Szuperhold

Holdészlelők fóruma
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.11.14. 09:21

mpt írta:
mephi írta:Szerintem akár tetszik nekünk, akár nem - mivel a NASA gyakorlatilag letette a voksát a fogalom mellett - el kell fogadnunk, hogy a kifejezés hivatalossá vált.


Szerintem nem vált hivatalossá. Nem vettük át vérholdat, kék holdat, fekete holdat se. NASA = Nemzeti Űrkutatási intézmény. Majd ha az IAU (nemzetközi, csillagászati) definiálja, akkor hivatalos.

A terjesztése csak a NASA PR-szakembereinek a munkáját dícséri.

Szerintem a szuperhold valójában egy csillagászati celeb: azért híres, mert azzá tették. Szerintem senki nem szervez önként távcsöves bemutatót telehold időpontjára.

--mpt


Bár szerintem innentől kezdve ez már csak szemantikai kérdés (mármint a "hivatalos" szó jelentése), de készséggel elfogadom a véleményed.

Kiegészítésként:
Supermoon and Space Station
http://apod.nasa.gov/apod/ap161114.html
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.11.14. 09:27

Az M1 időjárás jelentése is úgy kezdődött, hogy ma szuperhold lesz, ilyen fényesnek nem látjuk a Holdat, mint ma, csak legközelebb...
Hiába, a hülyeség terjedése igen gyors.
Ez azonban pirruszi győzelem, meg vagyok győződve róla, hogy tíz év múlva már nem használják ezt a kifejezést. Mert akkor már hiteltelen lesz és nem lesz izgalmas.
Lesz helyette más :-)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.11.14. 09:27

Az Astronomy Magazine is átvette...:

http://www.astronomy.com/observing/news/2016/11/theres-super-hype-for-this-months-super-moon?utm_source=SilverpopMailing&utm_medium=email&utm_campaign=News0_ASY_161113_000000_SuperMoon_Final&utm_content=&spMailingID=27045703&spUserID=MTE2MjkyODUzNDQzS0&spJobID=922195738&spReportId=OTIyMTk1NzM4S0

De legalább korrekten leírják:
"... Despite these impressive numbers, however, this month’s Full Moon won’t look all that different from a typical one. Its apparent diameter will be 0.56° (33.5 arcminutes), which is 7 percent larger than normal. And it will appear nearly 15 percent brighter than a typical Full Moon. Yet these differences are barely noticeable to the naked eye under the best conditions, and even harder to discern when you try to compare the Moon’s appearance across several months. ..."

De legalább a csillagászatra irányítják az emberek figyelmét kb. másfél percre...
Azután rájönnek, hogy átverték őket, és legközelebb már sokkal nehezebb lesz őket megszólítani.

Szerintem.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.11.14. 10:25

Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.11.14. 13:29

Ez a szuperhold téma is olyan, mint a politika, valamivel el kell terelni a figyelmet a fő problémáról, azaz a Nibiru érkezéséről. :)
kocsis péter
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2009.11.10. 15:30

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: kocsis péter » 2016.11.14. 18:16

Kitudja valaki fejezni számokban hogy a Hold látszó fényessége és mérete hány magnitúdóval és hány ívmásodperccel nagyobb mint az elmúlt Holdtölték alkalmával?
Jól gondolom, hogy emberi szem számára a különbség észrevehetetlen? ;)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.11.14. 18:39

Jól gondolod. A méret az átlagtól 2,1 ívperccel nagyobb, a fényesség is minimálisan több, azt pláne nem észleljük.
De azért szép. Pont, mint bármelyik telehold kelte :D
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.11.14. 18:59

A mostani telihold átmérője 2,3 ív-perccel nagyobb az átlagosnál. Ekkora méret különbséget nem lehet észrevenni puszta szemmel. Itt van az első számú csalás, mert 14 %-ot írnak, és az emberek arra gondolnak, hogy "no ez valóban nagy különbség". A második számú csalás abban van, hogy arra biztatnak, nézzék a nézzék a felkelő Holdat. De a kelő (és nyugvó) Hold mindig nagyobbnak tűnik a magasan állónál. Ez az un. Hold-illúzió", ami egyrészt onnan ered, hogy akaratlanul is földi objektumokhoz hasonlítjuk, másrészt egy optikai csalódásból. A harmadik csalás ott van, amikor azt írják, hogy 30 százalékkal fényesebb az átlagosnál. Erre mindenki arra gondol, hogy egyharmaddal fényesebb, no ez már nagyon feltűnő. Ténylegesen át kell számítani magnitúdóba, és akkor kiderül, hogy a különbség szinte észrevehetetlen, kb. 3/4 fényrend!
Azt már Péter is megírta, hogy azért, mert a NASA népszerűsítő honlapján is írta, nem válik "hivatalossá".
A NASA neve is jelzi, hogy "Nemzeti" (National Aeronautics and Space Administration) szervezet, amelynek ilyenféle játszadozásai nem nemzetközi, hivatalos értékűek. Az USA állampolgárait hülyíthetik (anyagi érdekből, ismertségre ácsingózó munkatársak ágálása révén), a világot nem. A "hivatalos" akkor lenne, ha a Nemzetközi Csillagászati Unio annak minősítené. Szomorú, hogy egy nagy múltú és tekintélyű szervezet az USÁ-ban szélhámoskodásra adja magát. - BQ.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.11.14. 19:36

Kész. Vége a világnak. A ma általam este nézett bármelyik médiában is volt szó a szupersz@rról. Még reggel a 3sat ZIB-jében is (5 perces hírműsor), egy Trampli- tudósítás előtt.

Nincs más lehetőség. Kis késéssel 2012 után eljött a világvége. Ez van, ezen nem lehet segíteni.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.11.14. 20:56

Tudományos számolást végeztem imént, az derült ki, hogy ha minden magyar ember a Holdra kerülne, akkor egymást kézen fogva nagyjából egy méterre állva egymástól, a lehető legnagyobb köralakot fel tudnánk venni, amit a felszínén fel lehet.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”