Exobolygók

Bolygóészlelők fóruma
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.02.05. 15:59

Engem is ez nyűgöz le leginkább, hogy ez csak az égbolt 1/400-ad része, és erről a területről is csak a fedést mutató rendszerek.

Vajon nem tervezik már a NASA-nál a Kepler mondjuk 1000 négyzetfokot lefedő és folyamatosan megfigyelő utódját? :)
Vagy ha olyan jól bírja a távcső, akkor akár a mostani misszió után átállíthatnák egy másik területre. (Bár úgy hallottam évekkel meghosszabbítják a mostanit, és egy másik a Keplernek megfelelő égboltrészt is elég nehéz lenne találni.)
90/900 refraktor
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2011.02.05. 16:11

Szerintem most egy olyan távcsövet kellene felküldeni, ami a lakható zónában lévő Föld tipusú bolygókat elemzi részletesebben pl légkör összetételével kapcsolatban. Kepler továbbra is kutatja az exobolygókat, ez meg azokra áll rá, amiket a kepler megtalál a habitable zone-ban. Elvileg a James Webb képes lesz erre, de az meg el lesz foglalva az univerzum keletkezésével.
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.02.05. 17:58

Sziasztok!!! Exobolygó Légkörök....

Exobolygók légőréhez akarok hozzászólni,..Gábor: ha fel is fedezzünk "ma" olyan exobolygót ,amit a jelenlegi műszereink kimutatják az ideális légkört, akkor sem biztos hogy azon exobolygón tényleg olyan körülmények uralkodnak , amit éppen most látunk rajta.Az az , ha az adott exobolygó 2000 fényévnyire van, a jelenlegi képét amit vizsgálunk az 2000 évvel ezelőttről származik.Tehát semmi sem garantálja aszt, hogy a most megfigyelt éppen ideális légkörű szuperföld valójában a mi időnkben "ideális"---azóta lehet már nagy változásokon ment át.2000 év alatt, akár olyanná is válhatott ,mint a Vénusz most...ami ugye elég "kellemetlen" környezet.
Bár mindenképpen biztató ,hogy már lesznek(vannak..) olyan teleszkópok a világűrben , mai már az képesek exobolygók légkörüket vizsgálni ! Véleményem szerint, sok millió olyan légkörű exobolygó ( szuperföld )van ami ideális lehet az élet szempontjából...

Üdv:Hyperion85.

Üdv a családnak...:)
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2011.02.05. 18:37

Emberi léptékkel mérve 2000 év szerintem már belátható, és felfogható idő, lásd kb 2000 évvel ezelőttről már maradtak fent tárgyi emlékeink. 2000 évvel ezelőtt a Föld még ugyan úgy lakható volt. Hacsak nem egy szuperintelligens faj él azon a bolygón amely már el tudja pusztítani saját planétáját, vagy valamilyen katasztrófa nem történik (pl aszterodia becsapódás), vagy más nem állandó hatás nem éri, akkor magától "ilyen gyorsan", ennyi idő alatt szerintem nem alakul át egy "Föld" egy "Vénusszá". Állandó külső hatás esetén meg a kezdetektől fogva hatással lenne a bolygóra.
A légkört elemző űrtávcsőnek pedig már pont az lesz a célja, hogy elemezze a légkör kémiai felépítését. És még ha nem is hasonló az első 100 megvizsgált exobolygó légköre a Földéhez, vagy még ha hasonló is, akkor sem biztos, hogy minden feltétel megvan az élet kialakulásához, ezt elismerem.
Cáfoljatok, ha valahol hibádzik a gondolatmenetem.

SZERK: de egyébként nem csak 2000 fényévre vannak exobolygók, pár fényévre is vannak csillagok. Persze nem biztos, hogy ezeknél élével látunk rá a rendszerekre, így a Kepler nem biztos, hogy talál exobolygókat. A legutbbi megfigyelésnél is rengeteg csillag fényét figyelte egyszerre.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.02.05. 19:32

Ez mind szép és jó. De még ha találnak is párat, ami elvileg élhető zónában van, az még csak egy feltétel a nagyon sok közül, szerintem onnantól még mindig 10 a mínusz akár hányadikon esélye van csak, hogy találjanak valami akár primitív életformát. Nagyobb esélyt látok a Naprendszeren belül valahol még találni, akár volt életnyomokat más holdakon, stb.

Vagy a másik véglet, azon se csodálkoznék, ha minden megtalált ilyen bolygónak valami elég nagy százalékánál kimutatnák az életet, én azon sem csodálkoznék.
Petkus
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:21

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: Petkus » 2011.02.05. 23:16

Az azért eléggé valószínűtlennek tűnik, hogy az általunk belátható időn belül - a mi életünkben - felfedezzük, hogy a naprendszeren kívül is van élet, azt meg végképp nehéz elképzelni, hogy ilyen rövid idő alatt értelmes élet nyomaira találunk. De azért annyira pesszimistának sem kell lenni - amikor Verne a Hold-utazásról írt, valószínűleg nem gondolta, hogy alig több, mint 60 évvel a halála után a dolog meg is valósul (még ha nem is úgy, ahogy ő elképzelte).

Márpedig az exobolygó kutatásnak ez az egyik legfontosabb célja, és szerintem nagyszerű dolog, hogy az emberiség áldoz erre, annak ellenére, hogy lehet, hogy csak sok-sok generációval később élvezethi a gyümölcsét (ha addig nem pusztítja el magát). De végül is az emeriség fejlődését mindig a kíváncsiság vitte előre - ez valahol kódolva van a DNSünkben. Mi meg örüljünk, hogy ezek a nagyszerű új felfedezések a mi életünkben történnek, és az internetnek hála, még forumozhatunk is a témáról.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2011.02.05. 23:59

Igen, a kulcsfogalmat Péter írta le, az emberiség fejlődését a kíváncsiság viszi előre. Én sem tartom lehetségesnek, hogy közeljövőben a NASA bejelenti, hogy ET nyomaira bukkantak, hiába tudjuk egy 600 fényévre lévő bolygóról, hogy a lakható zónán belül van, és légkörét főként oxigén alkotja, az élet jeleinek bizonyítása még nagyon messze áll a mai tudománytechnika korlátaitól, de valahol el kell kezdeni, és a tudásvágynak köszönhetően idővel többre leszünk képesek.
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2011.02.06. 17:37

Pape írta:Engem is ez nyűgöz le leginkább, hogy ez csak az égbolt 1/400-ad része, és erről a területről is csak a fedést mutató rendszerek.

Vajon nem tervezik már a NASA-nál a Kepler mondjuk 1000 négyzetfokot lefedő és folyamatosan megfigyelő utódját? :)
Vagy ha olyan jól bírja a távcső, akkor akár a mostani misszió után átállíthatnák egy másik területre. (Bár úgy hallottam évekkel meghosszabbítják a mostanit, és egy másik a Keplernek megfelelő égboltrészt is elég nehéz lenne találni.)


A NASA aktuális terveivel nem vagyok tisztában, de az ESA-éval igen: Európában készül a PLATO tervezet, amiről idén döntenek. Ez éppen azt tűzi ki célul, hogy az égbolt minél nagyobb, akár teljes felmérését végezze el pár év alatt, a közelibb, fényes csillagok fedési bolygóira kihegyezve. L.:

http://sci.esa.int/science-e/www/area/i ... areaid=104

A dolog magyar vonatkozása, hogy több előkészítő munkacsoportban benne vagyunk, az akadémiai csillagda pedig hivatalos konzorciális partner. Ha erre bólintanak rá idén, 10 év múlva érdekes dolgokat láthatunk közelről.

Ksl
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.02.06. 21:29

Sziasztok!!

Előbb utóbb az exobolygók egyre növekvő száma már odáig halad ,hogy lassan már mi nem is tartsuk őket számon ( igaz a nagyobb kutatóintézetek s katalógusok még igen..).Majd minden héten újabb, s újabb exobolygót találnak, ez 2050-re már több ezret jelent, s az után már több tízezret.. Remélem is, hogy az egyre jobb (s precízebb..) űrteleszkópok "teszik a dolgukat" s sok száz ill. ezer exobolygót találnak meg odakint.Véleményem szerint a kérdés nem abban van mennyit találunk, hanem az, hogy mennyi lesz az a exobolygó amely megfelel az élet "hordozására"..(?)Nos szerintem nem sok, s szerintem rosszabb az esélyeink ,mint egy sivatagban keresnénk egy oázist ..:)De vélem,( s, ha így halad tovább a felfedezés ) tudom találnak majd "élet hordozására alkalmas" exobolygókat.Én nem firtatom , mely exobolygókon lehet élet, s hogy vannak-e....nem az én kedvenc témám a
UFO-k, ez engemet annyira nem foglalkoztat.Ha exobolygókra gondolunk eszünkbe jut óhatatlanul amit a filmekben szoktunk látni, idegen lények , s bolygóik....nos én ezeket a sci-fi filmeket egyenesen utálom.A Csillagkapu c. sorozat viszont szerintem elég jó...:)Ja még az előbbihez , szerintem több a exobolygó odakint amit a mai tudósok sejtenek..."""valósz számuk jóval több, mint a csillagoké..""ez a személyes vélemyényem volt.
Sziasztok.!! Éljenek a sci-fi rajongók is!!

Üdv:Hyperion85.
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Exobolygók

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.02.18. 19:47

Sziasztok !!!

-Valaki mondja már meg nekem ,hogy a PA-99-N2 b jelű exobolygó ( nem megerősített ),tényleg-e az M31-es ,(Androméda galaxisban) van-e vagy sem ?Ennek a exobolygónak a távolság adata 670 000 persec , ami már jócskán kívül esik a galaxisunkon.Én úgy tudom, a jelenlegi exobolygók döntő hányadát 1000 fényéves körzeten belül fedezték föl.S csak elvétve találtak 10 000 ill. 20 000 fényévre lévő exobolygót.Ha valóban a PA-99-N2 b exobolygó akkora távolságra van amekkora az adata, akkor ez messze a legtávolabbi amit ismerünk " Naprendszeren kívüli világ "! Úgy tudom, a legtávolabbi exobolygók is "csak" mintegy 27 000 fényévre esnek ide.Ami már így is szép távolság ahhoz, hogy egyáltalán felfedezzük "őket".Kíváncsi lennék arra vajon a mai teleszkópokkal milyen távolságban képes még exobolygókat detektálni....? Vajon a szomszédos galaxisig ? Nem rég bebizonyosodott ,hogy más galaxisban is létezik exobolygó (igaz ez a galaxis már elnyelődött a mi galaxisunkban...)már ez is jelentősen megnövelte a feltételezett exobolygók becsült számát.

-Várom a Kommenteket , Köszönöm, Üdv:.............................................................................Hyperion85.

http://exoplanet.eu/star.php?st=PA-99-N2
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”