Friss képek a Merkúrról

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.08.15. 05:40

Ismét szép tiszta és viszonylag nyugodt légkörön át sikerült a Merkúr fényképezése a Naptól 15 fokkal nyugatra. Nagyon halványan 3 sötétebb sáv látszott rajta, a középső az egyenlítő mentén, egy tőle kissé északabbra, és egy délebbre. A bolygó terminátora a sávoknál kissé hullámosnak látszott, a sötétebb sávok terminátor felöli oldala behorpadt. A bolygó vajszínűnek látszott a sötétkék égen, a sávok szürkének. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.03. 23:05

Ma délutánra a hidegfront átvonulása utáni órákra kialakult egy igen tiszta málykék ég Budapest felett is! A Nap körül csak 2 fokban látszott szürkés világosabb haló, és tőle már néhány fokra tiszta kék égen megfigyelhető volt a Merkúr. Már binokulárral is felfedezhető volt, ha sikerült a Napot jól kitakarni. Ha valaki mélykék égen bolygót keres, az jó ha használ sárga, vagy narancs szűrőt, azzal igen kontrasztosan megmutatja magát a Merkúr és a Vénusz is. Aláb az 1 perces videó feldolgozását mutatom. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.05. 16:22

2013.09.04. napon ismét szép tiszta ég volt, és a légkör nyugodtsága is jobb volt az előző napinál. A Merkúrra azonnal ráleltem, szép élesen látszott, és a körvonala sem hullámzott. Szemmel nézve is nagyon nyugodt képet mutatott, de közel sem egyenletes felületi fényességgel. Elsőre szembetűnő volt, hogy a Nap felöli oldala nem annyira fényes, mint a távolabbi fele. Egy sötétebb folt volt látható rajta, amint azt a feldolgozás is mutatja. Szemmel persze közel sem volt ennyire kontrasztos a látvány, de egyértelmően látszott a fényesség eltérés, sőt a szinbeli eltérés is, főleg narancs közeli sárgás, barnás árnyalatokban. Miután készítettem róla 3 darab 1 perces vídeót, ismét szemmel figyeltem. Ekkor hirtelen elhalványult, majdnem beleveszett a már szürkének látszó égfelületbe. A Nap kitakarásával jól látható vot, amint a hirtelen megnövekedett nap körüli pásásság erős felhőképződést mutatott. Hamarosan beszürkült a Nap körüli ég, és kiterjedt haló vette körül a Napot. Ismét szerencsém volt a Merkúrral randizni, méghozzá majdnem telt 96%-os fázisában, igaz éppen a legkisebb látszó méretét mutatta a Földtől legtávolabbi helyzete közelében. Érdekes, hogy mindhárom videót feldolgozva kísértetisesen hasonló felületet mutattak az átlagolt képek. Az ég egy tiszta kék felületéről készítettem egy flat videót is, biztos, ami biztos, kivontam, de a részletek a helyükön maradtak, tehát feltételezésem szerint ez a valódi felszínt mutatja, illetve ahhoz nagyon közeli képet. Sajnos kiértékelni nem tudom. Létezik valahol olyan oldal, amely valamely műholdról, külső távcsővekkel naponta aktuális képet mutat a bolygókról? Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.09.05. 17:05

Szia!

A Merkúrnak nincs lègköre, kőzetbolygó lévén a felszíne nemigen változik, lényegében olyan, mint a Holdunk. Tengelyforgása lassú (59 nap), így nagyon sokáig ugyanazokat a felszíni alakzatokat látod. Szerintem érdemes lenne összegyűjtened korábbi észleléseid, és megpróbálni hasonlóságokat keresni, persze a tengelyforgást figyelembe véve. Mindez részemről csak elmélet, nekem még nagyon nagy falat lenne a Merkúron felszíni alakzatok után kutatni...

Üdv,
Gábor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.09.05. 17:28

Kaszás gábornak: Merkur észlelések.
"Szerintem érdemes lenne összegyűjtened korábbi észleléseid, és megpróbálni hasonlóságokat keresni, persze a tengelyforgást figyelembe véve."

Már megtörtént jó pár éve. Meg is jelent az összegezés a Meteorban. Mivel a Meteor számai fent vannak az interneten, meg lehet keresni!
Fotózni viszont csak az utóbbi időkben kezdték, főleg Imre. Ez egy külön téma lehet. BQ.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.09.05. 23:10

A mellékelt térképet Kiss Áron Keve küldte nekem tavasszal.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.04.27. 12:23

A tegnapi nap folyamán elérkezett a Merkúr a felső együttállásához, így elkezdődött a következő "Merkúr-szezon". Méghozzá nem is akármilyen! Az Ápr. 26-tól Jún. 19-ig tartó időszakban, igen kedvező körülmények között figyelhetjük meg a planétát.
Személy szerint eddig 6 alkalommal volt szerencsém a bolygó felszínét vizsgálni, és a türelmes észlelés mindig meghozza a gyümölcsét; bőven megtérül a befektetett energia, méghozzá életre szóló élmények formájában!

Reméljük az égiek is kedveznek a következő szűk másfél hónapban!
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.04.30. 10:02

Pár napja már binokulárral figyelgetem a Merkúrt. Ő volt az utolsó bolygó naprendszerünkben, amit még nem láttam. :oops: Tegnap végre sikerült nagyobb távcsővel is megnéznem. MC 127/1500, 214x nagyításon, városi ég alatt, kissé felhős horizontnál. Az észlelést naplemente körül kezdtem és amint eloszlottak annyira a felhők meg is pillanotttam, de szemben az előző napi szabadszemes észlelésekkel, most csak távcsőben sikerült. Erősen fellelkesült állapotomban készítettem róla videót is. Nyújtást nem alkalmazva, mert így is eléggé fel kellett nyomni a gaint a Scopium kamerán. (Majdnem maxon volt.) Igazából nem hiszem, hogy sok mindent ki lehet majd hozni belőle, de majd a hétvége alatt kezelésbe veszem Registaxba, aztán meglátom.
Mindenesetre nagy élmény volt.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.04.30. 22:19

Na de mit láttál a Merkúron a saját szemeddel???
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.05.01. 06:51

Mélynarancs színe volt. Felszíni részleteket nem sikerült megpillantanom, a kép eléggé ficergett, meg mintha a fény is túl sok lett volna. Mintha a fázisa néha előbukkant volna. 60% körülinek tippelem.
Remélem mostanában sikerül még elcsípnem és kikisérletezhetem az észlelési trükkjeit.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”