Neptunusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.07.22. 13:54

Most próbálok egy régebbi 4 képes összegzésen vizsgálódni, hogy milyen fényerejű csillagok látszanak, és azok vörösek, kékek, fehérek-e, mert azt vettem észre, hogy nem egyformán érzékeny a gép a csillagok fényére. A katalógus szerint 4-5 mg szórással látszanak halvány csollagok, helyenként 16-18 mg is! A képet nézve, amit korábban a budapesti égen zenithez közel készítettem, a háttérfény talán olyan sötét lehet, mint egy magaslati helyről a -20 fok az egyenlító alatt a délnyugati égen. Viszont a nagyításkor látom, hogy kómahiba az lesz, és zaj is van bőven a képeken. A hibás pixeleket is fel kell térképezni, hogy ne arra essen a halvány csillag képe. Ezért is lenne jó, ha többen vállalkoznának rá, más-más helyszínnel, más műszerekkel.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.07.22. 15:32

Mi is a neve annak a csillagnak, amit a Neptunusz fedni fog? (Es honnan nezve?)
Nezem, nezem, de nekem ugy tunik, hogy az adott idopontban joval odebb van csak csillag...

--mpt
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2011.07.22. 15:44

No persze a Neptunusz "saját mozgása" nem túl nagy, sacc/kb 80-90 ívmásodperc/nap, ha jól becslem az efemeriszeiből, vagyis nagyjából 3" - 4" óránként. A rendelkezésre álló eszközökkel a belépési - kilépési idő becslésének hibája szerintem perc (10-20-30) nagyságrendű.
Április végén a Junoval sportoltam, készítettem fényképeket róla - asszem ide a kisbolygós topikba fel is tettem egyet - ki is mértem. (200/1000 SW Pentax k-m fókuszban, különböző expozíciós időkkel 10-20-30 sec) A SIMBAD-ból vettem a csillagok koordinátáit. Közbevetőleg lenne egy kérdésem a SIMBAD-dal kapcsolatban; fényességre vonatkozó adatot nem találtam, pláne a fényesség szerepeltetési lehetőségét, mint feltételi változót. Nincs is, vagy csak én voltam vaksi? A hibám időben számítva 10-15 perc volt, pedig a Juno robogott, mint a gyorsvonat (a Neptunuszhoz képest) 15,6" /óra sebességgel.
Nem tudom a 200/1000-es meddig lát el a Pentax-szal, itthonról 20 sec felett zajosodik, "pirosodik" a háttér erősen. Most már meg kell ismerjek alaptrükköket, hogy több fényképből mivel és hogyan lehet egy fényképet csinálni.

Üdv: Szolcs
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2011.07.22. 16:16

mpt:
Mi is a neve annak a csillagnak, amit a Neptunusz fedni fog? (Es honnan nezve?)
Nezem, nezem, de nekem ugy tunik, hogy az adott idopontban joval odebb van csak csillag...

Mondjuk az, hogy honnan nézve, az kevéssé zavaró - a Földről. A Neptunusz nagyobb is a Földnél, meg a parallaxisa ... szóval hihető, hogy bárhonnét a Földről. (Ha csak nem közel súroló a fedés.)
A csillag neve, az, hogy szerepel-e valamilyen katalógusban? A fentebb említett SIMBAD FK5-öse nem jegyzi, de attól azért még... A legközelebbi FK5-ös csillag 460"-re van.

Amúgy tényleg; mi a forrás? Ha már ilyen szépen belemelegedtünk.

Üdv: Szolcs
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.07.22. 17:02

Én eddig a Stellarium-ból szedtem mindent, és amit kerestem, azt meg is találta, és ott, ahol jelezte. A fényesség értékek néha eltértek, de a hely, az mindig stimmelt, sőt! A felvételt, amit eddig készítettem, összehasonlítva a Stellarium által mutatottal, majdnem fedésbe tudtam hozni. Csak azért nem, mert a Stellarium torzított képet mutat, legalábbis az EOS gépéhez képest. A csillag adatai a Stellarium szerint:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.07.22. 17:12

Még annyit, hogy ellenőriztem a láthatóságot is. Az egész Földről telibe találja a Neptunusz a csillagot, már ahonnan lehet látni, pl Európa, Délafrika, Norvégia, Írország. Ezt ellenőriztem, és azt mutatta, amit vártam, ugyanis ez egy igen távoli nagy bolygó, és ezek csillagfedése hosszú, illetve ha látható, akkor még a súroló fedés is szinte az egész Főldről súrolónak lesz látható. Más katalógusokban nézzetek utána, mert én máris befejezem az ez irányú tevékenységemet, ha az adat téves, ugyanis hasznosabb dologgal szeretnék foglalkozni, mintsem hogy a Stellarium hibáit keresgessem, és égjek miatta, ha az hibás! Üdv: Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.07.22. 17:48

Kérem, hogy jelezzen valaki, aki megtalálja a pontosabb csillagadatokat másik katalógusban. Utána innen készítek egy felvételt a leendő fedési helyről, a csillagkörnyezetről, és ha azon látható lesz, akkor felköltözök majd a Mátrába valahova, jó idő esetén, és lesz felvétel, ha meg innen nem látható, akkor legfeljebb terv maradt. A Neptunusz nem jelenthet gondot ilyen felszereléssel, még ha nem kifejezetten bolygóra optimális a műszer, akkor is látható vele, és talán még korong is lesz belőle. Ha lesz ég, és időm, akkor készítek a napokban felvételeket a Neptunuszról is, és a várható fedési helyről is. Az majd eldönti, hogy van-e ott csillag, vagy nincs! Én azért bízom benne, hogy valaki megadja a nevét is a csillagnak, és a többi adatot is pontosítja, valamint esetleg készít egy kifejezetten bolygózó szerkezettel két képet, az adott területről és a Neptunuszról, amely még viszonylag messze van a találkozás helyétől, de már talán látható, és kimérhető a pontos iránya a találkozásnak. Két előzetes felvétel elegendő is hozzá szerintem. Üdv: Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.07.22. 18:10

A 2011.09.04 3:00 fedés helyét szerintem így lehet a legrövidebb módon megtalálni. Két irányú közelítés:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.07.22. 23:31

Imre írta:Még annyit, hogy ellenőriztem a láthatóságot is. Az egész Földről telibe találja a Neptunusz a csillagot, már ahonnan lehet látni, pl Európa, Délafrika, Norvégia, Írország. Ezt ellenőriztem, és azt mutatta, amit vártam, ugyanis ez egy igen távoli nagy bolygó, és ezek csillagfedése hosszú, illetve ha látható, akkor még a súroló fedés is szinte az egész Főldről súrolónak lesz látható. Más katalógusokban nézzetek utána, mert én máris befejezem az ez irányú tevékenységemet, ha az adat téves, ugyanis hasznosabb dologgal szeretnék foglalkozni, mintsem hogy a Stellarium hibáit keresgessem, és égjek miatta, ha az hibás! Üdv: Imre


Kedves Imre!

Érdeklődéssel olvasom a tervedet, habár én egyáltalán nem fotózok csillagokat. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy sikerül-e a fedést detektálni: drukkolok nagyon!

Nem válaszoltál Szolcsnak arra a kérdésére, hogy az okkultáció milyen forrásból származik. De ez tkp. mindegy is, mert a magam részéről azt mondhatom, hogy készülj nyugodtan, mert a Guide szerint is fedés lesz.
A fedendő csillag a USNO 3. katalógusában 3UC 156-306615 számon szerepel, pozíciója azonos azzal, amit a közölt képeken írsz. Fényessége itt 16,8 mg. Annyi a különbség, hogy a Guide szerint a belépés 23:50 UT-kor, a kilépés 00:21 UT-kor várható, tehát korábban, mint szerinted, ami viszont minden szempontból kedvezőbb eset.
A másik kérdésedre válaszolva: a bolygó a csillagtól ma 67 szögpercre van PA 70 felé, azaz KÉK irányban. Augusztus 11-én este a TYC 5806 1676 sz. 10,7 mg fényes csillagtól észak 27"-re halad el, de ezt bizonyára tudod. Keletre hasonló távolságra van egy halványabb (13,4 mg fot) csillag is ugyanekkor.

Pillanatnyilag azzal zárnám, hogy egy kalappal...
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2011.07.23. 11:18

Jövő héten még szabin leszek, valamikor az ég is jobb lesz tán, a Hold már odébb, a meterológusok is igérnek fűt-fát, mindenféle jót, kitelepülök a medveszaros lejtőre vagy a Honalapítási emlékműhöz (VP által szervezett bemutató helye Holdfogyatkozáskor) a bojlerrel - és körülnézek. Néhány gömbhalmazt amúgy is jó lenne megnézni - lefotózni.

Puding próbája az evés. Hány magnitudoig lehet ellőni. Porrima barátom által említett 16.8 már kicsit messzinek tűnik. Messier sprintre jónak látszik. Az epszilon Lyraét is megmustrálnám.

Üdv: Szolcs
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”