Exobolygók

Bolygóészlelők fóruma
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.02.23. 12:43

csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.23. 14:08

Szia!

Hyperion85 írta:-Valaki mondja már meg nekem ,hogy a PA-99-N2 b jelű exobolygó ( nem megerősített ),tényleg-e az M31-es ,(Androméda galaxisban) van-e vagy sem ?


Ezt egy gravitációs mikrolencséket kereső program találta, ami pont az Androméda-galaxis mag körüli tartományának az irányában keresett ilyen jelenségeket. Az a lényege, hogy az amúgy nem észlelhető, kompakt objektumok gravitációs tere megfelelő geometriai konfiguráció esetén felénk fókuszálja, felerősíti egy távoli háttércsillag fényét, ha pont keresztezi a látómezőnket. Ha a lencsének van bolygója is, az egy kisebb mértékű, másodlagos felfényesedést is okozhat. Egy ilyen jelenség volt a PA-99-N2 b is.

A lencse távolságát és tömegét galaxisdinamikai modellek felhasználásával, statisztikus analízissel (ez valahol félúton van a konyhaművészet és a fekete mágia között, talán kicsit közelebb a mágiához :) ) becslik meg a fénygörbe alapján. A másodlagos felfénylés paraméterei alapján lehet megbecsülni az esetleges bolygó tömegét és távolságát a lencse főkomponensétől, szintén statisztikai bűvészkedéssel. Vagyis valójában igen bizonytalan és pontatlan bármiféle paraméter, ami egy ilyen mérésből végül kijön. A mikrolencse-hatások ráadásul gyakorlatilag egyszeri eseménynek tekinthetők, vagyis senki sem fogja leellenőrizni az adatokat egy második méréssel.
szabomgyula
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2009.09.23. 17:37

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: szabomgyula » 2011.02.23. 17:49

csakb írta:A másodlagos felfénylés paraméterei alapján lehet megbecsülni az esetleges bolygó tömegét és távolságát a lencse főkomponensétől, szintén statisztikai bűvészkedéssel. ... A mikrolencse-hatások ráadásul gyakorlatilag egyszeri eseménynek tekinthetők, vagyis senki sem fogja leellenőrizni az adatokat egy második méréssel.


Persze ha rendesen követik a hibákat, akkor nincs szó fekete mágiáról vagy bűvészkedésről, csak azért mert statisztika van benne. (A statisztika tök jó dolog, ne tessék bántani. :ugeek: )

Egy -szó szerint- kimerítő írás a témában: http://fr.arxiv.org/pdf/1002.0332v2
A grav lencsés fölfedezések katalógusa pedig: http://exoplanet.eu/catalog-microlensing.php
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.02.24. 09:02

szabomgyula írta:A grav lencsés fölfedezések katalógusa pedig: http://exoplanet.eu/catalog-microlensing.php

Ha jól sejtem, ezek mind csillag körül keringenek, mindnek meg van adva a SEM-MAJ AXIS. Hány magányos, csillagrendszerből kilökött bolygót ismerünk?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.24. 13:02

SzZoli írta:Hány magányos, csillagrendszerből kilökött bolygót ismerünk?


Úgy tűnik, hogy mikrolencsézésből 0.0 darabot. De a kitűzött célok között biztos jól mutatott anno. :)


Fiatal halmazokban és asszociációkban találtak párat. Talán.

http://exoplanet.eu/cat-freefl.html
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.02.24. 17:25

Sziasztok !

A "Kóbor" exobolygókra reagálnék, ha megengeditek.....:)

"Vándor exobolygók" igaz , hogy keveset ismernek belőle,de szerintem több van belőle mint hinnénk.Hogy miért gondolom ezt ? Az egyik oka, hogy már eleve találtak ún Klaszter exobolygókat, ( igaz keveset még...) s ezek szerint sok lehet még ami általunk nem látható térségekbe "kóborol".Csak itt a aszteroidákra gondolnék, számuk jóval nagyobb mint a Naprendszer bolygói, vagy a holdjaié együttvéve.S nagy részüket nem látjuk, mert nagy távolságokban, apró méretűek miatt szinte észrevétlenek.Ezek a exobolygók "vándorok" ráadásul szinte észrevétlenek, így megtalálásuk igazi kihívás.Véleményem szerint csaknem ( vagy az is lehet , hogy teljesen..) annyi van belőlük , mint magukból a "normál" exobolygókból. Aszt ,hogy most miért ismerünk ilyen keveset belőlük , az csak azért lehet mert megtalálásuk igen nehézkes.Nem firtatom , hogy melyikből van több , ez majd a jövő dolga lesz eldönteni, de mindenképpen gondolkozzunk el, amikor még nem ismertük a exobolygókat---ki hitte volna , hogy több száz, s millió van belőlük ?

ÜDV:Hyperion85.
:) :roll: :mrgreen:

-Ja és köszönöm a gondolataidat Cs. Balász!
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.02.24. 21:52

csakb írta:Fiatal halmazokban és asszociációkban találtak párat. Talán.


Ezek az állítólagos magányos bolygók meglepően magas hőmérsékletűek.
90/900 refraktor
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.02.25. 16:39

Sziasztok /!/
----''Forró-Jupiterek"----???

A "forró-Jupiterek" olvastam egyik itten lévő cikkben, de ide írok nem oda, mert az Exobolygók témájához tartozik.
Az egyik legjobb kérdés, hogyan alakulnak ki ( s hogy vannak a csillagukhoz igen közel ..)a un. forró-Jupiterek ?
Nos, a válasz, nem tudjuk.De tudunk következtetni, abból amink "van" s tudunk eddig.Véleményem szerint, ezek a felpüffedt óriások ,csak idővel ( migráció révén ) kerülnek a csillagukhoz igen közel. Gyors folyamat képen , valami más égitestek kényszerétől belökődnek a csillagukhoz.Ott ahol vannak,( olykor a csillagtól pár millió km-re..) nem keletkezhettek, mert nincs meg a környezeti feltétel, ,,a csillag erős sugárzás ,s szél jellemzi (nem mindegyiket..) ettől a bolygó nem képes óriássá válni.Az az valahol távolabb keletkezhettek a csillagtól, csak az a kérdés , mért van ott ahol vannak ...(?)Szerintem (de ezt nem csak én mondom...) a bolygó pálya változtatása lehet a felelős.
Az az szerintem, valami más égitestek (egy vagy több...mindegy) bentebbi pályára terelte a fiatal óriásbolygót.
Nos nem tudom, ez helytálló-e.....(?) Javítsatok ki ha valamit rosszul látnék. Aszt tudom, hogy némelyik 'forró-Jupiter" igen fiatal (pár száz millió éves..) s a bolygórendszerek gyors, dinamikus fejlődésűek.
S: Sziasztok.........................................................................................................Hyperion85
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.02.28. 15:14

Üdv Mindenkinek !!

Úgy tűnik a Február hónapja elég jól alakul a exobolygók kutatás terén !Az elmúlt 1 hétben 3 olyan exobolygót is felfedeztek , amely "rekordernek" számít. nem emlékszem olyanra , hogy ilyen rövid idő alatt ennyi rekordert találtak volna...:)A Kepler teszi a dolgát..:) A legnagyobb tömegű exobolygót ( Február23 ) a CD-35 2722 b jelű a eddig talált legnagyobb: 31 Jupiter tömege van, ( én ezt már nem tekintem exobolygónak...).A WD 0806-661 b jelű Jupiter tipusú bolygó pedig,( Február 26 ) a ismert legtávolabbi a csillagától 2500 Cs.e-re járja pályáját !Ez is rekorder a maga nemében...S most jött az újabb ( Február 28 ) két exobolygó EGY pályán ! ilyet még nem ismertünk eddig.
Gondolom még lesznek hasonló felfedezések, "rekorderek" ,nem is soká,,,,én leginkább a Szuperföldek terén várnám. aszt halottam ( s erősítsetek meg ha nem így lenne....) hogy akár a Mars tömegével megegyező exobolygókat is "lefülelt" már a Kepler-űrteleszkóp. S élet is lehet valamelyiken!!! Kíváncsi vagyok, a elkövetkezendő hetek, hónapok felfedezéseire, milyen rekorderek lesznek még....(?) Én aki szeretem ezt a "exobolygós" világot ezen ( a egy pályán mozgó bolygókon ) nem lepődtem meg, viszont vannak ( de nem csak nekem...) merész elképzeléseim is , milyenek lehetnek ( keringésileg, tömeg ill. egyéb más ..)Várom a felfedezetteket !!!
Sziasztok.......Exoplanet............... :D :D :| :|
----------Hyperion85.
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2011.02.28. 15:23

Sziasztok!

Éppen múlt héten volt alkalmam meghallgatni egy előadást itt a CfA-ban a Kepler új felfedezetteiről, hivatalos csapattagtól. Érdekes volt amiket mondott, a mostani nagy slágerük egy a Földnél alig másfélszer nagyobb bolygó, illetve a már ismert hatos rendszer. Ezek már hivatalosak, de elképesztő mennyiségű adat vár még feldolgozásra, melyekkel minimum egy-két évtizedig ellesznek a csillagászok.

Volt említés arról, hogy a Föld átmérőjénél kisebb bolygókat is képes kimérni a Kepler, de sajnos nagy a szórás. Egyelőre maradjunk a már megerősített adatoknál.

T.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”