Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.10.05. 12:59

Annak ellenére, hogy a főtükrön kívül minden szétpárásodott (egyszer kerítek már harmatsapkát a tubusra is), óriási élmény volt tegnap 22.30-23.00 körül a Jupiter. Gyönyörűen látszott a vörös folt, illetve a sávok közül több, még az ív is ami keretezi a foltot. 171x (körüli) nagyításnál is (Végre elég magasan van.). Pedig a párásodás miatt fényes és széles halo övezte (vagy inkább fedte) a bolygót.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.10.05. 15:17

tgabor írta:
2022.10.05. 12:59
Annak ellenére, hogy a főtükrön kívül minden szétpárásodott (egyszer kerítek már harmatsapkát a tubusra is), óriási élmény volt tegnap 22.30-23.00 körül a Jupiter. Gyönyörűen látszott a vörös folt, illetve a sávok közül több, még az ív is ami keretezi a foltot. 171x (körüli) nagyításnál is (Végre elég magasan van.). Pedig a párásodás miatt fényes és széles halo övezte (vagy inkább fedte) a bolygót.
Csatlakozom. :)
Én kb.21 óra körül kezdtem az észlelést,volt mélyég, Szaturnusz, Hold majd később,mikor már elég magasan volt,Jupiter.
Annak ellenére,hogy a Hold alacsonyan tartózkodott,nagyon szép volt és sok részletet engedett látni .
De ahogy Te is mondtad,az igazi szenzáció a Jupiter volt. Rengeteg részlet,jó pillanatokban szinte fényképszerű látvány.
Egészen 300x-ig lehetett hajszolni a nagyítást,de én maradtam 200x-nál. Most kellemesebb volt a szememnek.
A Galilei holdakon is látszott,hogy jó a nyugodtság,mert az átlagos izgő-mozgó kis pacák helyett, most szép szabályos, különböző méretű golyók voltak.

Majdnem elfelejtettem: mikor elkezdtem az észlelést,akkor is ránéztem a Jupiterre és bár a felszíni részletek még nem adták magukat,viszont sikerült elkapni a nyugati oldalon éppen kilépő Io-t.
Igaz már "elhagyta" a bolygót,de még éppen elég közel volt,hogy az árnyéka rávetüljön a felszínére.
Csodálatos látvány volt a Jupitertől "hajszálnyira" lebegő kis golyóbis és a bolygó szélén lévő,vele megegyező méretű kontrasztos fekete korong.
Ezekért a pillanatokért megéri a hűvös,párás estét a szabad ég alatt tölteni.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.10.05. 15:41

Anti_45 írta:
2022.10.05. 15:17
tgabor írta:
2022.10.05. 12:59
Annak ellenére, hogy a főtükrön kívül minden szétpárásodott (egyszer kerítek már harmatsapkát a tubusra is), óriási élmény volt tegnap 22.30-23.00 körül a Jupiter. Gyönyörűen látszott a vörös folt, illetve a sávok közül több, még az ív is ami keretezi a foltot. 171x (körüli) nagyításnál is (Végre elég magasan van.). Pedig a párásodás miatt fényes és széles halo övezte (vagy inkább fedte) a bolygót.
Csatlakozom. :)
Én kb.21 óra körül kezdtem az észlelést,volt mélyég, Szaturnusz, Hold majd később,mikor már elég magasan volt,Jupiter.
Annak ellenére,hogy a Hold alacsonyan tartózkodott,nagyon szép volt és sok részletet engedett látni .
De ahogy Te is mondtad,az igazi szenzáció a Jupiter volt. Rengeteg részlet,jó pillanatokban szinte fényképszerű látvány.
Egészen 300x-ig lehetett hajszolni a nagyítást,de én maradtam 200x-nál. Most kellemesebb volt a szememnek.
A Galilei holdakon is látszott,hogy jó a nyugodtság,mert az átlagos izgő-mozgó kis pacák helyett, most szép szabályos, különböző méretű golyók voltak.

Majdnem elfelejtettem: mikor elkezdtem az észlelést,akkor is ránéztem a Jupiterre és bár a felszíni részletek még nem adták magukat,viszont sikerült elkapni a nyugati oldalon éppen kilépő Io-t.
Igaz már "elhagyta" a bolygót,de még éppen elég közel volt,hogy az árnyéka rávetüljön a felszínére.
Csodálatos látvány volt a Jupitertől "hajszálnyira" lebegő kis golyóbis és a bolygó szélén lévő,vele megegyező méretű kontrasztos fekete korong.
Ezekért a pillanatokért megéri a hűvös,párás estét a szabad ég alatt tölteni.
A holdak valóban ilyennak látszottak, ahogy írod nálam is. erről az Io fogyatkozási árnyékról lemaradtam, (ez lett volna csak az élmény, - gratulálok Anti az észleléshez) még el sem kezdtem a kitelepülést akkor (olyan 20:55 - körül lehetett amikor láttad), de nekem már az is nagy öröm, hogy a vörös folt épp a felénk eső oldalon volt, mikor épp alkalmam van észlelni. Ez igen ritka.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.10.13. 08:05

Tegnap este harapni lehetett a fókuszt 8-9/10-es nyugodtság mellett. Nagyon sokszor volt fotószerű a kép. A GRS-ről épp lemaradtam, mert már lenyugvóban volt, amikor a megfigyelést megkezdtem. Mivel a holdak korongjai gyönyörűen kivehetőek voltak és a Ganymedes-en feltűnt egy markáns albedóalakzat, belenagyítottam. 681x-es nagyításon nagyon jól látszott egy fehér terület, (hasonló a Mars hósapkájához, de annál kisebb kontrasztú) kb. 11 óránál (irány, nem idő). Gyorsan leellenőriztem a SkySafari-ban, vajon mekkora szöget foglalhat el a mindössze 1,8"-es holdkorongon és bizony meglepődtem: kb. 0,35" volt. Tehát ezek szerint ha a seeing engedi és elég nagy a kontraszt, lemehetünk az elméleti felbontás alá is! Ezenkívül még 2 gyengébb kontrasztú, de nagyobb (kb. 0,5") terület rajzolódott ki, tehát összesen 3 albedóalakzatot észleltem tegnap a Ganymedes-en. Ezen felbátorodva 810x-essel is próbálkoztam, de ebben a tartományban már nem volt olyan erőteljes az észlelhetőségük ezeknek a részleteknek.

Hozzáteszem, ekkora nagyításnál a Jupiter pocsék látványt nyújtott: kontraszttalan, színtelen volt. Tehát ami jó az egyiken, nem jó a másikon, noha kb. egyenlő távolságban vannak tőlünk.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2022.10.13. 11:28

Lovász András írta:
2022.10.13. 08:05
Tegnap este harapni lehetett a fókuszt 8-9/10-es nyugodtság mellett. Nagyon sokszor volt fotószerű a kép. A GRS-ről épp lemaradtam, mert már lenyugvóban volt, amikor a megfigyelést megkezdtem. Mivel a holdak korongjai gyönyörűen kivehetőek voltak és a Ganymedes-en feltűnt egy markáns albedóalakzat, belenagyítottam. 681x-es nagyításon nagyon jól látszott egy fehér terület, (hasonló a Mars hósapkájához, de annál kisebb kontrasztú) kb. 11 óránál (irány, nem idő). Gyorsan leellenőriztem a SkySafari-ban, vajon mekkora szöget foglalhat el a mindössze 1,8"-es holdkorongon és bizony meglepődtem: kb. 0,35" volt. Tehát ezek szerint ha a seeing engedi és elég nagy a kontraszt, lemehetünk az elméleti felbontás alá is! Ezenkívül még 2 gyengébb kontrasztú, de nagyobb (kb. 0,5") terület rajzolódott ki, tehát összesen 3 albedóalakzatot észleltem tegnap a Ganymedes-en. Ezen felbátorodva 810x-essel is próbálkoztam, de ebben a tartományban már nem volt olyan erőteljes az észlelhetőségük ezeknek a részleteknek.

Hozzáteszem, ekkora nagyításnál a Jupiter pocsék látványt nyújtott: kontraszttalan, színtelen volt. Tehát ami jó az egyiken, nem jó a másikon, noha kb. egyenlő távolságban vannak tőlünk.
Szép fogás András! Mikor legutóbb a Ganymedesen láttam albedó alakzatokat, ugyanazt tapasztaltam, mint te. Míg a holdat 1000x körül néztem, ugyanazon nagyítás a jupiteren szinte használhatatlan volt.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.10.13. 12:53

Lovász András írta:
2022.10.13. 08:05
Tegnap este harapni lehetett a fókuszt 8-9/10-es nyugodtság mellett. Nagyon sokszor volt fotószerű a kép. A GRS-ről épp lemaradtam, mert már lenyugvóban volt, amikor a megfigyelést megkezdtem. Mivel a holdak korongjai gyönyörűen kivehetőek voltak és a Ganymedes-en feltűnt egy markáns albedóalakzat, belenagyítottam. 681x-es nagyításon nagyon jól látszott egy fehér terület, (hasonló a Mars hósapkájához, de annál kisebb kontrasztú) kb. 11 óránál (irány, nem idő). Gyorsan leellenőriztem a SkySafari-ban, vajon mekkora szöget foglalhat el a mindössze 1,8"-es holdkorongon és bizony meglepődtem: kb. 0,35" volt. Tehát ezek szerint ha a seeing engedi és elég nagy a kontraszt, lemehetünk az elméleti felbontás alá is! Ezenkívül még 2 gyengébb kontrasztú, de nagyobb (kb. 0,5") terület rajzolódott ki, tehát összesen 3 albedóalakzatot észleltem tegnap a Ganymedes-en. Ezen felbátorodva 810x-essel is próbálkoztam, de ebben a tartományban már nem volt olyan erőteljes az észlelhetőségük ezeknek a részleteknek.

Hozzáteszem, ekkora nagyításnál a Jupiter pocsék látványt nyújtott: kontraszttalan, színtelen volt. Tehát ami jó az egyiken, nem jó a másikon, noha kb. egyenlő távolságban vannak tőlünk.
Szép teljesítmény és szerencsés időpont választás észlelésre, András!
Gratulálok!
Mifelénk tegnap max.a felhőket lehetett volna harapni. :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.10.14. 08:27

Anti_45 írta:
2022.10.13. 12:53
Szép teljesítmény és szerencsés időpont választás észlelésre, András!
Gratulálok!
Mifelénk tegnap max.a felhőket lehetett volna harapni. :)
Köszönöm, de ebből semmi sem az én érdemem. Mifelénk kb. 1 hónapja nem volt derültség, így hát kihasználtam a lehetőséget, menni "kellett".
A Szaturnuszt egyébként 10 percre kb. 25%-osra dimmelte egy fátyolfelhő. A Jupiter is szórta a fényt, de inkább a magas pára miatt. Közeledünk a novemberhez...😬
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.10.14. 08:29

adam.gali írta:
2022.10.13. 11:28
Míg a holdat 1000x körül néztem...
Ez melyik távcsővel történt? Mert nem mindegy... :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2022.10.14. 09:27

Lovász András írta:
2022.10.14. 08:29
adam.gali írta:
2022.10.13. 11:28
Míg a holdat 1000x körül néztem...
Ez melyik távcsővel történt? Mert nem mindegy... :lol:
500 f4, paracorral, 2x powermatetel és egy nagler zoom 5 mm-es fókuszhosszon. Így 920x nagyítás jön ki. Akkor úgy láttam a hold részleteit mint egy 100mm-es tubussal gyenge seeing mellett a Marsot.
Tegnap este 23:00 körül volt pár nyugodtabb (S:6-7) perce a légkörnek, a 250 f4.7-tel 460x nagyításon veszettül meredtem a Ganymede-re, pillanatokra talán beugrott pár részlet, de teljesen jellegtelen volt (ha egyáltalán ott volt).
Egyébként sokat segít a Jupiter holdak észlelésében, ha a hold épp a bolygó előtt tanyázik. Mivel így nem sötét a háttér körülötte, a szemnek sokkal tisztábban kijönnek a kis kontrasztkülönbségek. Szóval ha épp átvonul a hold, érdemes rákukkantani nagyobb nagyításokkal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.10.14. 10:37

Köszi a tippet! :)

Szerintem az 500-as Dobsonnal az ideális nagyítás 1300x körüli a Ganymedes-en, ha a légköri viszonyok engedik.
Engem szerintem az is segített, hogy a Jupiter közel volt és a pára is szórta a fényt. Így nem fekete volt az ég a hold körül. A nyugodtságot már az észlelés megkezdésekor jelezte a mintaszerű csillagteszt: mintha egy fotót néztem volna, meg se moccantak a diffrakciós gyűrűk. (Pár év kísérletezés után most lett tökéletes a hűtésem.) A holdkorongok széle éles volt, hosszú másodpercekig mozdulatlanul, kényelmesen meg tudtam figyelni azokat.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”