Eddig nem látott Hold észlelés

Holdészlelők fóruma
Sidius

Re: Eddig nem látott Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.14. 06:59

A változó foltok egy részéről pl. van, de ezek mindig lezajló jelenségek, ám én inkább a valódi egyszeri jelenségekre gondoltam, amikről természetszerűleg nincs, vagy kevés pl. Kozirjev megfigyelés van. De a Távcső Világában Lajos jósvafői megfigyelése is szerepel.
Kétszer biztosan nem is zajlik le ugyanúgy egy jelenség, pont ettől a legérdekesebb. Vannak "epicentrumok" mint pl. az Aristarchus környéke -és sok más hely- de szerintem sehol sincs kizárva az előfordulása. Minden esetre nyilván olyan helyeket kéne egyezményesen kiválasztani, ahol a legnagyobb esély van a megfigyelésre.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Eddig nem látott Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.12.14. 07:46

Remek ötletnek tartom, szívesen részt veszek benne.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Eddig nem látott Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.12.14. 10:26

Fénykép-sorozat: magyarországi amatőröktől nincsen tudomásom egyazon területek sorozatos fényképezéséről és a képek holdfázis-változási sorrendbe állításáról. Brit, Észak-amerikai és japán észlelők készítenek ilyen sorozatokat. Ezek felől az American Lubar and Planetary Obsevers (ALPO) ls a British Astronomical Association (BAA) Hold-szekciójánál lehet bővebbet tudni.
A fényképezésnél célszerű színszűrő használata. D. Alter pl. kék és ibolyántúli szűrővel mutatott ki elhomályosodásokat,,amelyeket "normál fényben" alig lehetett érzékelni. BQ.
Sidius

Re: Eddig nem látott Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.14. 11:04

astrohist írta: D. Alter pl. kék és ibolyántúli szűrővel mutatott ki elhomályosodásokat

Gondolom mivel ezeket a színeket szórja meg leginkább egy a felszín fölött lévő por, vagy gázréteg. CCD-vel alapból is lehet színenként dolgozni, és még a feldolgozáskor is van rá lehetőség. Gyanítom, hogy a színes szenzoroknál ez a csatornánkénti szelekció biztos működik, de nem egyenértékű a szűrős képpel, ám ennek utána kell néznem. Vizuálisan meg adott a szűrő használata.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”