Ezzel ugrott a Hold...

Holdészlelők fóruma
vspace
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.11.06. 11:13

Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: vspace » 2010.02.23. 16:45

Bár a téma nem kifejezetten csillagászati jellegű, azért mégis kapcsolatos a Holddal: Barack Obama amerikai elnök cirka 2 hete állította le a Constellation-programot költségvetési hiányokra hivatkozva. Ám pont ma olvastam, hogy jó néhány szakértő nem is bánja ezt, amolyan "szükséges rossz"-ként gondolt a programra. Vajon újraindítják valamikor a projektet, és ha nem, ez milyen hatással lehet a Hold és a Mars kutatására? Továbbá milyen űrpolitikai következményei lehetnek a döntésnek? Mi a véleményetek/véleményük?
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.02.23. 17:38

Én úgy hallottam, (javítsatok ki ha tévedek) hogy többek között gyorsabb meghajtás kifejlesztésére fognak koncentrálni. Ami azért jóval fontosabb dolog, mint a holdraszállás.
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.02.23. 18:29

Sziasztok!

Véleményem szerint az USA teljes mértékben elvesztette már a vezető szerepét az űrkutatásban, múltja van, de jövője már nem sok. Az elmondások szerint gazdasági megfontolásokból fújják le a programokat (köztük a Hold/Mars, vagy éppen az űrszondás/műszeres missziókat), de közben az iraki vagy afgán balhéra évente dobnak ki az ablakon legalább annyit.... Ezenfelül az USA gazdasága kifújt, nincs benne tartalék és egyenlőre azért létezik, mert Kínának nem éri meg egy pillanat alatt kicsinálni Őket. Kicsit még várnak aztán majd megnyomják a piros gombot.

Az utóbbi időben USA részéről semmilyen technikai újítást sem mutattak fel. Az Orion projekt, hacsak azt is le nem állítják egy nagyobb Szojuznak felel meg, de új technológia nem lesz benne. Szerintem kizárólag költségcsökkentéssel nem lehet egy projektet hasznossá/jóvá/rentábilissá/stb. tenni. Úgy érzem, hogy az USA-nak semmilyen motivációja sincs, hogy érdemben tegyenek valamit. Még az ISS űrállomást is el akarják adni az első vevőnek (Kína), ha meg mégsem, akkor inkább elégetik... A jelenlegi mentalitással néhány év múlva már csak nézhetik, hogy Kína vagy India eléri a Holdat, aztán onnantól kezdve nem lesz megállás ezen nemzeteknél... IMHO.

Persze lehet, hogy nincs igazam....
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.02.24. 10:44

Én is azt olvastam, hogy nem biztos, hogy olyan nagy baj, hogy leállították ezt a programot. Mert lehet erőltetni a régi technológiával a holdutazást, esetleg a Mars elérését, de van-e értelme? Vagy inkább az újabb technológiák (pl. meghajtás) kifejlesztésére koncentrálnak, amivel aztán pár évtizeddel később tényleg rutinná válhat a holdraszállás, és jóval rövidebbé a Mars-utazás.

Persze én is szívesen megnéztem volna egy élő közvetítést az új holdraszállásról.
lucidus
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2009.09.21. 15:31

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: lucidus » 2010.02.25. 15:21

Csak a nagyságrendek végett: USA évente kb. 30X !!! annyi pénzt fordít a háborúra, mint űrkutatásra.

Ha a Moon ötletét alapul véve a jövő energiaforrását a Holdon találnák meg, kb. 3 éven belül újra a felszínen "lobogna" a zászló.

A Constellation program "elnapolásával" viszont MOST jut pénz a magánszektorba, ami komoly potenciállal rendelkezik.
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.02.25. 17:21

Az a zászló még most is ott "lobog", és még lobogni is fog egy darabig. Emiatt legalább is nem kell aggódniuk a NASA-nál. (Bár kérdés, hogy az UV sugárzást mennyire bírja az anyag? Lehet, hogy már rég kifakult?)

Sajnos anyagilag jobban megéri háborúzni, mint űrhajózni.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.02.25. 17:33

Ha viszont ezután is a Holdraszállást szánják a Mars-utazás főpróbájának(mint ahogy eddig tervezték) akkor ez nem jó hír, mert a még távolabbi jövőbe helyezi a Mars felkeresését. :(
90/900 refraktor
vspace
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.11.06. 11:13

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: vspace » 2010.03.06. 10:33

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat, és sajnálatosan egyet kell értenem mindegyikkel. Azért sajnálatos mindez, mert én nagy "NASA-fan" vagyok, és úgy gondolom, hogy a NASA-nak volt múltja, legyen jelene és jövője is. Vele az egyik legnagyobb gond még az alapításánál született meg: ki van szolgáltatva az államnak mind anyagilag, mind jogilag- ha jól tudom, az ESA-nál ez nem áll fenn... A NASA nagy múlttal rendelkezik, a kezdeti bukdácsolások után mégis sikerült kiharcolnia vezető szerepét az oroszokkal szemben a holdraszálásokkal. Nyilván voltak ezek után is komolyabb "villantásai"- Skylab, Pioneer-ek, Voyager-ek, HST, stb...-, de ezek valahogy mégsem mutatják meg igazi pozícióját az űrszervezetek között. És valóban, ha már a Hold-programmal ilyen komoly gondok vannak, akkor hogy akarnak eljutni a Marsra? Lehet kissé furcsán hangzik, de a NASA-nak volna mit tanulnia pl. az oroszoktól. Emellett, ha tényleg a holdbázis felépülése után kisebb ipari termelés is megindulna, lehet, hogy visszajönnének az ebbe fektetett költségek (bár tudomásom szerint a termelésnek bizonyos világűrjogi korlátai is vannak). Így a tudományos érték mellett gazdasági és politikai előnye is lenne az USA-nak (egy nagyságrendekkel nemesebb célért, mint a háborúskodás)
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.03.09. 11:46

lucidus írta:
Ha a Moon ötletét alapul véve a jövő energiaforrását a Holdon találnák meg, kb. 3 éven belül újra a felszínen "lobogna" a zászló.



Tudtommal amennyiben sikerül olyan fúziós reaktort építeni, ami képes annyi energiát termelni, hogy megérje, még eljöhet ez a pillanat.
Amúgy megy a Holdon rengeteg nyersanyag található, olyanok, melyek a Földön már kifogyóban vannak. Csakhogy még mindig nem éri meg (nagyon nem) a Holdra menni érte. Talán eljön ez a pillanat, de úgy vélem, hogyha nem lesz újabb fegyverkezési verseny addig (ne is legyen), akkor az űrutazás úgy-ahogy "kimegy a divatból". :(
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Holdas találkozó

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2010.03.10. 16:21

Sziasztok!

Ne felejtsétek el, hogy március 20-án holdas találkozó lesz a Polarisban.
Részletek a Polaris honlapján.

Üdv: Ggz
Válasz küldése

Vissza: “Hold”