Észleljük a Holdat!

Holdészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.07. 12:20

Theophilus, Cyrillus, Catharina-kráterek
Moon_20190905_1800UT_Theophilus_Cyrillus_Catharina.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.09.07. 12:32

cbo írta:
2019.09.07. 12:20
Theophilus, Cyrillus, Catharina-kráterek

Moon_20190905_1800UT_Theophilus_Cyrillus_Catharina.jpg
Nagyon szép felvétel!
Ez a kedvenc kráterhármasom, ha jól látszik, mindig ezt keresem fel először és vele szemben a Ptolemaeus- Alphonsus- Arzachel-t.
Gratula!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.07. 12:56

D.Laci írta:
2019.09.07. 12:32

Nagyon szép felvétel!
Ez a kedvenc kráterhármasom, ha jól látszik, mindig ezt keresem fel először és vele szemben a Ptolemaeus- Alphonsus- Arzachel-t.
Gratula!

D.Laci
Köszi Laci!

Asztrofotósok ugye nem nagyon szeretik a Holdat... ;-) illetve néha igen.

Épp az NGC7331, Stephans-quintett és népi zenekarát fotóztam többed éjszakán keresztül, aztán másnap a Hold már bezavart így maradt célpontnak a két óriásbolygó és a Hold.
Amúgy szeretem kamerázni a Holdat, ha jó a nyugodtság érdekes dolgok jöhetnek ki, különösen jó megvilágítottságnál és a pólusoknál. Mostanában ugye jobban rálátunk a déli pólusra így ott érdemes egerészni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.07. 13:16

cbo írta:
2019.09.07. 12:56
Asztrofotósok ugye nem nagyon szeretik a Holdat... ;-) illetve néha igen.
Mivel az én kupoldám - természetes módon, mint a többieké is :lol: - helyhez kötött, ugyanakkor sajnos nem a Hortobágy közepén van (komolyabb kitelepülős cuccom meg nincs), így számomra már egy ideje (a helyi fényszennyezés növekedésével szinkronban :( ) folyamatosan nő a Hold ázsiója. (Bár a fotometriát és asztrometriát hál' Istennek ez kevésbé zavarja, így azzal továbbra is próbálkozhatok.)

Én eddig 90%-ban csak vizuálisan gyönyörködtem benne, különböző nagyításokkal, mert ebben egy (jó) APO képe felülmúlhatatlan (szó szerint). Fantasztikus forma-gazdagság, fény-árnyék hatások, részletek fedezhetők fel nap mint nap, ahogy a terminátor lassan végigvonul a felszínén. Megunhatatlan. Egyedül a "poor seeing" miatt szokta a számat néha egy-egy cifrább magyar szó elhagyni... :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.07. 14:29

Szerencsere nagyon valtozatos eszlelesi teruletek adodnak fenyszennyezett helyszinekrol is. Itt emlitenem elsosorban s bolygokat, Napot es a Holdat. Nekem a kovetkezo ilyen terv a keskenysavu H-alfa, OIII es SII szuros CCD-s/DSLR felvetelek keszitese. Bar en szivesebben vagom kocsiba magam es a felszerelesem minden ujhold korul es megyek ki a bevalt ecsi Rabaringes eszlelohelyemre. 4.-en es 5.-en 6.3-6.5 mg-s egeim voltak, kontrasztos Tejuttal. Hihetetlen elmeny orakat kint lenni ilyen minosegu eg alatt.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.09.07. 14:43

cbo írta:
2019.09.07. 12:56
D.Laci írta:
2019.09.07. 12:32

Nagyon szép felvétel!
Ez a kedvenc kráterhármasom, ha jól látszik, mindig ezt keresem fel először és vele szemben a Ptolemaeus- Alphonsus- Arzachel-t.
Gratula!

D.Laci
Köszi Laci!

Asztrofotósok ugye nem nagyon szeretik a Holdat... ;-) illetve néha igen.

Épp az NGC7331, Stephans-quintett és népi zenekarát fotóztam többed éjszakán keresztül, aztán másnap a Hold már bezavart így maradt célpontnak a két óriásbolygó és a Hold.
Amúgy szeretem kamerázni a Holdat, ha jó a nyugodtság érdekes dolgok jöhetnek ki, különösen jó megvilágítottságnál és a pólusoknál. Mostanában ugye jobban rálátunk a déli pólusra így ott érdemes egerészni.
Hogy sikerült az NGC 7331 felvételed Zsolt?
Abban ha jól csalódom 14-15mg-s galaxisok vannak.
Bizony nagyon nehéz jó sötét eget találni, ahol élvezet a mélyegezés.
Még anno. amikor motoroztam, akkor keresgéltem ilyen helyeket itt a Bakonyban Bakonybél, Pénzesgyőr, Lókút, Eplény környékén és sok helyről alkonyatkor amikor már kipakoltam a cájgot elzavartak a vadászok. A másik jól bejáratott helyemen Városlőd felett ahol nem zavartam senkit, a közelbe építettek egy logisztikai bázist teletűzdelve reflektorokkal
Bocs az off témáért!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.07. 15:50

cbo írta:
2019.09.07. 14:29
Szerencsere nagyon valtozatos eszlelesi teruletek adodnak fenyszennyezett helyszinekrol is. Itt emlitenem elsosorban s bolygokat, Napot es a Holdat. Nekem a kovetkezo ilyen terv a keskenysavu H-alfa, OIII es SII szuros CCD-s/DSLR felvetelek keszitese. Bar en szivesebben vagom kocsiba magam es a felszerelesem minden ujhold korul es megyek ki a bevalt ecsi Rabaringes eszlelohelyemre. 4.-en es 5.-en 6.3-6.5 mg-s egeim voltak, kontrasztos Tejuttal. Hihetetlen elmeny orakat kint lenni ilyen minosegu eg alatt.
Igen, Zsolt, a keskenysávű szűrős fotózás nekem is eszembe jutott már régebben is, de mindenek előtt egy jó, hűtött, lehetőleg FF, mono kamera kell majd hozzá, mert a NABG-s SBIG erre nem optimális (kicsi is a szenzora, és a blooming tüskékkel sok a macera), ami viszont nagyon nem olcsó. Vettem egy használt APS-C Canon-t, azzal kísérletezek mostanság, de nem nagyon van rá időm...

Ugyanakkor a vizuális élmény egy mégoly tökéletes fotóról sem jön át. Teljesen más a "feeling"-je. Ezért megyünk nemsokára a Bihar-hegységbe a kis csapatunkkal...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.09.07. 17:12

cbo írta:
2019.09.07. 12:20
Theophilus, Cyrillus, Catharina-kráterek

Moon_20190905_1800UT_Theophilus_Cyrillus_Catharina.jpg

Micsoda felvétel, gratulálok! Milyen diszkrétan bukkan ki az árnyékos területekből itt a bal alsó sarokban a Catena Abulfeda - Abulfeda kráterlánc. :shock: :)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Lantos Éva
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2019.10.16. 20:06

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: Lantos Éva » 2019.10.18. 18:44

Lantos Éva vagyok. Gratulálok, hogy nézitek a Holdat. Ám mit tudtok róla?
Olvassátok el: Valum Votan/José Argüelles - Red Queen/Stephanie South: AZ IDŐTÉR KÖNYVÉT.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Észleljük a Holdat!

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.10.18. 19:21

Lantos Éva írta:
2019.10.18. 19:11
"A 13:20 természetes idő és a 12:60 mesterséges idő.
Babilon városa a szervezett rendezetlenség mintája. Tollan ezzel szemben a kozmo-harmonikus rend őspéldánya. Mely időmérték szervezte Teotihuacánt? A várost Tonalpohualli, a 13:20-as mátrix (a Tzolkin) és a Hold meg a Nap járását követő naptárak kormányozták. A babiloni város hétnapos heteket követ. Miután a 13 a babona áldozata lett, a 12 vette át a kormánykereket (12 csillagjegy, az állatövek 12 háza stb.) A babiloni világ ezt követően vezette be polgári 12 hónapos Julián-Gergely naptárát, amelynek mértéke se nem szabályos, se nem természetes.
Holdnaptárak is forognak közkézen, máig ilyet használnak pl. Kínában, Iránban és Izraelben. Ezek az országok is behódoltak azonban a Gergely-naptárnak.A 12 hónapos hold- és polgári naptárak, valamint 60 perces órák uralják a világot. Ezt jelöli a 12:60 frekvencia. Igaz, hogy a Korán úgy fogalmaz, hogy 12 az Isten-rendelte hónapok száma, de azzal a 354 napos lunáris ciklus 12 holdhónapjára utal.
A sziderikus ciklus, mint tudjuk, a keringő Holdnak a Földhöz viszonyított helyzetét veszi figyelembe, amely 27,3 naponta ismétlődik meg. A holdnaptárak mégis mind a 29,5 napos szinodikus periódusokat számolják. Ez azt jelenti, hogy a szinodikus naptári holdciklus a Holdon eltelt napokat méri! Akik ezt a ciklust követik, azok valójában a holdnapok szerint élnek. Évente 12 holdnap telik el, háromévente pedig egy további holdnappal kell elszámolnunk. A 19 éves Metón- ciklus 235 holdnapot és 247 huszonnyolc napos holdhónapot hangol össze.
Az Abszolútot képviselő Tollan mintájától a babiloni mintáig tartó folyamatban a rend a rendezetlenségig korcsosult. Ezt a modern ember a dolgos hetek szakadatlan láncolataként tapasztalja meg, amely egyenletlenségével örök elégedetlenséget szül. A Vatikán azt hangoztatja, hogy Isten elleni vétek megszakítani a hétnapos hetek láncát. A 13, ahogy jeleztük, szerencsétlen számként terjedt el a köztudatban, mindenekelőtt a péntek 13. A Gergely-naptár gondolkodási módja ehhez hasonló babonák melegágya."
Ja, 2012-es kvantumugrás, galaktikus maják meg hasonló baromságok.

Ez a egy csillagászati szakmai fórum, nem idiótaságok megbeszélésének fóruma!

Admin!!! Töröld légyszíves a posztot és blokkold az illetőt.

Üdv:
Zsolt
Válasz küldése

Vissza: “Hold”