Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.05. 12:19

"Hold-villanás" - TLP megfgyelése 2011. 04. 07-18.
2011. április 7-én a 70/500-as refraktorral, 82-szeres nagyítással 19:00-UT-től figyeltem a keskeny holdsarló melett jól látható hamuszürke fényt. A közepes erősségű (int. 1+) hamuszürke fényben a sötét oldalon szépen látszottak a tengerek körvonalai, és nagyon gyenge világos foltként a Copernicus és Kepler kráterek
A sötét oldalt alaposan átvizsgálva feltünt, hogy az ÉK-i peremhez közel egy szokatlanul fényes folt látszott.
Ezen a vidéken nincsen erős fényvisszaverő terület, ezért azonnal egy időszakos fénylésre (TLP = Transient Lunar Phenomena) gyanakodtam, és a területet akkor a Cavalier-kráterrel azonositottam (valószínűleg tévesen).
A havi összegezéskor értesítettem az ALPO (American Lunar and Planetary Observers) TLP Szakosztályát. A szakosztály igazgató, Tony Cook azonnal értesített, hogy ugyan ezen a napon (ápr. 7.) 20:00 UT-kor Sancristoforo Giorgio Milanoban a 203 mm-es Schmidt-Cassgrain távcsővel, 20-30 percen át az Aristarchos kráter rendkívüli fénylését észlelte, és az én észlelésem is erre vonatkozó lehet. (A sötét oldal pereme beleolvadt az égháttérbe, ezért a jelenség valójában beljebb volt az első becslésemnél.)
Jelenleg az a vélemény, hogy hosszú idő után ez az újabb holdvillanás az Aristarchusban, amelyet párhuzamosan, egymástól független két észlelő feljegyzett.
A következő napon (ápr. 8-án) megint átszörföltem a Hold sötét oldalát, aránylag erős hamuszürke fénynél. A fénylés ismét látszott, de jóval gyengébben, az Aristarchosnak megfelelő helyen. A fénylés nem volt erősebb az Aristarchos hamuszürke fényben látszó normál (átlag) visszavert fényénél.
A fentiek alapján úgy látszik, hogy ápr. 7-én, kb. 19:30-tól 20:20-ig az Aristarchosban felfénylés mutatkozott, amelyet két párhuzamos észlelés erősít, Sancristoforo a jelenséget lerajzolta.
Az esemény azért is tanulságos, mert megint bizonyítja, hogy TLP jelenség már kis távcsővel is megfigyelhető. - Bartha Lajos (BQ).
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2011.05.05. 18:57-kor.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.05. 18:41

Gratulálok ehhez az észleléshez!
Van erről a jelenségről valahol egy rajz vagy fotó az interneten? Engem nagyon érdekelne hogy néz ki, illetve ha van információ erről, hogy mi okozza a jelenséget?

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.05. 19:58

TLP - Az időszakos holdjelenségek legáltalánosabb megjelenése a sötét oldalon felbukkanó halvány, kis kiterjedésű, néha csak pontszerű - fényfolt. Érdemes akkor keresni, amikor az újholdat követő egy hétben a hamuszürke fényben gyengén látszik a Hold sötét oldala is. Ilyenkor távcsővel legalább is a tengerek körvonalai látszanak, és lehet durván viszonyitani a helyzeteket. A Hamuszürke fényben többnyire halványan derengve látszik az Aristarchos, a Copernicus és a Kepler, mint a környezetnél vilgosabb fényfolt. Leggyakoribb, hogy az Aristarchos feltűnően fényes foltként látható. De néha olyan területen is látszik fényfolt, ahol más időszakban nem észlelhető fénylés. Ezek a fénylések kb. 15-30 percig, néha egy órán át is látszanak.
Én úgy szoktam észlelni, hogy a "nézegetés" elején alaposan átnézem a sötét oldalt. Ha nem látok semmit, vagy csak amegszokott világosabb területeket, (Aristarchos, Copernicus, Kepler, Tycho), akkor észlelek mást, azután egy idő múlva újból alaposan átnézem a holdafelszint. Az Aristarchost azért mindig feljegyzem.
Hozzá téve, hogy ha nem fényesebb a többi világos klráternél, akkor semmi jelenség sincsen, de ha feltűnően világit, akkor már az lehet TLP.
A jelenség oka fölött vitatkoznak, általában gázkitörésnek tartják.
Ezekről eléggé sokat írtam az Amatőrcsillagászok Kézikönyve II. (1999-es) és III. (2002-es) kiadásában, , és a Meteor 1992. évi évfolyamában.
Üdv: BQ.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.05. 21:14

Most néztem meg a Holdat egy 15 perce. Szép, és egy csillag van a közelében, azt nem tudom fedni fogja e, vagy már utána van a Taurus Tau tau94 nevű.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.05.06. 15:54

Üdv Tobe!

Nagyon egyszerűen megtudhatod az egyes csillagfedések idejét, ha megvásárolod
a Csillagászati Évkönyvet. Ebbem megtalálhatod minden hónapban a fedéseket.
Az általad említett csillagfedésel kapcsolatban a 2011-es évkönyv 73. oldalán
olvashatsz pár sort. Egy képet is láthatsz, amin a súroló fedés határvonala látható.
Amennyiben ha Hajdunánáson laksz, akkor ott nem fedte el a Hold a t Taurit.
A 74. oldalon látható a májúsi fedések tádlázata.
Van egy másik lehetőség is. Személy szerint én, ha csillagfedést akarok nézni,
akkor bekapcsolom a Stellariumot és ott előre végignézem az eseményt.
Az utolsó hozzászólásomat április 25-én írtam a
MODERÁTORNAK topicban . Kiemelek egy részt belőle :
" Három érdekes születési dátum :
Ferenci Imre : 1970/01/01.
Giotin : 1970/01/01.
Faragó Ferenc 1970/01/01.
Mind a háromnak a hozzászólása ugyan abban a stílusban íródik! /Lehet, hogy véletlen/ "
Kedves Török Béla : lehet, hogy merő véletlen, hogy a Te születési dátumod is
1970/01/01 ! Mindenesetre érdekes.
Üdv Tóni.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.06. 17:32

Tóni írta:lehet, hogy merő véletlen, hogy a Te születési dátumod is
1970/01/01 ! Mindenesetre érdekes.


Üdv !

Köszönöm az fedésekre vonatkozó információ szerzési tanácsokat, tulajdonképpen csak véletlenül jutott eszembe, hogy ilyen események is szoktak lenni. Látni még nem volt szerencsém, meg az időjárás is keresztbe tud tenni sokszor ez ügyben. Ma is derültnek néz ki, este megpróbálom megtekinteni újfent.

A születési dátumban nincs semmi érdekes, mivel az az alapkiindulása a személyes adatoknak és nem kötelező a valós értékre kitölteni, mintha pedig a múltkoriban módosítottam volna, de nem sikerült. Ugyanis regisztrációkor még nem voltam benne biztos, hogy ez milyen oldal, nem az volt az első, hogy a GPS koordinátákat is megadom és, hogy mikor nem tartózkodok itthon, meg azt se szeretném, ha szülinapomkor ezer csokor virágot kapnék ajándékba a sok rajongómtól, mivel amúgy Elvis Presley vagyok. :)

Béla.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.07. 12:30

Ápr. 6-án megint volt egy szép csillagfedés a Holddal. Én már a látóteremet eltakaró domb miatt nem láttam. Észlelte valaki?
Hamuszürke fény: 19:10-19:25 közt, 70/500 mm es refr. 22x, 83x-al a kezdetben még világos, de egyre sötétedő égbolt-előtér mellett is nagyon szépen látszott a 3,3 napos holdsarlót kiegészítő sötét oldalon a hamuszürke fény. Szine szürke, intenzitása közepesnél erősebb. Szépen látszott a szürke derengésben a tengerek körvonala és néhány erős fényvisszaverő képességű terület: Aristarchos, Copernicus, Kepler, Tycho. Intenzitásuk gyenge volt. Más, rendkivüli fénylés (holdvillanás) nem látszott az észlelési időszakban. Érdemes ma is folytatni az észlelést. BQ.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: András » 2011.05.08. 11:21

astrohist írta:"Hold-villanás" - TLP megfgyelése 2011. 04. 07-18.
A következő napon (ápr. 8-án) megint átszörföltem a Hold sötét oldalát, aránylag erős hamuszürke fénynél. A fénylés ismét látszott, de jóval gyengébben, az Aristarchosnak megfelelő helyen. A fénylés nem volt erősebb az Aristarchos hamuszürke fényben látszó normál (átlag) visszavert fényénél.Az esemény azért is tanulságos, mert megint bizonyítja, hogy TLP jelenség már kis távcsővel is megfigyelhető. - Bartha Lajos (BQ).


Tegnap este mi is rápillantottunk a Holdra naplemente után, rendkívül tiszta, nyugodt idő volt. Az Aristarchus környéke az erős hamuszürke fényben szépen megjelent, és rögtön fellelkesültünk, hogy "na biztos TLP-t látunk: )" Bár ma megnéztem, korábbi felvételeimen is látszik ez a fényes folt.

P1070155.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.08. 13:48

András írta:
astrohist írta:"

Tegnap este mi is rápillantottunk a Holdra naplemente után, rendkívül tiszta, nyugodt idő volt. Az Aristarchus környéke az erős hamuszürke fényben szépen megjelent, és rögtön fellelkesültünk, hogy "na biztos TLP-t látunk: )" Bár ma megnéztem, korábbi felvételeimen is látszik ez a fényes folt.

P1070155.jpg


Kedves András! Örömmel láttam a közleményedet. Sajnos nem hinném, hogy "valódi" holdvillanás lenne, az Aristarchos kb. ílyen a normál fénylésben (amikor "csak" a földfényt veri vissza). Hanem örülnék, ha folytatnád a figyelést. Kérlek, a felvétel adatait légyszíves közöld: távcső adatai, időpnt, észlelés helye, légkör állapota. Elmentettem a képet, ha megkapom az észlelési adatokat, továbbítom az ALPO szekció vezetőjének.
Ápr. 8-án 19:15-19:20 UT közt átnéztem a Hold sötét oldalát, 70/700 + 83x-al, a levegő akkor még tiszta de nyugtalan volt. Az Aris-ot nagyon gyengén láttam, a Tycho, Copernicus nagyon gyenge fényfoltnak látszott. Nem észleltem TLP-nek, de persze később lehetett. Nekem a Rózsadom és a fák már takarták később a Holdat. Azután feljöttek a vékony felhők,
További sikeres észlelt kíván: Lajos
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.08. 15:49

András! Kinagyítottam a lehető maximumig a felvételt! A sötét oldal közepe táján kivehető a Copernicus fénylése, és az általatok bejelölt helyen az Aristarchus, erősebb. Szép erősen látszik! Nem vegyok bizonyos a mibenlétéről, nincsen összehasonlító képenyagom, de mindenképpen továbbítom Antony Cooknak kiértékelésre. Kérlek mielőbb közöljétek az időpontot, műszer adatok! Lehet hogy TLP? Bár csak jó ég lenne este. Lajos.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”