Plútó a "kirekesztett" bolygó

Bolygóészlelők fóruma
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.04.20. 01:00

Üdv...!!!

A Plútó mint téma nem igen "szeretett" talán azért mert kirekesztették a bolygók sorából...2006-ban.Én személy szerint bolygónak tekintem , holott tudom nem az, hanem egy törpebolygó.Nem rég olvastam ,hogy egy Hawaii Teleszkóp megfigyelései szerint a Plútónak kiterjedtebb légköre van , ami 3000 km-re nyúlik ki.(ezt nem én állítom !)Nos, erről már korábban is halottam, még évekkel ezelőttről.Kíváncsi lennék, ha valóban létezik ez a kiterjedt lékör akkor arra vajon milyen befolyással bírhat a nagy holdjára a Charon-ra, s ez milyen befolyással lehet a New Horizons űrszonda várható megfigyeléseire ? Személy véleményem szerint a Plútót majd 2015-ben elég szépen le tudjuk fotózni a oda látogató űrszondával.Vajon fellelhet a űrszonda esetleges kriovulkanizmus nyomait ? Erre lehet nem számítana senki ...ahogy a Triton esetében sem számítottak. Ismételten a véleményetekre lennék kíváncsi. ------ :)

üdv-----Hyperion85.
Sidius

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.20. 12:19

Szia!
Amatőr gondolatok:
A nemsokára várható űrszondás küldetés bizonyosan óriási mértékben befolyásolja majd a Plútóról alkotott tudományos elképzeléseket.
Már régen is több helyen is előkerült a feltevés, hogy legalább Napközelsége környékén esetleg nagyon ritka légkör veheti körbe a bolygót, mivel ekkor a viszonylag intenzívebb sugárzás hatására a kifagyott gázok egy része esetleg szublimál. A bolygó már több mint húsz éve hagyta el perihéliumát, de hosszú periódusát tekintetbe véve talán nyugodtan mondhatjuk, hogy most is annak közelében van. Amennyiben a légköre valóban sűrűsödik, arra szerintem ez is magyarázat lehet. (Kár, hogy száz év múlva mi nem fogjuk megtudni az akkori eredményeket.)
A kriovulkanizmus kialakulásához szerintem túl kicsi és emiatt túl hideg az égitest. Valaha volt hőenergiája nagy részét már elveszíthette, bár a Charonnal való árapály-kölcsönhatással is számolni kell. Ennek mértékével kapcsolatban kérdés, hogy kölcsönösen kötött keringést végeznek-e? Ha jól emlékszem, van ilyen feltevés.
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.04.20. 13:01

Üdv János !!

Köszönöm a hozzászólást , arra kíváncsi lennék vajon találhatnak-e kriovulkáni nyomokat a felszínén...New Horizons- űrszonda szerintem merőben átformálja eddigi tudásunkat a Plútóról.Nem tudom feltérképezi-e 2015-ben az egész felszínét, vagy sem, de ha igen akkor ezt remélem majd el lehet érni a hálón keresztül is.S igazad van János a Charon szerepe, talán igaz talánnyá teszi a Plútót, mi lenne a Plútóval a Charon nélkül ???: ) :D

Egyébként olvastam egy amerikai tanulmányt (2008) ,ami abból állt, hogy a Charon hold képes akkora ár apályal ellátni a Plútót, hogy annak belselyében egyes közegek folyékonyan viselkednek.(folyadék, jég kása vagy egyébb anyag..) Így írta a tanulmány...Nos én nem tudom lehet-e valami benne.A Naprendszer peremén pl. a Quaoar kis égitest is rendelkezik belső hővel, holott elméletileg nincs holdja, s kisebb mint a Plútó. (?) Ez is egy jó talány....nem ?
Szerintem okoz majd meglepetéseket a Plútó-Charon rendszer, majd 2015-ben....ahogy a Neptunusz Triton holdja is okozott nagy meglepetést.Ki gondolta volna , hogy a Triton aktivitás nyomai vannak a felszínén....(?)S még is..
Véleményem szerint a kis Plútó felszínén is mutatkoznak majd kriovulkanizmus ,vagy egyébb aktívitás jelei.
de ezt majd megtudjuk, nem is oly sokára....már nagyon várom az első képeket. :D

Üdvözlettel: Hyperion85.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.04.20. 21:40

A Plútó és a Charon kölcsönösen kötött keringést végeznek, úgyhogy árapály-fűtés nem igazán jöhet szóba.
90/900 refraktor
Arkhon
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2009.10.25. 07:25

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: Arkhon » 2011.07.14. 14:50

Érdekességképpen jegyzem meg, hogy már négyes rendszerről beszélünk:
Plutó, Charon, Nix, és Hydra
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.07.23. 11:01

kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.20. 09:59

Egy Plútó animáció péntek-szombatról.
102/500, Nikon D5000 ISO3200 30s 15 frame/kép, Piszkéstető.

Pluto_20120615-16_KLZ.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.20. 23:55

Talán megmoccant a hegy, hogy van benne az a csusszanás a vezetésben, meg a színek is furcsák, az akromát is elmászott kicsit ?
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.21. 08:53

Nem a vezetésben van csúszás, hanem a kép széle van kivágva és erősen kinagyítva (középen az M25 van, lsd. Mit észleltem tegnap (mély-ég) topic). Ennyire húz el a képszélen a távcső.
A csillagok színes halóját az akromát kromatikus aberrációja okozza.
Guest

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: Guest » 2012.06.21. 12:11

tobe írta:Talán megmoccant a hegy, hogy van benne az a csusszanás a vezetésben, meg a színek is furcsák, az akromát is elmászott kicsit ?



:lol: Ha digitálisan nincs kiglancolva,akkor már nem ér semmit? :mrgreen:

Szerintem igy profi ahogy van. Csináljátok utánna. ;)

Most nem akartam megbántani senkit (TOBE),de ezt le kellett irnom BOCSÁNAT. ;)

GRATULÁLOK *KULIZOLI* :D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Guest 2012.06.21. 12:12-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”