Bolygók nappali égen

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.07. 15:07

Ma szép tiszta idő volt, a Vénusz és a Merkúr viszonylag közeli állása megkönnyítette a nappali égen megtalálásukat. A Merkúr nagy nagyításon még éppen látszódott, de a Vénusz erőteljesen elkülönült az ég fényétől. Mire elkészültek a felvételek erős felhősödés kezdődött. Elsőnek a Vénuszra állítottam a távcsövet, és azon állítottam élességet, majd azonnal a Merkúrt kerestem fel és készítettem a felvételt. Ezzel végezve a Vénusz is sorra került, majd kísérleteztem a Szaturnusz megtalálásával, de sikertelenül. Feltehetően a Nap alacsony állása miatt még a viszonylag tiszta levegő is túl fényes, és elfedi a gyűrűs bolygót. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.21. 22:06

Ujjgyakorlat jelleggel egy nappali Vénusz, tőlünk legtávolabbi helyzetében, legkisebb látszó átmérőjében és a Napunktól 2 fok látszó szögtávolságban, 99,99% telt állapotában fényképezve, 127/1000 akromattal, 10 mm okulárral, 3xzoom állású DMC LS80 géppel, szűrő nélkül, de hosszabbított tubustoldattal a Nap közelségére tekintettel. Sajnos részleteket nem láttam, nagyobb nagyítással sem, és a felvételen sem fedeztem fel. Ultra, vagy mélykék szűrővel lehet, hogy előjött volna részlet, ha a gép beépített szűrője átengedné a nagyobb frekvenciás összetevőket. Ha sikerül egy szűrő nélküli webkamerára szert tenni, és egy ibolya szűrőre, akkor talán egy jó minőségű nyújtó taggal már elfogadható, értékes képet lehetne készíteni tiszta időben. Az alábbi képfelvétel 30 másodperces vídeó feldolgozásával készült. A Merkúr láthatatlan volt! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.25. 20:04

Szép tiszta, de kissé párás égen sikerült néhány képet készíteni. Jupiter és a Vénusz látható az alábbi két képen. A Jupiter kétféle feldolgozásban. Szűrő nélkül készült 1 perces videóból válogatott képekből. 127/1000 akromatikus lencsés távcsővel, DMC LS80 fényképezőgéppel és Registax 2 programmal. A Jupiter látszó mérete 33,9" fényessége -1m58; a Vénusz látszó mérete 9,8" fénessége -3m57. A Jupiter 25mm-es okulárral 12x zoom állással, a Vénusz 6,3mm okulárral 3xB + 12x zoom állással készült. A Vénusz sokkal fényesebb, bírta a nagy nagyítást, és zajtalanabb, éles képet adott, szemmel nézve is jól látható, a Jupiter nem bírta a nagyítást, már 10mm.es okulárral alig volt látható! A vöröses színe miatt megtalálható a nappali égen is. A Sziriusz viszont nagyszerűen látszott legnagyobb nagyítással is, lévén pontszerű -1m45 fényes csillag. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.05.16. 18:58

Vénusz ismét a nappali égen. 2013.05.15. napon 9:40 UT időpontban narancs szűrővel 1 perces videó feldolgozásával készített képét mutatom. Néhány részlet látható rajta, és a fázisa is leolvasható. Szemmel nézve fekvő V alakú sötétebb sávot figyeltem meg. A gömb fényesebb része már kissé eltolódott a Nap irányába. Az északi oldal idönként mintha világosabb kékesebb színűnek látszott volna, de lehet, hogy ezt csak a légkör okozta. A déli oldala erősebb sárgás színű volt, a Nap felőli széle nagyon élesen látszott, az ellentétes oldalán időnként behorpadások, illetve sötétebb életlen foltok látszódtak. A keleti oldala kissé kontrasztosabban mutatta a felületi foltokat, arra nézett a fekvő V alakú sáv csúcsa is. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.05.20. 17:52

2013.05.18. napon ismét szép tiszta égen a Merkúrt céloztam meg. A felszínen részletek is látszottak, mégpedig egy észak-dél irányú fényesebb sáv, az egyenlítő mentén osztottan, és tőle keleti irányban több sötétebb folt, valamint a Nap irányában egy sötétebb sáv a fényesebb és a bolygó pereme közötti területen. A bolygó elég kis szög alatt látszik, de narancs szűrővel szabad szemmel közepes nagyítással is jól megfigyelhetőek a fényképen látható felületi sávok és foltok. A keleti pereme kissé életlenebb, és látszik a kismértékű eltérése a gömbtől. A fázisa 95% körül lehetett, a pontos mérésre ilyen kis fázishiány esetén sajnos nincs pontos módszerem. Próbálkoztam a sablon ráhelyezéssel, de a viszonylag életlen perem miatt meglehetősen megbízhatatlannak ítéltem. Szemmel nézve közepes nagyítással 95%-osnak láttam. Az egy perces videó átlagolással készített képet alább mutatom, utólagos nagyítással. A felvétel 127/1000 akromat+3xB"10mm okulár+DMC LS80 gép 12xzoom állásában készült narancs szűrővel. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.05.21. 00:35

A szép egyvonalban álló három bolygó közül mot a Jupiter került sorra, természetesen a Nappali égen. A fényessége mostanában a legkisebb, a Naphoz közel áll, de tiszta időben részletek is láthatóak rajta. Viszonylag kis nagyítással élesen, nagyobb nagyítással halványan de mutat részleteket. A két fősáv biztosan látható már 50 mm-es kistávcsővel is. A szűrő nélküli 40 másodpercnyi videóból átlagolt képet alább mutatom. A felvétel a szokásos módon, 127/1000 akromat+2xB+10mm okulár+DMC LS80 géppel 12-szeres zoom állásban készült. A feldolgozás Registax2-vel, ezúttal válogatás nélkül. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.05.21. 09:58

Ha jó idő lenne, egész nap lehetne filmezni, ez nagyon jó, persze ha ráérnék egész nap ... :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.05.21. 10:15

Jól vissza adja a főbb jellegzetességeket. A középső fénylő fehér rész optikai hatás, vagy valódi árnyalat eloszlás? Lajos
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.05.22. 12:26

Kedves Lajos! A Merkúr, a Vénusz, vagy a Jupiter képre vonatkozik a kérdésed?

Általánosságban azt tudom mondani, hogy a Registax programmal dolgozva, néha érnek meglepetések. Van amikor szép gömböt mutat egy bolygó, szinte szabályos fényeloszlásban, de van, hogy egyes felületi részletek jobban, azaz fényesebben mutatkoznak, mint azt szemmel látni. Nos a Vénusz képe az valós. Úgy is lászott. A merkúr szűrős képe is nagyon valósághű. A Registax feldolgozással jól láthatóvá tehető a felülete, amit szemmel hosszas "szemfolyatós" módon, vagy trükközve lehet csak megfigyelni.

Trükközve: Előzetesen felborítom a szemem színegyensúlyát az ellentétes szűrővel, pl. a kék szűrőn át nézem hosszan a bolygót, majd amikor már az eget is narancsosnak látom, akkor teszem be a narancs szűrőt, és az okulárba nézve azonnal beugranak a Merkúr, avagy a Vénusz felületi részletei. Ez fél percig hatásos, uána a látvány gyengül, és végül részeletet sem látok. Tetszés szerint ismételhető! No ez a trükközés lényege, a szem színérzékenységének előzetes megváltoztatása.

Nem tudom, hogy ez mennyire ismert, de ha van vörös-kék szemüveged, akkor próbálhatod a szép napfényes égen. Szemed elé tartva a szemüveget elveszti a szemed a fehéregyensúlyát. Az ellentett színre érzékenyebb lesz, tehát vörös szűrőn sokáig nézve a szűrő elvétele után minden zöldes elszíneződésű!! Zöld szűrővel elbillentve a szem egyenúlyát lilának látsztik szinte minden. Ciankék szűrővel elbillentés után viszont mindent vörösben látni! A Nap mellé nézve színses szemüveggel gyorsabb a hatás kialakulása, de veszélyesebb is. A Napot valamivel takarni kell! Tenyérrel, ököllel, ha más nincs kéznél!

A Jupiter esetében a háttérfény és a Jupiter felületei majdnem azonos erősségűek voltak, szemmel nézve. Színbeli eltérés mutatkozott, és a világosabb középső része narancsosan kiugrott az ég kékje mögül. Ezt a Registax természetesen már kiemeli, hiszen a kékes részletek nem látszanak, a vörösesek csak sötétebb foltok, ezek a sávok, de a világosabb rész az eltérő színe miatt a gömb közepén kiugrik a háttér alól! Lehet, hogy erre kérdeztél rá? Ha nem emelem ki a kontrasztot, akkor sajnos semmit nem látni. Az eredeti video egyetlen képét alább mutatom nagy kontrasztemeléssel majd eredetiben, és eldöntheted, hogy valódi, vagy nem az a fényesedés. Annyit még, hogy ami nincs a felvételen, azt a Registax sem tudja kiemelni, tehát feltételezem, hogy valós a dolog. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.05.22. 12:51

Köszönöm a részletes tájékoztatást. A Jupiteren megszokott dolog, hogy az Egyenlítői világos zóna nem minden jovigrafikus hosszúságon egyforma fényes, ezért nem tudtam, hogy ez a bolygó saját színárnyalat változása-e, vagy a leképezésből ered. A normál fotó-emulzióknál megszokott hatás, hogy a bolygó-korong közepe fényesebb, de az elektronikus képalkotásban nem vagyok járatos, nem ismerem a sajátságait. Egyébként világos amit írtál. Üdvözlettel: Lajos
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”