Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2022.03.30. 17:01

gyuri17 írta:
2022.03.30. 08:31
Csillagos Pisti írta:
2022.03.29. 22:19
gyuri17 írta:
2022.03.29. 13:48
Ma reggel a Vénusz (2022.03.29 UT. 07:10) képe közeli infrában.
238/1000-es Newton, ASI 290 MC kamer, barlow 3x, Eq5 mechanika.
14800 kép 2-35%-a Gain:0 Expo:6,8ms
03.29..jpg
Kicsit javítottam rajta!

Fantasztikus képek! Miért nem látom ezeket sem a mcse feltöltőn, sem az ALPO-n?
Jogos, jogos a kérdés. :) A Vénusz fotozásának, képfeldolgozásnak, igazán csak most kezdtem bele... Volt, hogy a színezet miatt lecseréltem az előző képeket is, és még a tisztelt publikum véleményezése is számít, hogy megállja-e a helyét amit csinálok. Már így is két oldalra töltögetek és még a mcse oldalára fogok/szoktam is, de az ALPO oldalán nem hiszem hogy megjelenek. Nem is érzem, hogy én oda való volnék; ott komoly munkák vannak - már amennyire én láttam.
Köszi Pistám! :)

Életemben eddig ha 10x küldtem rajzot az ALPO-nak. Volt abban ami egy egészen pici szintelen Mars rajz volt, gyér részletekkel. Ikemura, Yoneyama mégis elfogadta. (vélhetőleg örültek is, hogy Magyarországról is vannak észlelők, mert alig vagyunk fenn sajnos.) Szerintem bőven a mezőnyben lennél István ott is. :) De természetesen ez a Te döntésed, amit maximálisan tiszteletben tartok. :) Jó eget a következő fogáshoz, várjuk!
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.03.30. 22:13

András és Pisti, köszönöm nektek a támogató gondolatokat! Nagy büszkeség és egyben jó dolog is, mikor egy Magyar nevet felfedezünk egy külföldi oldalon, ez tagadhatatlan. Teljességével nem is zárkózon el a dologtól, végülis miért ne... Persze, ehez még idő kell. Majd kifórja a téma magát, azt alakul valahogy. :)
Gyuricza István
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2022.03.31. 00:55

Kedves Gyuri!

Én is csatlakozom a bíztató gratulálókhoz.
De azért javasolnék egy tesztet az infravörös Vénusz képeiden megjelenő mintával kapcsolatban.
Egy arra alkalmas időpillanatban kellene készíteni egy Vénusz képet a szokásos set-up-al, majd rögtön utána kissé elmozgatni a ROI-ban a bolygót plusz elfordítani 90 fokkal a kamerát és ugyanúgy megcsinálni a felvételeket.
A kettőt ugyanolyan módon kellene feldolgozni és megnézni, hogy van-e különbség a képeken. Ekkor lehetne szerintem továbblépni.

Mindezt azért mondom, mert olyan mértékben megdöbbentő részletek látszódnak az infravörös Vénusz képeiden, hogy arra gyakorlatban nem is tudok példát másnál. Csak halványka hasonló van néhány külföldi észlelőnél (Foster, Londsdale, a többiek inkább csak az artefaktokat erősítgetik a a képeiken). Komolyan mondom kíváncsi vagyok az eredményre. Sokkal nagyobb távcsővel és 1000 nm körüli nagyon keskeny sávú infra szűrővel se tudunk ilyet, lehet épp rájöttél valami fontosra?! :-)

Üdv:
Zsolt
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.03.31. 09:47

cbo írta:
2022.03.31. 00:55
Kedves Gyuri!

Én is csatlakozom a bíztató gratulálókhoz.
De azért javasolnék egy tesztet az infravörös Vénusz képeiden megjelenő mintával kapcsolatban.
Egy arra alkalmas időpillanatban kellene készíteni egy Vénusz képet a szokásos set-up-al, majd rögtön utána kissé elmozgatni a ROI-ban a bolygót plusz elfordítani 90 fokkal a kamerát és ugyanúgy megcsinálni a felvételeket.
A kettőt ugyanolyan módon kellene feldolgozni és megnézni, hogy van-e különbség a képeken. Ekkor lehetne szerintem továbblépni.

Mindezt azért mondom, mert olyan mértékben megdöbbentő részletek látszódnak az infravörös Vénusz képeiden, hogy arra gyakorlatban nem is tudok példát másnál. Csak halványka hasonló van néhány külföldi észlelőnél (Foster, Londsdale, a többiek inkább csak az artefaktokat erősítgetik a a képeiken). Komolyan mondom kíváncsi vagyok az eredményre. Sokkal nagyobb távcsővel és 1000 nm körüli nagyon keskeny sávú infra szűrővel se tudunk ilyet, lehet épp rájöttél valami fontosra?! :-)

Üdv:
Zsolt

Ez teljesen jogos felvetés Zsolt... Mint ahogy megjegyezted, mások észleléseivel is van eggyezések: Raimondo Sedrani 23-ai IF felvétele, és Clydi Foster 27-ei IF felvétel teljes egyezést mutat. Én ebből arra következtetek, hogy nehezen hihető az, hogy ugyanazt a zajt erősítettük volna más műszerekkel és más körülmények közepette; egyben ez az a két úr hitelességét is alátámasztja. Az is meggyőzött, hogy korábban három fél IF-ben dolgozó szűrőt használtam: a jelen használatban lévő szélessávban működő(kb.820nm-es tartomány) szűrő, a másik egy szintén szélessávban működő (kb.760-70nm-es tartomány) szűrő, és van egy blokkolóm, ami a jelen szűrőmmel párosítva a spektrum felső széle felé egy 6-8nm-es keskeny sávra blokolja a fényt. Mivel akkor még nem tudtam mire számolhatok, ezért rendszeresen mindhárom szűrőve észleltem. Mindhárom megoldásban, de eltérő erősséggel ugyan azok a részletek mutatkoztak, de a kamera érzékenysége miatt más színezetűek. Az élesítés mentett sablonokkal tőrténik, így az eltérő %-ban felhasznált képek, és az eltérően szűrt képek máshogy zajosodnak egyazon beállításban. Viszont, még a 2%-ban stecelt képen a zaj mellett is ugyan azok a részletek mutatkoztak, de egy 35%-os stecelt képnél nincs zaj -persze a 2%-os képet nem a zajos részletért használom hanem az éles bolygó-peremért. Egyébként is, zajosodásig sosem élesítek; az számomra már hitelét veszti, pont úgy mint a túlszaturáltság miatt megjelenő mintázatok - a színerősítést nem is alkalmazom. Elmondhatom, hogy a három szűréssel kapott kép ugyan azt a részletet mutatta, mint a egyenként alkalmazott szűrővel kapott kép. Megjegyzem, hogy a leggyengébb a keskeny sávban működő szűrő volt; olyan hosszú expó kellett, hogy a finomabb részletek hiányoztak és csak a markáns részletek jelentek meg, de nagyon mosódottan. De majd csinálok időben eltólt felvételeket is!
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.03.31. 10:42

Fel szerettev volna tenni a 03-27-ei észlelés eredeti tif stecel nyerset, de sajna nem sikerült. Viszont butított "jpg" formában a nyerset és az élesített a kész verziót már igen. Az élesített csak Registax6-ból származik, nincs se zajcsökkentve se semmi egyébb. Ez egy 35% felhasználtságú nyers élesített változata, a nyers viszont egy 15%-os felhasználtságú stecelt verzió. Megjegyzem, higy anyerset butítva visszatéve a registaxba, gyegébben, de főbb vonásaiban ugyan azok a részletek előjönnek, tehát a képben van az infó.
08_07_30_AS_p15_g4_ap1.jpg
1-1.jpg
2022.03.27..jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.03.31. 15:25

Raimondo Sedrani 23-ai észlelése és az én két különálló IF- UV képem. Ennél a végeredménynél jöttem rá, hogy a két részlet kioltja egymást és más lesz a struktúra és az UV innentől már nem is detektáltam.
v220323b1.jpg
IF03.23.jpg
UV03.23.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.03.31. 22:41

gyuri17 írta:
2022.03.31. 09:47
Egyébként is, zajosodásig sosem élesítek; az számomra már hitelét veszti, pont úgy mint a túlszaturáltság miatt megjelenő mintázatok - a színerősítést nem is alkalmazom.
Kedves István!

Szerintem itt kell keresni a "titkot", hogy miért jönnek ilyen jól a részletek a képeiden: azon az úton indultál el, hogy nem a látványos, kontrasztos megjelenítésre törekedtél, hanem mindig egy kifinomult, vizuálishoz közeli látványt szetettél volna visszaadni. Ezt a fajta képkidolgozást viszont igen magas szintre fejlesztetted, és talán mivel nincs "erőltetve" a képanyag, így nem vész el az információ a legkisebb kontrasztkülönbségek esetén.
Mindezt persze megtámogatja - a kifogástalan optika mellett - a szűrőkkel való rengeteg kísérletezésből szerzett tapasztalatod is.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2022.03.31. 23:36

Igen, az UV képen szépen látszik a szerintem valódi felhőmintázat. Próbáljad meg átalakítani, kovertálni szürke árnyalatossá, és ha van editorodban normalizálás, akkor 5% fekete és 95% fehér szintre normalizáljad a képet. Az nem baj, ha kicsit zajosabbnak tűnik, ugyanis ha visszaalakítod "hamis" színes képpé, azaz kombinálos a IR és UV képet, akkor visszajön a kontureja, mert azt az IR kép fogja adni, és benne a felhőminta pedig a zajszűrt UV felvétel lesz. Próbáljad meg az IR, UV és ND szűrőket használni, és a felvételeit mint RGB képet, valamilyen arányban összegezni. Persze az összetevőket is jó lenne kitenni, és a módszert is megadni pontosan, hogy mely fogásokat alkalmaztad. Szerintem most az UV kép feldolgozása lenne elsődlegesen fontos. Nálunk most zuhog, az idő alkalmas a képek jusztálására.
Ajánlom, hogy az IR és UV normalizált képeket egymás mllé téve mutassad be, mert úgy jól felfedezhető a mintázat különbözősége. CBO módszere, az elforgatott és úgy kidolgozott két kép összehasonlítása is nagyon jó eredményt ad a felvétel megbízhatóságát illetően. Ha mondjuk két felvételt készítesz úgy, hogy az egyiken a kép bal felének közepén tartod, a másikon a jobb felének közepén a Vénuszt, akkor az egyik felvétel a másik FLAT-ja ként is felhasználható, amely az esetleges képhibákat tudja kompenzálni. Biztosan érted, mire gondolok! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.04.01. 07:57

A bolygófotózáshoz sajnos lövésem sincs, ezért javítsatok ki, ha hibás a gondolatmenetem!

Legutóbb, amikor a kora esti órákban magasan járt a Vénusz, már a nappali égen igyekeztem elcsípni azt. Legtöbbször átlagon felüli volt a nyugodtság, de még így sem tudtam észlelni semmilyen részletet a felhőzetén vizuálisan, fehér fényben. A bolygókorongnak tűéles széle volt, de még egy hasonló fázisban megjelenő pingponglabdán is több részlet mutatkozna, mint amit akkoriban a Vénuszon láttam. Neutral szűrővel is próbálkoztam, de annak csak annyi haszna volt, hogy kellemesen csillapította a fényét. Sem keskenysávú, sem színszűrőm nem volt.

Tehát ebből kiindulva - szerintem - ha István a vizuális látványt akarná megközelíteni, akkor a teljesen részlettelen képekre törekedne. Azonban kiderült: nem zajokat, hanem finom részleteket mutatnak a fotói, így viszont már a csillagászat tudományát támogatják, azaz valóban az ALPO-n van a helyük. De csak a szűrők adatainak PONTOS megadásával (akkor is, ha házi készítésűek), valamint az észlelés körülményeinek és a feldolgozás folyamatának minél részletesebb közlésével értelmezhetőek (mint általában az asztrofotók).
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.04.01. 08:33

Gyuri, köszönöm kedves szavaid, és külön örülök, hogy támogatásod fejezted ki egy természetesen lágyabb kidolgozásért. Ez garantáltan hosszútávon jellemezni is fog. Köszönöm!

Imre: az UV és az IF is valódi felhőmintázat. De az UV-ra majd akkor térek vissza, ha lesz jobb kamerám, vagy annyira nyugodt az légkör, hogy a relatív hosszú expóval is éles részletek kaphatók. Egyébbkéntis, az UV-ra szűrt észlelésekből több kép van mint IF-ben végzett észlelésből. A kidolgozás módszerét nem tudom leírni, mert változó, bonyolult és hosszadalmas -kis híján fél napom is rámegy. Egy dolog vezérel kidolgozás alatt: a finoman élesítetett részletek után, egy egyenletes síma kidolgozásban, egy lágy, de éles megjelenésben kidolgozzam. Fontos megjegyeznem, hogy a megjelenő részleteknél nem törekszem a kontraszt emelésére - de ez jól látszik a Registax-ból származó és a kész között is. :)
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”