Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.08.05. 12:00

Sok olyan kráter van, amelyik feltöltődött és csak a magasabb sáncfal egy része maradt meg belőle, sőt olyan is van, amelyik teljesen feltöltődött és teljes területe magasabb a környező tájnál. Olyasmi képzetet keltett bennem ez a formáció, mintha a környező területtel egyező magasságba töltődött krátert látnék melynek hajdani pereméből a magasabb részek és a központi csúcs kiáll. (Biztos van rá igazi tudományos magyarázat is, tán valaki ismeri és meg is osztja velünk azt.)
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: bognart » 2013.08.19. 19:51

Sziasztok !

Egy gyors esti firka az új távcsövemmel. :)

http://univerzumkepekben.hu/moon-hold-tycho/
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.08.19. 19:58

bognart írta:Sziasztok !

Egy gyors esti firka az új távcsövemmel. :)

http://univerzumkepekben.hu/moon-hold-tycho/


Hát igen, erősen meglátszik a műszerfejlesztés jótékony hatása...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.01. 09:54

2013.09.01. Hold - hosszú "szarvakkal" - látható árnyékos oldallal. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2013.09.22. 14:21

Sziasztok!

Tegnap végre eloszoltak a sötét felhők felőlünk, így este már kint ültem a távcső mellett. Sötétedéstől a Hold felbukkanásáig kettősöztem, majd mikor a Hold a fák fölé ért, átszereltem Scopium kamerára és a terminátor környékén bóklásztam. A Langrenus és Petavius környék nagyon szép volt a lemenő Nap fényében. A Langrenus duplakúpos belső csúcsa szép árnyékot vetett, de a Petavius is gyönyörű volt. Szépen látszódott a nyílegyenes törés a központi csúcsig. Ami a látványban igazán megkapott (először 111x nagyítással néztem a Holdat) a mögötte levő Palitzsch és Hase D kráterek falának látványa, amint kiemelkednek az árnyékból. Ennek hatására döntöttem a kamerázás mellett. Készítettem képet még a Mare Crisiumról is (ez első Hold mozaikom) és a felette levő Cleomedes kráter környékéről is. A képek 120/1000 lencséssel, Scopium kamerával, 2x Barlow-val készültek. A feldolgozáshoz AviStackot és PS-t használtam.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.09.22. 22:30

Akkor itt most szinte szimultán képalkotás minősített esete forog fönt!
Ez is 2x-es nyújtással, 249/1030-as Newtonnal, Scopiummal. Ez a kettő kép született, a többire nekem nem maradt időm a felhők miatt. Pedig ígéretes nyugodtság volt... (Már előkészítettem az ötszörözőt is.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.09.22. 22:32

Másik kép:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Pongi
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2012.08.13. 00:02

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Pongi » 2013.09.29. 08:53

Remek fotók !
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2013.10.09. 01:30

Hadd tegyem fel a fórum történetének valószínűleg leghülyébb kérdését. Előre is elnézést kérek a szakavatottaktól.

Szóval ugye a Hold az ideje kb. felét a Naphoz közelebb tölti. Ez alatt a Föld sötétebbik oldaláról, tehát pont éjjel, nem volna szabad, hogy látható legyen, nemdebár? Hiszen az éjszakai megfigyelő számára a Holdnak a horizont alatt kellene tartózkodnia.

Tehát pont akkor, amikor újhold van, vagy a holdsarló keskeny, akkor kellene a Holdnak csak legfeljebb néhány órára látszania, de az éjszaka javarészében pedig egyáltalán nem.

Így van? Van holdtalan éj? Úgy értem, hogy tényleg holdtalan, nempedig csak amikor újhold miatt van egy alig látható vékony sarló?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.10.09. 11:28

Van. Kelhet és nyugodhat is a Hold nappal.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”