Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2023.03.23. 10:00

Tegnap ismételten észleltem a Vénuszt és bizonyosságal kijelenthetem, hogy valóban lehet vizuálisan részletek látni a felszínen. Noha ez nem egy fényképszerű átvány, de észlelhető a markáns alakzatok iránya, fényesebb részek ahogy élesen elválasztódnak a sötét sávoktól. Szűréshez most kétfajta kék szűrőt használtam: Baader sötétkék és egy saját készítésűt. A Baader világosabb és kicsivel nehezebb is a látvány, de neutrális szűréssel tompitható. A saját szűrőm sötétebb - a gyári W47-hez hasonló- így ezzel most könyebb volt a látvány. A felhőzet kontrasztja hasonló az erős turbolenci által okozott sötét hullámokhoz amit okoz olykor a vénuszon - szóval elég gyenge.
Egy kép a tegnapi gyönyörű Vénusz bolygóról:
2023.03.22-1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.03.23. 11:01

Hú, ez tényleg nagyon markáns!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2023.03.31. 22:06

Sajnos a Márciusi hónap számomra több megfigyelést nem hozott. UV-ban végzett észlelésem eredménye erre a hónapra most egy képen! Az érdekesség ennek a fotografikus észlelésnek, hogy a korábban említett sajátfejlesztésű szűrővel és hogy egy klasszikus amatőr építésű eszközökkel készült.
2023..jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.04.01. 07:10

Szép sorozat, markáns részletekkel. :)

Az jutott eszembe, hogy vajon zöldre színezve ugyanezek a képek a szemünk számára még "fogyaszthatóbbak" lennének-e? Abból az elgondolásból, hogy abban a tartományban sokkal érzékenyebben, dinamikusabban működik...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2023.04.01. 10:21

Lovász András írta:
2023.04.01. 07:10
Szép sorozat, markáns részletekkel. :)

Az jutott eszembe, hogy vajon zöldre színezve ugyanezek a képek a szemünk számára még "fogyaszthatóbbak" lennének-e? Abból az elgondolásból, hogy abban a tartományban sokkal érzékenyebben, dinamikusabban működik...
Ezt nem értem. Hogyhogy fogyaszthatóbb és zöldben mitől lenne dinamikus egy fizikailag már leszűrt kép? Barnás korábbi verziók is azért készültek, hogy hátha jobb lenne a természetes semlegesítés felé szinezni, de magam látom, hogy sokkalta elfogadhatóbb úgy sem lett és a szín a részletességen, dinamikán mitsem változtatott. Így meghogy UV szűrőt emlegetek, mindenképp jobb abban a színezetben hagyni ami a legközelebb áll ehez a tartományhoz. Jobb lesz leszoknom erről a ide-oda szinezgetésről mert teljesen fals az irány és félrevezető is. :)
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.04.01. 14:47

Úgy értem, a szemünk működik érzékenyebben, dinamikusabban a zöldben.
Ez az adottságunk. Ha egy lila Vénuszt nézünk, nem látjuk annyira dinamikusan, mint ha zöld Vénuszt néznénk.
Sokszor pont abban van az asztrofotózás legnagyobb haszna, hogy az érzékelő sokkal szélesebb tartományban "lát", mint a szemünk. Jó példák erre a rádió-, infra-, UV-, vagy röntgentartományban készült asztrofotók. A nem látható tartományt behozza a látható tartományba. Vagy ilyen az éjjellátó kamera is. Az nem véletlenül zöldben jeleníti meg a képet.

Elképesztő mennyiségű színárnyalatot képes a szemünk megkülönböztetni 520 nanométer környékén. Csak nézzünk meg egy zöldellő tájat...
Így értettem. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2023.04.01. 21:10

Lovász András írta:
2023.04.01. 14:47
Úgy értem, a szemünk működik érzékenyebben, dinamikusabban a zöldben.
Ez az adottságunk. Ha egy lila Vénuszt nézünk, nem látjuk annyira dinamikusan, mint ha zöld Vénuszt néznénk.
Sokszor pont abban van az asztrofotózás legnagyobb haszna, hogy az érzékelő sokkal szélesebb tartományban "lát", mint a szemünk. Jó példák erre a rádió-, infra-, UV-, vagy röntgentartományban készült asztrofotók. A nem látható tartományt behozza a látható tartományba. Vagy ilyen az éjjellátó kamera is. Az nem véletlenül zöldben jeleníti meg a képet.

Elképesztő mennyiségű színárnyalatot képes a szemünk megkülönböztetni 520 nanométer környékén. Csak nézzünk meg egy zöldellő tájat...
Így értettem. :)
Szerintem hogy a kamera milyen színnel jeleníti meg egy nemlátható sávot, azzal a részletességre nincs hatása. A szűrés a mérték adó, nem a szinezet. Egy messzi Infravörös hullám részlettelen képe nem lehet részletesebb zöldbe csak azért, merthogy rövidebb hullámú a zöld. Ami nincs a képbe azt nem lehet így odaképezni. Ennyi erővel nézz meg egy fehérfényű napkorong fotot egy Solar Continuum filterrel és biztos vagyok benne, hogy nem látod a granulációt ha nincs is rajta. Vagy csak a H-alpha képeket hiába színezed zöldre, ott sem lesz több részlet, árnyalat. De még fekete-fehérben sem lesz kevesebb részlet!
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.04.02. 07:36

Félreértesz.
Tudom, hogy az adott fotón nem lesz több részlet attól, hogy ide-oda tologatjuk a spektrumban. Viszont azokat a részleteket, amelyeket a fotó tartalmaz, a SZEMÜNK érzékeli jobban a zöldben. Ezért elegendő ötödannyi teljesítmény a zöld lézerirányzékhoz, mint a vöröshöz, hogy ugyanúgy lássuk. Nem az optika vagy a szemünk felbontóképességéről beszélek a hullámhossz függvényében, hanem arról, hogy az ugyanolyan részletességű fotó ha zöldben van "tálalva", akkor dinamikusabbnak, kontrasztosabbnak látjuk ugyanazt, kvázi fogyaszthatóbbnak. Ezért hoztam fel példának az éjjellátó kamerát: az is zöldben tálalja az infrában alkotott képet.
Ez a függvény beszédesebb, mint én:
lathatosag.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2023.04.02. 09:26

Lovász András írta:
2023.04.02. 07:36
Félreértesz.
Tudom, hogy az adott fotón nem lesz több részlet attól, hogy ide-oda tologatjuk a spektrumban. Viszont azokat a részleteket, amelyeket a fotó tartalmaz, a SZEMÜNK érzékeli jobban a zöldben. Ezért elegendő ötödannyi teljesítmény a zöld lézerirányzékhoz, mint a vöröshöz, hogy ugyanúgy lássuk. Nem az optika vagy a szemünk felbontóképességéről beszélek a hullámhossz függvényében, hanem arról, hogy az ugyanolyan részletességű fotó ha zöldben van "tálalva", akkor dinamikusabbnak, kontrasztosabbnak látjuk ugyanazt, kvázi fogyaszthatóbbnak. Ezért hoztam fel példának az éjjellátó kamerát: az is zöldben tálalja az infrában alkotott képet.
Ez a függvény beszédesebb, mint én:
lathatosag.jpg
Csakhogy ne szennyezük tovább ezt az észlelésről szóló rovatot, a kontraszt, dinamika a kidolgozás alapértelme, de nyugodtan szinezd át zöldre és nézd meg mitörténik. A éjjelátó fénymennyiségét egy éjjeli környezetben, nem kell összekeverni egy nagy intenzítású, fényes környezetben látott képpel. Nem is ugyanazok a receptorok működnek e két esetben. Az a fügvény annyira beszédes mint amikor UV szűrő transzmissziója alapján választunk szűrőt, mikor a kamera érzékenysége és a légköri elnyelés a mérvadó alkalmazás alapja.
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.04.02. 18:56

Ez az ábra a nappali receptorok érzékenységét mutatja.

A fotót is nappal nézzük.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”