Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.02. 19:50

Vizi Péter írta:
2020.06.02. 17:18
... a Naptól 1,9 fokra.
Grat!
És két szemmel látsz még??? ;)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.02. 20:10

19:30-ig kovettem, azutan felhok jottek.
Keszult nagyon sok video, 10 az 50.-iken nyarfa szosszel...:)
A problema most az, hogy adom ossze a szoszos Venusz sarlos kepet mert az Autostakkert lepadlozik ettol. Meg agyalok ezen.
Csak primer fokuszos videok sikerultek.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.06.02. 21:44

gyuri17 írta:
2020.06.02. 16:22
Úgy néztem, a naptól itt kb fél fokra halad el majd a Vénusz... Szóval még fokozódik a helyzet, és szörnyen veszélyes, de jó lenne azt a gyűrűt meglátni. :)
Pontosabban keveseb, mint fél Nap-sugárral a korong tetejétől! Nagyon le kell szűkíteni a lencse, avagy tükör előtti nyílást, <10cm-re! Lehetőleg a távcsőhöz egy hosszú partvisnyél végére egy merőleges farúdra egy egész kartonlapot ajánlatos tenni. A karton teteje kissé feljebb nyúljon, mint az optikai tengely, és egy kb. 5 cm sugarú félkört kell kivágni a farúd felett. A távcsőre napszűrőt téve lehet látni a Nap felé fordított távcső elejét borító kartonlapon a távolabbi lap kivágásának ívét, amely jó, ha nem lóg bele a távcső előtti szűkítő nyílásába. A partvis nyele elég hosszú, hogy kb. 1,5 m távolságra legyen a kitakaró és a távcső elötti szűkítő lap távolsága. A Napvédő fóliával eltakart távcső elötti szűkítőn keresztül élességet lehet állítani a Nap felső peremére, majd meg kell emelni a távcső irányát úgy, hogy a Nap kikerüljön a látómezőből! Ellenőrizni kell a távoli kitakaró karton kivágásának árnyékát, hogy valóban éppen érinti a távcső előtti szűkítő körívét, azaz pontosan kitakarja a Nap fényét. Ez után rögzíthető a függőleges helyzete, ügyelve arra, hogy nehogy llecsússzon a rúd súlyától esetleg, és bejusson a Nap fénye. Valamivel a rudat ki is lehet egyensúlyozni, ha van mondjuk egy jókora tégla, akár azzal is, ha madzaggal rákötjük mondjuk alkalmas helyre. Esetleg egyszerű gumikötél is megteszi a háromlábhoz. Ha éles a Nap pereme, akkor van esély megpillantani a Vénusz karikát! Lehet, hogy célszerű kikapcsolni a követést rövid időre, és megvárni, ameddig beúszik a Vénusz képe a látómezőbe. Amennyiben 1 Napátmérővel feljebb áll a távcsövünk, a Nap irányához képest, akkor 3 percen belül beúszik a látómezőbe a Vénusz. Ha megpillantjuk, akkor lehet pontosítani az irányt, élességet, és nagyítást is lehet változtatni. Ha nem látjuk meg elsőre, mondjuk reggel 8 órától, akkor bőven van idő próbálkozni. Takarjuk le a távcsövet a Napvédő fóliával, és állítsuk be a Nap irányt, élességet a felső peremen, majd emeljük meg a távcső irányt egy Nap átmérővel, hogy az okulár látómezejéből kikerüljön, majd vegyük le a csillapító fóliát és kapcsoljuk ki a távcső hajtását, és várjuk meg, ameddig beúszik a Vénusz. Néhány perc alatt megtörténik! Ha nem sikerül, akkor ismételni kell, de egyre kevesebb idő alatt kell meglátni, és nem szabad elfelejteni visszakapcsolni a követést, a pontosítgatás előtt. A bolyhok nagyon zavarnak, élesen felvillannak, de ha már a kamera élő képén figyeljük, akkor nem lesz annyira zavaró. Állítólag nagyon éles állásban látható csak a gyűrű, és ez sajnos a melegedéssel változni fog, finoman utánállítani kell. Én 15 perces videó részletekkel próbálkozom ha egyáltalán látom, de ha nem, akkor is indítom 16 órakor a Nap felett fél átmérőre állított irányú távcsővel, hiszen benn kell legyen a Vénusz a látómezőben, ha nem is középen, de valahol a közelében. A partvisnyelet a távcső tubustartóhoz erősítettem alulról, és a végén a merőleges rudacskát a végére két szeggel, a kartont meg 10 cm-rel túllógatva, alulról két hurkapálcával a rúdhoz merevítettem a visszahajtott széleit. Az allját is vissszahajtottam és két-három tűzőkapoccsal összetűztem, így nem hajladozik, hanem stabil. A hurkapálcákat a partvisnyélhez szigszalaggal erősítettem. Sok sikert! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.02. 21:55

Attila írta:
2020.06.02. 19:50
Vizi Péter írta:
2020.06.02. 17:18
... a Naptól 1,9 fokra.
Grat!
És két szemmel látsz még??? ;)

MDA
Az volt a technika, hogy - mivel a cső egy sima azimutális állványon - mikroStabi -volt, először napszűrővel belőttem a Napot, aztán ismerve a látómező nagyságát odatoltam a tubust, ahová kellett, majd levettem a szűrőt. Az első 10 másodpercben szemkáprázás, de aztán beállt a rendes látás, habár a minden-mindenen tükröződés és a millió szöszöcske rettentően zavart. Majd a megfelelő betekintés megtalálása után tisztán és azt kell mondjam egészen könnyen ott virított a sarló! Ekkor a 32-es GSO Plössl-t lecseréltem a 15 mm-es SWAN-ra, de pár másodperc után a felhők eltakartak mindent.
Régi motoros vagyok, de ez az észlelés életem egyik nagy élménye.
Biztosan nem jöhetett volna létre, ha nem ennyire por és füstmentes a levegő.

Ja, a látásommal minden oké. :-)
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.02. 23:49

Vénusz - "Afrodité gyűrűje"

és körbeért ma estére 0,07 %-os fázis, a Naptol 1 fok 45’-re.
részletek a képen

10 az 50.-diken nyárfaszösz ellenére is körbeért ... :-)

Esély sem volt TeleVue vagy bármilyen fókusznyújtásra. Ez a 780 mm-es primer fókusz atomjaira felnagyitva. 3-3,5 órán keresztül próbálkoztam, vizuálisban láttam, a video volt a nagy kaland és azután a kép összeadás, de találtam egy módszert és összejött. Lehetne jobb is a képminőség az igaz, de lényegében úgy nézett ki a video, mintha sűrű havazásban vettem volna fel a képet. ROI 200x150 !

A mai napon másnak is összejött ahogy láttam, Didier Favre, Franciaország és neki is pont olyan a gyűrű megvilágítottsága mint az enyém.

Venus_20200602_1723_1726UT_130TMB_AS224MC_Baader_UV_Ir_cut_23C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2020.06.03. 01:27-kor.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.03. 00:01

Egy másik verzió.

Részletek:
http://crbobs.hu/galeria/naprendszer/afroditegyuruje/

Venus_Aphrodites_ring_20200602_1723_1726UT_130TMB_AS224MC_Baader_UV_Ir_cut_23C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.03. 01:03

Szerintem Zsolt mindenképp nagy diadal, és legalább itthon is sikerült valakinek megörökítenie. Nekem tezszik. :)
Gyuricza István
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.03. 09:12

Zsolt, mi tudjuk, mennyire nehéz lehetett egy ilyen képet elkészíteni, hiszen mi is láttuk a nyárfaszösz-hóvihart :-)
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.03. 12:02

Mai nappal a Vénusz keresése negatív észleléssel zárult. Az ég kivállósága ellenére, nem sikerült megpillantanom. A rengeteg nyárfavirág ellehetleníti a meglátását... Egyszerűen képtelenség élességet találni a szemnek a fénylő pontokon kívül. Szóval nekem nem jött össze... Remélem másnak sikerül. :)
Gyuricza István
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.03. 14:53

gyuri17 írta:
2020.06.03. 12:02
Mai nappal a Vénusz keresése negatív észleléssel zárult. Az ég kivállósága ellenére, nem sikerült megpillantanom. A rengeteg nyárfavirág ellehetleníti a meglátását... Egyszerűen képtelenség élességet találni a szemnek a fénylő pontokon kívül. Szóval nekem nem jött össze... Remélem másnak sikerül. :)
A nyarfaviragzas a problema, egyebkent meglenne.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”