Szuperhold

Holdészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.11.15. 11:53

"Több helyen is olvastam, hogy az TLP-k megjelenési gyakoriságának növekedése és a földközelség felé haladó Hold is mutat némi összefüggést. Mondjuk azok meg valószínűleg jórészt a holdrengések megnyilvánulásai. Nekem nagy vesszőparipám a TLP"
Igen, ez így van. W. Cameron és munkatársa feldolgozták az 1700-as évek végétől 1973-ig terjedő Transient Lunar Phenomenon (Időszakos Holdjelenségek) gyakoriságát és holdpálya adataival párhuzamosan, és határozott összefüggést találtak a perigeum körül (minden perigeumban, és nem csak a legközelibbek esetében). Viszont az amerikai holdutazók által ott hagyott holdrengés jelzők a legtöbb TLP-nél regisztráltak rengést (de nem mindegyiknél!) Így az összefüggés közvetve fennáll. Igaz, hogy nagyon gyenge, mert pl. ma már tudjuk, hogy nagy meteor-beütközés is okoz regisztrálható rengést. Azok pedig függetlenek a holdpálya helyzetétől.
A Föld esetében a gravimetrolus mérések szépen mutatják a földkéreg árapály jelenségét, de számottevő eltérés nem jelentkezik a perigeum és apogeum helyzet közt. Sokkal erősebb a szökőár időpontja (amikor a Nap, a Hold és a Föld egy síkba esik = újhold és holdtölte), valamint a vakár (amikor a Hold 90 fokkal van a Nap-Föld összekötő síkra = első és utolsó negyed) közti különbség. Földrengéseknél azonban ilyen összefüggés nem volt kimutatható. BQ.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.11.15. 12:35

astrohist írta:... Sokkal erősebb a szökőár időpontja (amikor a Nap, a Hold és a Föld egy síkba esik = újhold és holdtölte), valamint a vakár (amikor a Hold 90 fokkal van a Nap-Föld összekötő síkra = első és utolsó negyed) közti különbség. ...


Bocsánat, nem kötözködésképpen (pláne Lajossal), de ha már a szuperholdat szakmaiatlannak tartjuk (egyébként - szerintem - teljes joggal), akkor legalább mi legyünk pontosak és szabatosak.

A szökőár és vakár helyzeteinek definiálásakor nem a pályasíkok a meghatározók, hanem az adott égitestek tömegközéppontjait összekötő egyenesek kölcsönös szöghelyzetei.

Azaz helyesen: "Sokkal erősebb a szökőár időpontja (amikor a Nap, a Hold és a Föld közelítőleg egy egyenesbe esik = újhold és holdtölte), valamint a vakár (amikor a Hold 90 fokkal van a Nap-Föld összekötő egyenesre = első és utolsó negyed) közti különbség."

A Hold inklinációja ugyanis nem jelentéktelen (23.5° - ami viszont NEM tévesztendő össze a Föld tengelyferdeségével, ami 23.45°, és irányuk is eltér, valamint az előbbit a földi egyenlítői síkhoz képest mérjük, míg az utóbbit az ekliptikához képest!!!), ezért a pályasíkok nagyon eltérőek, s így a Hold az ekliptikától távoli pozícióban is okozhat szökőárt (ha nem is a legnagyobb mértékűt).

Ráadásul az "amikor a Nap, a Hold és a Föld egy síkba esik" meghatározás azért sem megfelelő, mert három pont MINDIG egy síkba esik... Itt Lajos valószínűleg arra gondolhatott, hogy a Nap, a Hold és a Föld az EKLIPTIKA síkjába esik, ami fogyatkozások alkalmával teljesen helyénvaló, mert bármilyen fogyatkozás a Föld esetében csak az ekliptika síkjában történhet (hiszen ott jár a Nap, a fogyatkozást okozó fény forrása). De telihold és újhold ekliptikán kívüli Hold-helyzetben is van (sőt, - a fogyatkozásokat kivéve - mindig ott van).

Remélem, Lajos, megbocsátasz a kiigazítás miatt... :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.12.27. 08:18

Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.27. 08:53




A NG-ot már azóta nem tartom autentikus forrásnak, amióta leközöltek címoldalon egy kitömött jégmadarat élőként... Ez a cikkük csak megerősít ebben.

"Az úgynevezett szuperhold ezúttal sokkal nagyobb és fényesebb volt, mint bármikor az elmúlt csaknem 69 év során, s a legközelebbi hasonló látványosságra 18 évet kell várni." Ez a mondat már a legócskább bulvárlap színvonala...

Szinte ugyanolyan szenzáció-hajhász lap, mint pl. a Blikk, csak "worldwide", s így gazdagabbak (még), ezért jobb a nyomdai megjelenésük.
Pedig néhány évtizede etalonnak számított (akkor a Schlosser-Vitray-féle hazai verzió még nem létezett; én az eredetit gyűjtöttem is, bár lehet, hogy akkor is huncutkodtak, csak az még nem derült ki???); az 1888-as alapító atyák forognak sírjukban.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.12.27. 11:32

Re: National Geographic. - Az US National Geographic Society kezdettől fogva egy földrajz-népszerűsítő társaság volt, amely akkor indult, amikor a nagy földrajzi utazások (Afrika belseje, sarkutazások) fénykorukat élték, Észak-Amerika pedig pedig kezdte "tudományosan felfedezni" önmagát. Szerencsém volt lapozgatni a legelső számokban: bizony azok akár egy Verne-regény vagy Karl May történet illusztrációi is lehetnének. De ez nem volt baj, mert azért, ha kicsit kiszínezve is, de nem tértek el a valóságtól. Az I. Világháborút követően ez az irányzat kimerült (alig maradt felfedezni való), és a Társaság átállt az egyes tudományos kutatások támogatására: voltaképpen arról adott hírt népszerű formában, hogy bizonyos földrajzi-földtani, sőt csillagászati kutatásokat pénzelő intézmények és vagyonos emberek adományaiból milyen eredmények születtek. (Ma már kevéssé ismert, hogy a Palomar Obszervatórium nagy fotografikus atlaszát, a Palomar Observatory Sky Survey-t is részben a Nat. Geo. finanszírozta!) Az újabb, szomorú fordulat vagy 20-30 éve következett be, amikor az egész társaság elbulvárosodott. Ennek egy kirívó példáját mutatta be a fentebbi hír.
A baj ott van, hogy még ma is sokan hiteles forrásnak tekintik ezt a lapot, és azt hiszik, hogy ha pl. arról írnak, hogy "szuperhold", amely sokkal nagyobb és fényesebb, mint máskor, akkor ez egy tudományosan elfogadott terminológia. Holott csak szenzációvadászok eszement ostobasága. BQ.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.27. 11:46

Igen, teljesen igy van ahogy Lajos irja. A háboru után rokonaim révén járt nekem. Csodálatos térkép, lemez mellékletekkel (ha nem lopták el a bejővőnél hi...). A hetvenes évektől aztán a tőrténelmi okoskodásai világszerte, tőbb országban felháborodást is keltettek. Nálunk is (parlamentálisan). Ennyire "tudományos" is, de a képei győnyőrűek. Azokat ma is nagyon szeretem nézni.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.02.01. 06:36

Úgy látszik születnek értelmes cikkek is a témában:
https://index.hu/tudomany/2018/01/31/sz ... s_popcorn/
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.01. 07:04

Zsolti82 írta:Úgy látszik születnek értelmes cikkek is a témában:
https://index.hu/tudomany/2018/01/31/sz ... s_popcorn/


Korrekt.
Nekem főleg az tetszik, hogy az a "hírforrás" hozta le ezt a cikket, amelyik anno elkezdte terjeszteni itthon a baromságot.

Tekinthetük egyfajta bocsánatkérésnek?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
viragviko
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.08.04. 21:44

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: viragviko » 2018.02.01. 08:13

Attila írta:
Zsolti82 írta:Úgy látszik születnek értelmes cikkek is a témában:
https://index.hu/tudomany/2018/01/31/sz ... s_popcorn/


Korrekt.
Nekem főleg az tetszik, hogy az a "hírforrás" hozta le ezt a cikket, amelyik anno elkezdte terjeszteni itthon a baromságot.

Tekinthetük egyfajta bocsánatkérésnek?

MDA



Én arra vagyok kíváncsi, vajon következő alkalommal emlékezni fognak az újságírók erre a cikkre, vagy ismét "szuperholdaznak" majd?

Viktor
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.01. 10:04

A HOLD tulajdonképen életünk szabályozója. Nem igazi ember az aki még soha nem nézett fel Rá, vágyakat remélve... élete legszebb időszakaiban. A Hold nekem pihenőparkom volt mindig, ha vehetjük egyszerű kirándulásnak a bámészkodást távcsővel. Hegyről hegyre, krátertől kráterig, kisértve a lehetetlent, hátha elsőnek látom meg Azt....Az ember már ilyen. Ezer évek óta. https://www.google.hu/search?hl=hu&tbm= ... npXhiZH7BM: A sok marhaságnak ez is oka lehet.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”