Neptunusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.08.17. 18:18

mizar írta:Nem nagyon találni Neptunuszt fotózókat a világhálón, talán azért, mert amatőr eszközökkel nem nagyon érdemes.
http://www.damianpeach.com/barbados09.htm
Az ő honlapján is max. Uránuszt találtam.
És ez nem Budapest belvárosában készült!
Szerintem a képeden nem bolygórészletek, hanem szétesett pixelek vannak és zaj.

Hát sok igazság van abban, amit írál! A Neptunusz látszó mérete 2,4" és ezt fényképezem 12m-es fókusszal és 10 mm lencsével, azaz 1200 szoros nagyítással. A gép érzékelője 3264x2448 képpont, és kb 60 fokban lát. Ez a nyújtás nélküli állapot. 12xzoom állásban csak 5 fok a látószög, amely kitölti a képméretet. Ez a gép néz bele a távcsőbe, amely 10 mm okulárral és 1m-es fókusszal rendelkezik, tehát a képméret 0,05 fok, ami kitöltené a 3264 képpontot, amely 180 ívmásodperc látószöget ad. Ha 180 ívmásodpercre esik 3264 képpont, akkor 2,4-re jut 48 képpont. A képfeldolgozáskor, hogy lássak is valamit bekapcsoltam a nagyítást is. A 480*360 képen ezért látszik szép nagynak. A távcső bontása 1 ívmásodperc körül lehet, de bolygóknál ha egy fókuszált korong több érzékelőre esik, akkor részletgazdagabb is lehet a kép. Ha ezzel számolok, akkor lehetséges, hogy 3-4 csík vonal, folt is elhatárolódik a Neptunusz felületén megkülönböztethető módon. Ha a légkör nyugodt, akkor a 15 másodperces exponálási idő alatt a gép ugyan úgy átlagol, mintha programból történne. Ha a vezetés jó, a levegő nyugodt, akkor elképzelhető, hogy a 2,4" mértű bolygó felületén 3-4 részlet is látható lesz. Abból indultam ki, hogy a fény kicsi a videóhoz, ami kétségtelen rövidebb exponálással élesebb képet készít, amit utólag képenként kell átlagolni, de a 15 másodperces exponálás egyben jelösszegzést is jelent. Amelyik pixelre többször vetül a remegő, torzult kép egy fényesebb pontja, az fényesebb. A sötétebb folthoz tartozó érzékelő meg kisebb jelet mutat majd. Ha a remegés, a hullámzás kicsi, feltételezve kisebb, mint 1 ívmásodperc, akkor már 3-4 részlet is látható, főleg ha sok képet, azaz sok 15 másodperces képet átlagolok. A bolygóra jutó 48 képpont is egyfajta átlagolás, és minden exponálás után a hibás képpontokat és a sötétzajt a gép kivonja. A 15 másodperces exponálások mindig más-más helyre készülnek, tehát a bolygatás is átlagoló hatású. Persze ez 15 kép esetében nagyon kis hatásfokkal történik. Itt is sok száz képet kellene gyártani, de az idő nem engedi meg! Kevés a fény videóra, és a 15 másodperc már hosszú, a bemozdulások gyakorikak, és válogatni kell a viszonylag kör alakot mutató bolygóképeket. Durván a negyede használható, és nem csak a vezetés hibája miatt, hanem a levegő okozta torzítások okán sok a diffúz kép. Próbálok sokat készíteni, de közben a bolygó is forog, tehát a felülete is változik, igaz lassan, de 2 órába el kell férnie a sok-sok felvételnek. Jelen esetben 1 kép 40 másodperc, tehát óránként 90 kép készülhet. Így aztán teljesen érthető, ha kistávcsöves amatőrök hanyagolják a Neptunuszt! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.08.17. 18:34

Imre írta:... A Neptunusz látszó mérete 2,4" és ezt fényképezem 12m-es fókusszal és 10 mm lencsével, azaz 1200 szoros nagyítással.


Szerintem nincs ennyi. 1000mm fokusz, 10mm okular => 100x nagyitas. A fenykepezogep, objektivje, ha jol neztem utana, 33-100mm (35mm ekvivalens). Mivel 35-os rendszerben nagyjabol 50mm felel meg az emberi szem latoszogenek, a 100mm-es allas 2x nagyitas, ha jol ertem, erre jon a 4x digitalis zoom. Azaz osszesen 800x.

--mpt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.08.17. 18:52

mpt írta:Szerintem nincs ennyi. 1000mm fokusz, 10mm okular => 100x nagyitas. A fenykepezogep, objektivje, ha jol neztem utana, 33-100mm (35mm ekvivalens). Mivel 35-os rendszerben nagyjabol 50mm felel meg az emberi szem latoszogenek, a 100mm-es allas 2x nagyitas, ha jol ertem, erre jon a 4x digitalis zoom. Azaz osszesen 800x.

--mpt
A gépen van 3x optikai zoom, és erre jön rá a x4 digitális. Ezen kívül sorozatkép esetében max 19,2 max nyújtás is elérhető, amit akartam használtam már a Szaturnusz fényképezéséhez, de kiszaladt a kép, azaz nem fért bele a gyűrűjével, és a korongja is súrolta a függőleges mérethatárt.

Jó kis gép ez, csak egy baja van, hogy nem kapcsolható ki az automata fókusz, és az néha idegesítő!
3 kis képet mutatok, normál, 3xzoom - optikai és a teljes 12xzoom állásban. Hold a mérce. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.08.17. 19:39

Imre írta:A gépen van 3x optikai zoom, és erre jön rá a x4 digitális.


Ezt ertem, de a 33mm-es allas az nem az 1x nagyitasnak felel meg, hanem az mar nagylatoszog. Az 50mm-nek megfelelo allas az 1x nagyitas a gepen, azaz a 100mm-es allasban csak 2x a nagyitas.

--mpt
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.08.28. 20:45

Imre írta:Alább mutatom a Neptunusz környezetét, rajta két narancs vonalkával jelzett általam azonosíthatatlan csillaggal a beálláskor készült felvételen, és a jobb alsó sarkában a 15 darab jónak ítélt kép feldolgozásának eredményét.


Szia!

UCAC4 ismeri ezt a csillagot:

csillag.png


Üdv,

Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kocsis Antal
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.22. 23:24

Neptunusz és Triton

Hozzászólás Szerző: Kocsis Antal » 2013.10.31. 12:49

Sziasztok! Szombaton a Balaton Csillagvizsgálóban Gubicza Lacival a 154P/Brewington üstökös megnézése és fényképezése után a Neptunuszt fényképeztük. Csak 6 darab 30 másodperces kép készült, azok összegzése ez a DSS-el, ezt mutatom most meg. Szépen látható a Triton is. Az eredeti képből készült képkivágáson a csillagok fényessége szerepel a Guide9 alapján (és az egyik csillag azonosítója). VSK Gyuri, ott jobbra fent azok kettőscsillagok? A Guide9 alapján nem, a WDS-t pedig még nem néztem. A képeket feltöltöttem az eszlelesek.mcse.hu oldalra és Áronnak külön is elküldtem. Az Uránuszról is készültek képekt, amint készen lesz a feldolgozás, akkor azt is mutatom.

http://mpt.dyndns.info/open.php?obsid=11407

KOC
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.01. 00:36

Ma este a szokásosnál nyugodtabb, de egyre jobban párásodó égen szemügyre vettem a Neptunuszt. Sötétedés után már ráálltam, és előkészítettem a gépemet is, hátha sikerül jobb minőségben is felvételt készíteni róla. Okulár projekcióval a DMC LS 80 géppel 127/1000 akromatikus távcsőre tett 3 szoros nyújtás és 10mm okuláron át sikerült megfigyelni és fényképezni is, mielött hirtelen felhősödni kezdett, és percek alatt beborult. Sajnos elég kevés felvételt tudtam készíteni, de éppen elegendő lett, habár szívesen felkerestem volna az Uránuszt is. A gépepet időközben átalakítottam, azaz kiszedtem belőle a szűrőlemezkét, amely után az érzékenysége vörösben az eredeti ötszöröse, kékben meg minimum a háromszoros lett. Meglepve tapasztaltam, hogy nagy nagyítással is már halványan az élőképen is mutatja a Neptunuszt, és már 5 másodperces expoval is sok csillag látszik. A gépet ISO1600-ra állítottam, és 5,7, 15 másodperceket exponáltam. Volt olyan kép, amely bemozdult, az kimaradt, de a maradék feldolgozásából sikerült az lábbi képet átlagolni. Mindegyik képen jól látszott, hogy a bolygó déli oldala sötétebb, és az egyenlítőjén is egy sötétebb csíkszerű valami húzódik, felette kissé világosabb, és alatta is, de nem annyira, mint felette, és ezt a képernyőn elfoglalt helyzetétől függetlenül mutatta. A felvétel színegyensúlya kissé vörösbe billent, de korrigáltam, csökkentve a vörös színt, amely az égi hátteret is alaposan elszínezte. A képeket a legnagyobb felbontású képernyőre készítettem. 8,1 Mpix, tehát a Neptunusz által elfedett képpontok száma sokkal több lett, mintha webkamerával rögzítettem volna. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.11.01. 12:13

Imre írta:Ma este a szokásosnál nyugodtabb, de egyre jobban párásodó égen szemügyre vettem a Neptunuszt. Sötétedés után már ráálltam, és előkészítettem a gépemet is, hátha sikerül jobb minőségben is felvételt készíteni róla.


Mikor látunk képeket tőled a Jupiterről?
Ott kiderülne, hogy mennyit tud az optikád, és a technikád!
Ezeken a képeken semmit (ismétlem, semmit!) nem lehet ebből látni.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.01.02. 22:42

Tegnap este , es ma este , Neptunusz a Mars kozeleben volt.
Ki hasznaltam az alkalmot es eszleltem a Neptunuszt a 125mm -es Newton tavcsovel.
Meg talaltam Nyugatra a Marstol a Plossl 25mm okularban es meg neztem 173x nagyitasnal is Vixen orthoszkopikus okularban is.
Nem lattam korongot ,csak a kekes-szurke szin kulomboztete a Neptunuszt a csillagoktol.
Nekem igy is erdekes volt ,ezek voltak az elso Neptunusz eszleleiseim.

Udv , Mircea
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: star rover » 2017.01.03. 13:01

A Mars vörös és a Neptunusz kék színe közti kontraszt valódi esztétikai élménnyé tette ezt az együttállást. A Neptunusz színe nekem egyértelműen kéknek tűnt, szürkés árnyalat nélkül, kis nagyítás mellett.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”