Plútó a "kirekesztett" bolygó

Bolygóészlelők fóruma
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.06.21. 12:12

Valami képszerkeszető programmal ezeket simán ki lehet pucolni.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.21. 12:43

Soha nem lesz olyan, mint egy apokromáttal (bár valóban ráereszthettem volna egy dekonvolúciót IRIS-ben), de nem is erre koncentráltam, hanem az észlelésre. Beküldtem minden képet és animációt.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.21. 13:33

Nem követsz el akkor sem túl nagy hibát, ha a kék szín helyébe másolod a zöldet, ugyanis akkor jelentősen javul a kép, mert az akromát hibája nem látszik. Az akromátok vörös és zöld szín egyeztetésre készülnek, csak a régi gyártmányok, amelyeket filmes gépekhez készítettek lettek egyeztetve zöldre és kékre. Ott viszont a vörös szín erősen eltér, de mert a fekete-fehér filmek érzéketlenek voltak rá, ezért jól használhatóak voltak a fotózáskor. Ma a CCD technikával viszont már jelentkezik erősen a hiba. Részben ez okból is vág erősebben vörös színben a kedvenc EOS gépek szűrője, amit viszont a csillagászok lecseréltetnek, mert nem engedi át a ködök fényét. A megoldás akromáttal az, hogy két képet kell készíteni, de az egyiket vörös-zöld, azaz sárga éles fókusszal, és egy másikat éles kék fókusszal. Az első kép kék sugarú képét le kell cserélni a második kép kék sugarára, és akkor jól egybeesnek a felvételen a színek is. Lesz minimális képméret eltérés, de erős színelhúzás már nem. A kék exponáláskor lehet időt rövidíteni, hiszen a színmátrixban a súlyértéke csak 0,11, amíg a vörös szín 0,3 és a zöld 0,59 aránnyal szerepel. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.21. 13:43

"A megoldás akromáttal az, hogy két képet kell készíteni, de az egyiket vörös-zöld, azaz sárga éles fókusszal, és egy másikat éles kék fókusszal. Az első kép kék sugarú képét le kell cserélni a második kép kék sugarára"

Az elmélet szép (bár az idézet második mondatát nem értem. Hogyan?). Meghajlok előtted mélyen, ha mutatsz egy ilyen módon összerakott, éles, saját felvételt!
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2012.06.21. 17:11

Kedves kulizoli!

Gratulálok a feltöltött képekhez (a többi topikban lévőhöz is)! Külön öröm számomra, hogy a nekem eddig nagyon magányosnak tűnő Nikon "világ"-ból érkeztek a képek... ;)
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.21. 20:22

dzsobacsi írta:Kedves kulizoli!

Gratulálok a feltöltött képekhez (a többi topikban lévőhöz is)! Külön öröm számomra, hogy a nekem eddig nagyon magányosnak tűnő Nikon "világ"-ból érkeztek a képek... ;)


Köszi!
Nikon - Canon kb. ugyanolyan. A Nikon egy kicsit jobb ;)
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.06.21. 22:02

Még hogy a 102/500 f/5 akromát nem jó bolygózni! :) Na tessék, itt van a bizonyíték az ellenkezőjére.
Szép felvételek lettek a kisbolygókról és a Plútóról is egyaránt. Remélem látunk majd még jó pár képet tőled és a (helytelen módon sokszor lenézett) ám fantasztikus RFT-től.

Ki kéne valahogy próbálni a SemiApo szűrőt. Színezést is csökkent, neodímium bevonatos, IR blokk hatással és megtartja az eredeti színeket. Nyilván nem varázsszer de biztos használ. Csak sajnos drága. (De egy Lumicon UHC is drága.)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.21. 22:17

:)
A Plútó nem bolygó, a megalázó 134340-es sorszámot kapta.

Engem nem zavar a színezés annyira, hogy a 200/1000-est beszuszakoljam a kocsiba a temérdek cucc mellé (nagy eretnekséget mondok: némelyik képen tetszik is a kék csillag-haló), bár lehet, hogy legközelebb azzal is csinálok képeket, ha túl halvány lesz a célpont a 102-esnek.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.06.21. 23:37

Tudom, a bolygózás nálam törpe, kis, óriás, Föld-típusú, exo... stb. jelent mint gyűjtőfogalom.
Bár ha a nevezéktanról van szó, mostanság már elég annyit mondani: REFI. :)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Plútó a "kirekesztett" bolygó

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.06.21. 22:29

Nagyon sotetnek kepzeltem a Pluto bolygot.
Ahogyan innen kiderul ,delben a Pluton a Nap fenye olyan mint 400 teli Hold feny:

http://www.skyandtelescope.com/astronom ... =247482406

Ma este Aradon , 21:35-kor (helyi ido ) olyan volt a feny mint Pluton delben.
Itt van egy fenkep,valami okbol sotetebnek nez ki a taj mint volt valosagban.

Pluto time in Arad.RO.1.JPG


Husz percel kesob ,ilyen volt a feny , az utcai lampak kezdtek mukodni.

Pluto time in Arad.2.jpg



Hogy ha sikerul maskor a Pluto fenyel talalkozni , keszitek tobb fenkepet!

Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”