Kisbolygókról bármit

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
miestas
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.11.29. 18:35

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: miestas » 2015.11.29. 21:24

Kedves hozzáértők!
Lenne egy kérdésem, nem hiszem, hogy jó helyre teszem fel, de majd helyreigazítanak. Ha van egy kisbolygó és egy azon lévő dolognak (jelen esetben a kisbolygó sub-Earth pontjának) a helyét szeretném megadni, akkor milyen koordináta-rendszert használnak?
DánieL
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2011.01.16. 12:36

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: DánieL » 2016.05.28. 11:58

Sziasztok!

Még nem nagyon foglalkoztam kisbolygókkal, van valami olyan oldal, ahol az épp közelben rohangáló kisbolygókról, üstökösökről írnak? vagy a nemrég felfedezettekről? Az átlagosnak számít, ami mostanában van, hogy minden évben van 1-2 föd súroló objektum földközelben, vagy ilyen forgalomra azért ne számítsak mindig? :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.05.28. 16:49

DánieL írta:Sziasztok!

Még nem nagyon foglalkoztam kisbolygókkal, van valami olyan oldal, ahol az épp közelben rohangáló kisbolygókról, üstökösökről írnak? vagy a nemrég felfedezettekről? Az átlagosnak számít, ami mostanában van, hogy minden évben van 1-2 föd súroló objektum földközelben, vagy ilyen forgalomra azért ne számítsak mindig? :)


Jobban látható üstökösök és kisbolygók (és sok egyéb hasznos dolog):
http://heavens-above.com/

Minden évben vannak a Hold pályáján belülre kerülő, vagy ahhoz közeli távolságban elsuhanó földsúrolók, olyanok, amiket kisebb távcsővel is lehet látni. Ezek akár 8-9 magnitúdóig is felfényesednek a közelítés óráiban.
NMÁ
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2014.07.27. 13:27

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: NMÁ » 2016.05.29. 12:05

Szia!

Én ezt tudom javasolni:
http://www.minorplanet.info/PHP/call_OppLCDBQuery.php
Én innen szoktam leszedni a kiválasztott kisbolygó aktuális koordinátát.

Üdv,

NMÁ
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.12.05. 18:10

Pár napja a Stellariumban megnéztem mostanában mi látható kb. a déli irányban és felfedeztem a Ceres kisbolygót meg lehetne figyelni, persze ha az idő is engedné, meg hidegtől való ódzkodás. Amellett az Uránusz is pont jó helyen van ilyen szempontból, ezeket meg tudnám tekinteni, adott alkalommal.

Most a távcső vezérlőmet is megpróbálom beszerelni egy dobozba, meg a szervót visszacserélem inkább nagy felbontású léptetőre, ami miatt nem fog rezegni és a kép élesebb lesz.

Az Uránuszt már vagy 2 éve meg tudtam figyelni, kamerával akkor, most azóta nem sokat fejlődött a felszerelésem, kamerailag, de azért ugyanazt elvileg el tudom érni.

A Vénusz meg olyan alacsonyan van, hogy a jelenlegi állványommal nem tudom beállítani, még az állványzatot is jó lenne belőni, valami állítható csavaros megoldással, észak irányba a sarkcsillagra stb.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.04.19. 11:12

Nyavalya a rossz időbe, ma éjjel zúg el mellettünk a 2015 JO25, amit szépen meg is figyelhetnénk. Magyarországról azt hiszem esélytelen, de külhoni Kollégák talán elcsíphetik. A Sky & Telescope oldalán van hozzá térkép.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2017.04.19. 11:23

Szerintem sokunk esti programját hazavágta ez a hidegfront, készültünk erre az eseményre jónéhányan. Ez van...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.19. 16:04

Vizi Péter írta:... Magyarországról azt hiszem esélytelen, de külhoni Kollégák talán elcsíphetik. ...


Azért itt egy efemerida-tábla hozzá, hátha valahol, valaki...

SkyTools Ephemeris - 2014 JO25.pdf



Ma éjfél körül lesz legközelebb, és feljön majd' 10m-ig, ráadásul majdnem zenitben... :cry:

MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.04.19. 16:30

MDA! Van esetleg olyan programod, amivel 3 fotóból lehet pályát számítani? Lehetőleg olyan szoftvert keresek, ami emberszabású és nem 369 műveletből és 500GB-ból oldja meg, 88 parancssoros utasítással, ha érted, mire gondolok...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.19. 17:15

Én csak erről tudok:
http://www.minorplanetobserver.com/MPOSoftware/MPOAVGOrbits.htm

De ahogy mögé néztem, átverésnek tűnik (vagy az eredeti "MPO Asteroid Viewing Guide - Orbits Calculator" programot már leszedték), mivel a most elérhető program csak asztrometriát csinál, de pályaelemeket nem számol:
http://bdwpublishing.com/mpocanopusv10.aspx

Illetve itt is van valami, de erre nekem sincs időm...
https://www.projectpluto.com/find_orb.htm


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”