4 Vesta

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

4 Vesta

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.03.06. 02:43

A 4 Vesta kisbolygó a győri Corona Borealis Csillagvizsgálóból

2021. március 5.-én éjjel az égitest 00:17:03 KözEi-kor delelt, én ezzel párhuzamosan 23:49-00:09 (KözEi) kíséreltem meg a 4 Vesta aszteroida részletesebb videós képrögzítését. A horizont feletti magassága ekkor kb. 58 fok volt, így ADC-t nem használtam. A kisbolygó az észleléskor 1,3623 CSE-re, azaz 203,8 millió km-re volt Földünktől, fényessége 6,2 mg, átmérője kb. 0,5", megvilágítottsága pedig 99,8 % (SkySafari Pro adatok).

A Celestron EdgeHD távcsövemmel és az ASI462MC kamerámmal 10 msec-os integrációs idővel próbálkoztam, először az Astronomik ProPlanet 642-es szűrőmmel, majd az RGB színek megjelenítése miatt a Baader UV+Ir cut szűrőmmel. A fókuszt különös gonddal többször ellenőriztem, hiszen arra készültem, hogy részleteire bontsak egy csupán 0,5"-es objektumot. A seeing nem volt kegyes átlag 4-5/10-es érték körül táncolt a 4 Vesta a laptop monitorján, az átlátszóság viszont kiváló 9/10-es értékű volt, szinte szikrázva sziporkáztak a csillagok, a márciusi 2 C fokos éjjel.

A monitoron egyértelműen észrevehető volt, hogy amikor egyszer-kétszer befagyott, meg megállt a kép, az objektum kissé de egyértelműen MEGNYÚLTNAK tűnt, viszont az "Airy-korongnak" látszó "magszerűsége" még mindig fényes volt a nyugodtabb pillanatokban - tudtam, ez képbeégést fog eredményezni - , ezért biztonságképpen két 15000 frame-ből álló képsorozatot is felvettem, 300 és 375 -s Gain-el. Hogy biztos legyek a az aszteroida megnyúlásának tényében és irányában, a kamerámat 90 fokkal elfordítottam, majd fókusz ellenőrzés után itt is egy 15000-es sorozatot vetem fel. A képek kiértékelése után valóban 90 fokkal elfordulva látszik a 4 Vesta háromszög alakú elnyúlt képe.

Tehát a 4 Vestat az én műszereim egy egyenlőtlen fényes, egyenlőtlenül elnyúlt kb. háromszög alakú égitestnek látják, egy fényesebb albedó folttal, egy halványabb beöblösödéssel. A képek legkisebb szögfelbontása kb. 0,2-0,3 " lehet, ami a Vesta távolságában 200-250 km méretet jelent.

Ezek után a színes kép következett, de itt számítani lehetett a felbontás csökkenésére, ami látszik is a képeken, de itt elsősorban a Nap által visszavert kissé sárgás fény megörökítésére törekedtem.

A felvételeket végül szoftveresen összeadtam, minimálisan kontraszterősítettem és feldolgoztam. Az eredményeket a mellékelt fotómontázson foglaltam össze, ahol angol nyelvű értelmező felirattal láttam el az egyes képeket.
Csak hogy érzékeltessem, milyen kicsi szögtávolság a 4 Vesta 0,5"-es látszó mérete, ez olyan, mintha szabad szemmel néznénk egy 8,66 km-re lévő 5 forintost.

Tervezem nyugodtabb égen is megfigyelni az égitestet, illetve spektrumot is szeretnék felvenni róla.

További részletek weblapomon itt: http://crbobs.hu/galeria/naprendszer/4vesta-2021-03-05/

4Vesta_20210305_2249_2309UT_C14_ASI462MC_RGB_PP642_plus2C_CBO_Zsolt_Kereszty.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2021.03.06. 11:34-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: 4 Vesta

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.03.06. 10:45

Azt a mindenit! Elképesztő eredmények!
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: 4 Vesta

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.03.07. 23:27

A 4 Vesta kisbolygó és a HED meteoritok kapcsolata

A 4 Vesta kisbolygó alacsony felbontású ( 200 vonal/mm ) látható fénytartományban készült színképe, melyet csillagvizsgálómban készítettem 2021. március 6.-án.
A 4 Vestának, mint a kisbolygók mindegyikének nincs saját fénye, a Napét verik vissza, ezt rögzítettem ezen a spektrumon. A 3880-7800 Angström közötti hullámhossztartományban a naprendszerbeli szokásos Nap színkép látható, ezeket az elnyelési (abszorpciós) vonalakat feketével jelölte, a földi atmoszférát kékkel.


A 4 Vesta színképe V típusú aszteroida színkép, ez azt jelenti, hogy 950 nm-nél egy 200-300 nm széles erős abszorpciós sáv, míg kb. 1900-2000 nm-él egy szélesebb ( 800 nm ) lankásabb sáv látható. Ez az én spektrumom érzékelési tartományából természetesen kiesik. A meteoritikus, planetológus kutatók már az 1970-es években felismerték, hogy a 4 Vesta spektruma rendkívüli hasonlatosságot mutat a HED akondrit meteoritok spektrumával. A 2 képen ezt láthatjuk ( forrás : Planetesimals (Eraly Differentiaiton and Consequences for Planets) - Chapter 14 - Evidence for Differentiation among Asteroid Families, Cambridge University Press ).

A két abszorpciós sáv a 4 Vesta bazaltos felszínén található piroxén ásványok vastartalmának köszönhető, a piroxén a HED-ek jellegzetes alap alkotó ásványa. Több kisbolygót is ismerünk tipikus V aszteroida színképpel, a HED meteoritok akár érkezhettek ezekből is. De az 500 km-es Vesta-i Rheasilvia megakrátert létrehozó ütközési esemény - a szimulációk és a Dawn űrszonda szerint - olyan nagy mennyiségű törmeléket dobott ki a 4 Vestából, hogy nem lennénk meglepve ha a Földre érkező HED meteoritok többsége ebből az ütközésből származna.

Techinakai részletek itt: http://crbobs.hu/csillagaszat/spektrosz ... -spektrum/

4Vesta_spectra_1280px_20210306_2300UT_C14_ASI1600MMPro_Dados_plus2C_RGB_PP742_CBO_Kereszty_Zsolt.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: 4 Vesta

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.03.07. 23:27

A 4 Vesta és a HED meteoritok színképe


4Vesta_es_a_HED_meteoritok.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”