergetős gondolom hogy megdönti valamennyire valamelyik alkatrészt, talán prizmát?! Na de a nyomásszabályzó, mot tesz? Távolabb kerül egymástól két alkatrész? Illetve még valami eszembejutott, a double stack helyett van valami olcsóbb, félmegoldás? Valami sötét vagy ND szűrő esetleg?
Szia! Mindkettőben van két plánparalel üveglemez, ez a monokromátor rész. Jól gondolod, hogy az egyik ezt az üveglemezt döntögeti vagyis változik a két lemez közötti távolság. Így hangolod a szűrőt ami ugye légnyomás függő ( a légköri légnyomás változás hatására is elhangolódik a szűrő). A nyomásszabályzó is ezt teszi csak kulturáltabb módon. Tapasztalatom szerint az a jobb megoldás.
Miért akarsz mindjárt double Stacket? A szűrő áteresztési félértékszélessége változik ( keskenyedik a duble stack hatására.) A látott képen ez úgy jelentkezik , hogy a protuberanciákat kevésbé fényesen fogod látni, viszont a felszínen tekergő szálakat stb. kontrasztosabban részletgazdagabban. Magyarul a szélesebb áteresztés jobb a protuberanciákra, míg a keskenyebb a felszíni részletekre. Például emiatt van a Daystar quark két verzióban ( prominence model , chromosphere model ).
Először bőven megteszi a sima H-alfa cucc.
Sajnos ezen a területen nincs sok lehetőség a majd megoldjuk okosba a feléért hozzáállásnak. Szerintem az általánosan ismert tuning megoldásokon kívül nincs más lehetőség, és hát ez a terület is elég költséges szórakozás.
Köszönöm a segítséged Gábor!
Jaj igen messze vagyok én még attól hogy ilyenem legyen, mindössze érdekel a működése.
Még egy kérdést engedj meg kérlek. Az belépő kategóriában van ugyebár az LS50 és az LS60. A kettő között gyakorlatilag 1cm átmérő különbség van, viszont árba a duplája. Ez hogy lehetséges? Ilyen sokat jelent felbontásban? Nehéz elképzelni, de ez lehet az én hiányosságom is :)
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2020.12.11. 16:58

Áldott Gábor írta:
2020.12.10. 22:26
Sajnos ezen a területen nincs sok lehetőség a majd megoldjuk okosba a feléért hozzáállásnak. Szerintem az általánosan ismert tuning megoldásokon kívül nincs más lehetőség, és hát ez a terület is elég költséges szórakozás.
Ha már tuning... Én egy időben meditáltam azon, hogy egy kis lencserendszert építek a Lunt elé, tkp egy távcsőszerűséget, amelybe a lunt okulároldalon néz bele a 35 mm-es szemével és egy "felnagyított" vagy "közelebb hozott Napot" lát. Mintha egyszer láttam volna ezer éve ilyet a net bugyraiban. 3-4x nagyításban gondolkodtam csak.

A 35mm-es luntnak már az is tuning sztem, ha kiiktatjuk a helikális fókuszírozót, nagyon közel visszük a prizmához az okulárt (akár az 1,14"-os króm hüvely eltávolításával) és egy másik kihuzatot illesztünk a prizma és az objektív közé.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Áldott Gábor
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.25. 13:29

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: Áldott Gábor » 2020.12.13. 17:04

AtiCelestron5091 írta:
2020.12.11. 05:34
Áldott Gábor írta:
2020.12.10. 22:26
AtiCelestron5091 írta:
2020.12.10. 20:53
Sziasztok. Egy kis technikai okosításra lenne szükségem.
Lunt naptávcsöveknél kétféle megoldást láttam, amivel szabályozni lehet a távcsőben látott képet. Egy tekergetős és egy nyomásszabályzós megoldást. A tekergetős gondolom hogy megdönti valamennyire valamelyik alkatrészt, talán prizmát?! Na de a nyomásszabályzó, mot tesz? Távolabb kerül egymástól két alkatrész? Illetve még valami eszembejutott, a double stack helyett van valami olcsóbb, félmegoldás? Valami sötét vagy ND szűrő esetleg?
Szia! Mindkettőben van két plánparalel üveglemez, ez a monokromátor rész. Jól gondolod, hogy az egyik ezt az üveglemezt döntögeti vagyis változik a két lemez közötti távolság. Így hangolod a szűrőt ami ugye légnyomás függő ( a légköri légnyomás változás hatására is elhangolódik a szűrő). A nyomásszabályzó is ezt teszi csak kulturáltabb módon. Tapasztalatom szerint az a jobb megoldás.
Miért akarsz mindjárt double Stacket? A szűrő áteresztési félértékszélessége változik ( keskenyedik a duble stack hatására.) A látott képen ez úgy jelentkezik , hogy a protuberanciákat kevésbé fényesen fogod látni, viszont a felszínen tekergő szálakat stb. kontrasztosabban részletgazdagabban. Magyarul a szélesebb áteresztés jobb a protuberanciákra, míg a keskenyebb a felszíni részletekre. Például emiatt van a Daystar quark két verzióban ( prominence model , chromosphere model ).
Először bőven megteszi a sima H-alfa cucc.
Sajnos ezen a területen nincs sok lehetőség a majd megoldjuk okosba a feléért hozzáállásnak. Szerintem az általánosan ismert tuning megoldásokon kívül nincs más lehetőség, és hát ez a terület is elég költséges szórakozás.
Köszönöm a segítséged Gábor!
Jaj igen messze vagyok én még attól hogy ilyenem legyen, mindössze érdekel a működése.
Még egy kérdést engedj meg kérlek. Az belépő kategóriában van ugyebár az LS50 és az LS60. A kettő között gyakorlatilag 1cm átmérő különbség van, viszont árba a duplája. Ez hogy lehetséges? Ilyen sokat jelent felbontásban? Nehéz elképzelni, de ez lehet az én hiányosságom is :)
Az LS 50 és 60 között ha megnézed a méreten kívül némi kivitelbeli különbség is van az LS60 javára, ez is srófolja az árat. A fókusz is hosszabb. A PST-t próbáltam 50/540-el és a Zeiss 80/1200-al is, ami 68/1200 az ERF szűrő miatt. A különbség óriási. Ellenben mindkettő később jól tuningolható, jobb választás mint a PST.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.01.01. 22:03

Az idelyi év első észlelésem ami a napot célozta, mivel mostanág inkább csak erre van lehetőség. A körülményeket nézve; futó felhőzet, közepes seeng és kb 1perces rések a felhőzeten. Néhány ilyet kihasználva készült a mostközölt észlelésem eredménye, amihez egy fókuszredukált PST használtam egy ASI290MC-vel. Az észlelés 2021.01.01 10:19UT-kor készült.
2021.01.01.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.01.05. 12:04

Sziasztok. Lunt blokkszűrőben található ez a kék üveg,mely opálosodott. Olvastam hogy plexi polírozó/tisztítóval lehet szépen felújítani. Ám mielőtt nekiesek, azért megkérdezném hogy valakinek van-e tapasztalata ezzel. Illegve csere lehetőséggel. BG üvegnek, vagyis BlueGlass üvegnek nevezik. Bevonat nincs rajta, sima áteresztő szűrő a feladata.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.01.05. 12:27

AtiCelestron5091 írta:
2021.01.05. 12:04
Sziasztok. Lunt blokkszűrőben található ez a kék üveg,mely opálosodott. Olvastam hogy plexi polírozó/tisztítóval lehet szépen felújítani. Ám mielőtt nekiesek, azért megkérdezném hogy valakinek van-e tapasztalata ezzel. Illegve csere lehetőséggel. BG üvegnek, vagyis BlueGlass üvegnek nevezik. Bevonat nincs rajta, sima áteresztő szűrő a feladata.
Sztem ez gomba..
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: H-alfa Nap

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.01.05. 13:32

kazi írta:
2021.01.05. 12:27
AtiCelestron5091 írta:
2021.01.05. 12:04
Sziasztok. Lunt blokkszűrőben található ez a kék üveg,mely opálosodott. Olvastam hogy plexi polírozó/tisztítóval lehet szépen felújítani. Ám mielőtt nekiesek, azért megkérdezném hogy valakinek van-e tapasztalata ezzel. Illegve csere lehetőséggel. BG üvegnek, vagyis BlueGlass üvegnek nevezik. Bevonat nincs rajta, sima áteresztő szűrő a feladata.
Sztem ez gomba..
Ezt a megerősítést kaptam közben mástól is. Valamivel áztassam? Megpróbáltam langyos vízben. Egy kicsit segített, de amúgy semmi komoly. Van valami gombaölő? Canesten? 🤣
Válasz küldése

Vissza: “Nap”