C2009 P1 Garradd

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2012.02.22. 09:00

Amint ígértem itt egy friss kép a ma hajnali Garraddról!Ha jobban megnézzük akkor az üstököstől jobbra fent van egy pici kis halvány foltocska ezt nem tudtam azonosítani!

Hercules Observatory Hajdúhadház HDH
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.22. 09:10

Csaba! Vizuálisan milyen volt a látvány?
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2012.02.22. 15:18

Szia!

Az üstökös látványa fergetegesen szép fényes s nagy.A csóvájára ami kifutott a LM-öl elég halvány volt és jobban csak EL-el látszott!Aki csak tudja nézze.

HDH
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.02.22. 22:23

Én ott egy két küllőjű spirális galaxist vélek látni a jobb felső sarok irányában ...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.23. 09:31

Tegnap, azaz 22-én este megkerestem a horizont felett 20-25 fokkal a Garradd-ot a 90/500-as refraktorral, 25x nagyítással. Nagyon könnyű helyen van a Draco-ban, cirkumpoláris, és már átfordult a holtponton, azaz felfelé emelkedik. Szerintem éjféltől már 40 fok magasan lehet. Mindenesetre arrafelé este 10-kor már erősen párásodott, meg fényszennyet is okozott Szentendre világítása, úgyhogy elég rosszak voltak a körülmények. De meglett! Nagyon haloványan láttam a koszos egemen, de olyan volt, mint az M92 gömbhalmaz tejüvegen át... Határozottan láttam a sűrűsödését, a kerek alakját. Jobb égen, vagy később, amikor már magasabban van, pláne egy nagyobb csővel könnyű látvány, nézzétek meg!!! Döbbenetes, hogy tavaly szeptember óta látom a kertünkből.
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Balage » 2012.02.23. 09:43

Bóna Józsival mentünk az elmúlt éjjel a mátrai Pipishegyi reptérre, hogy megnézzük az üstököst. Józsi 15, én 11 centivel támadtunk. Kitelepültünk éjfél után nem sokkal és elkezdtük keresni. Évkönyvből koordinátákat kinéztük, Égabroszra, Kisatlaszra besaccoltuk a helyét, de nem találtuk. Egyébként is állandó párásodással küzdöttünk. Biztos a koordinátákat néztük el. Biztos rossz helyen kerestük. Annyira végigpásztáztuk a területet, hogy már azt is felvetettük, hogy a koordináták nem pontosak. 20 perc kínlódás után, kicsit megtörve (egyikünk se most kezdte az ipart, hogy a bánatban nem találunk meg egy legrosszabb esetben 7 magnis üstököst??) másfelé kalandoztunk, Mars, Szaturnusz, tavaszi cuccok volt a vigasztaló téma.

Fél óra kalandozás után újra nekiálltunk a Garradd keresésének, érthető módon nem nagy lelkesedéssel. Belőttük megint azt a csillagot, aminek a környezetét százszor végigsöpörtük, és ott volt közvetlen a csillag tövében :shock:
Fél órával azelőtt szinte pontosan a kb 5 magnis csillag előtt tartózkodott, azt a hatást keltve, mintha az okulár párásodna... Na a nagy letörtség után ez olyan érzéssel töltött el minket, mintha mi fedeztük volna fel :lol:
Érdemes megnézni az üstökös hajnali útját, éjfél után majdnem pontosan fedte a HIP 79804 jelű csillagot (Józsi precízségére vall, hogy a Kisatlaszban pont a csillag mellé jósolta). Na ez rendesen megtréfált minket.

Eztán hajnali 4-ig rá-rá néztünk, jól érezhető sebességgel távolodott a csillagtól. Minél távolabb volt, annál határozottabban feszített, leginkább felbontatlan GH-ra emlékeztetett engem, É-D-i irányban, mintha kissé megnyúlt volna. Fényességet nem igazán becsültünk, de a 6x30-as keresőben is határozottan látszódott.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
outsider
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:05

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: outsider » 2012.02.23. 14:07

Hadd csatlakozzam Balázshoz! Lelkes kis közösségünk egyik visszatérő jelszava a "Galilei élmény". Hát itt az ideje, hogy a "Messier élményről" is szót ejtsünk. Ma hajnalban úgy éreztem átéltem valami olyasmit, mint annak idején Messier kortársai. Komolyan olyan érzés volt, mintha mi fedeztük volna fel! Egy életre szól és soha nem fogom elfelejteni! Vajon mekkora az esélye, hogy pont akkor keressük, amikor a csillag előtt van és deresedik a minusz 10-ben minden. Aztán csak gyanúsnak kellett volna lennie, hogy csak egy csillagnak van fényudvara a pára miatt... Egyúttal azt is megértettem, hogy milyen fontos volt Messier és társai munkája annak idején, mert amikor már sejteni kezdtük, hogy átvertek minket, akkor csak a háttér információnknak köszönhettük, hogy tudtuk, ez üstökös és nem GH. Köszi Balage, nagy kaland volt: :D Képek az albumomban:)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.23. 16:34

Balage írta:....Kitelepültünk éjfél után nem sokkal és elkezdtük keresni. Évkönyvből koordinátákat kinéztük, Égabroszra, Kisatlaszra besaccoltuk a helyét, de nem találtuk. Egyébként is állandó párásodással küzdöttünk. Biztos a koordinátákat néztük el. Biztos rossz helyen kerestük. Annyira végigpásztáztuk a területet, hogy már azt is felvetettük, hogy a koordináták nem pontosak. 20 perc kínlódás után, kicsit megtörve (egyikünk se most kezdte az ipart, hogy a bánatban nem találunk meg egy legrosszabb esetben 7 magnis üstököst??) másfelé kalandoztunk,.....


Korábban adtam egy tippet a kereséshez. Lehet, hogy elkerülte a figyelmeteket?
viewtopic.php?f=19&t=2125&start=130#p25461

A Stellarium mindig nagyon pontosan megadta a helyzetét! Én a megfigyelés elött kinézem a Stellariumból, lerajzolom a távoli és egyre közelebbi környezetét, és a jegyzeteimmel a kézben mindig megtaláltam 1 perc alatt! Binokulár/ kereső / kis nagyítás / nagy nagyítás / vezetés beállítás / fotózás volt a sorrend.
Sok sikert!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.23. 16:47

Hermione írta:Amint ígértem itt egy friss kép a ma hajnali Garraddról!.... Hercules Observatory Hajdúhadház HDH

Megérne beszerezni egy komakorrektort! A széleken nagyon látszik a hiánya, és ha azzal készült volna a fotó, akkor a foltocska is elárulna sokkal többet a szerkezetéről! Remélem, hogy a "Hercules" tervezi a beszerzését! A kép adatait hiányolom: időpont, expoziciós adatok, távcső adatok. Mindkét eddig készített kép nagyon szép és értékes, jó látható az üstökös változása, és fényesedése. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Balage » 2012.02.23. 17:37

Imre írta:Korábban adtam egy tippet a kereséshez. Lehet, hogy elkerülte a figyelmeteket?
viewtopic.php?f=19&t=2125&start=130#p25461

A Stellarium mindig nagyon pontosan megadta a helyzetét! Én a megfigyelés elött kinézem a Stellariumból, lerajzolom a távoli és egyre közelebbi környezetét, és a jegyzeteimmel a kézben mindig megtaláltam 1 perc alatt! Binokulár/ kereső / kis nagyítás / nagy nagyítás / vezetés beállítás / fotózás volt a sorrend.
Sok sikert!

Dehogynem, pont a bejegyzésből másoltam be a Stellariumba, de a terepre nem vittünk laptopot, előtte sem néztem meg pontosan, hol kell lennie. Valamivel régimódibb, de annál nagyobb kihívást és élményt jelent saját térképre lemérni a megadott koordinátákat. Azt hiszem ez része lehet a Józsi által emlegetett "Messier-élmény"-nek.
És igen, tapasztalt észlelőkhöz híven binokulár - kis nagyítás - nagy nagyítás sorrendet alkalmaztuk, de a csillag előtt tartózkodva lehetetlen volt binokulárban elkapni, a pontos helyét pedig csak megsaccolni tudtuk az 5 nap különbséggel megadott koordinátákkal. Ha nem pont ott tartózkodik, a keresés első 5 percében meglett volna már binóban.
Ez a véletlen együttállás és az utólagos megtalálás adta meg az este sava-borsát.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”