C/2011 W3 (Lovejoy)

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2011 W3 (Lovejoy)

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.12.22. 17:38

Ez már egy valódi felvétel a C/2011 W3 (Lovejoy) üstökösről.

http://vimeo.com/34007626

Igen, ez valóban az üstökös. Jól látható, ahogy a fényes farkával felfelé, tehát fejjel a Nap irányában emelkedik a látóhatár fölé. Ez már valóban nem téveszthető össze a kondenzcsíkokkal! Látható az eléggé fényes porcsóva, és jobbra töle a keskeny ioncsóva. Ahogy emelkedik, az ég egyre fényesebb, és mire a feje előbukkanna, már a képeken semmi sem látszik belőle, holott már több mint 10 fokra eltávolodott csillagunktól. A Hold a bal felső sarokban ekkor jól kivehetően sarló alakú, még ezen a felbontáson is látszik! Amikor a Nap már a látóhatár alatti 5 fokos sávban tartózkodik, gykorlatilag nem látszik az üstökös csóvájából semmi, pedig sikerült regenerálnia magát a Nap megkerülése után.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2011 W3 (Lovejoy)

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.30. 23:48

csakb írta:Csatoltam egy saját fotóm, ami 16-án 7:32 KÖZEI-kor készült Nyúlról, Pentax K200D + Pentax M 1.7/50 (@ f/2.8) apparatcsikkal, ISO 100-on, 1/800 s expóval. Abszolúte semmi nem látszik a képen. A csóva nem is látszódhatott volna, mert ugye perihéliumban leszakadt. De ezt már csak jóval később tudtuk meg, amikor elkezdtek lejönni a korábbi képek a SOHO-ról.

Nos ez volt egy éve. Szép tiszta idő, éles kép, és nem látszik rajta semmi? Elgondolkodtam, hogy vajon hova lettek azok a fotonok, ami a SOHO szerint az üstökös újra fejlesztett csóvájától származik? Az időt visszanézve már látható csóva, igaz halvány, de a SOHO képeken már ott van, mint korábban közölt animált gif kép mutatja. Hátha valamilyen trükkös módszerrel mégis elő lehet csalogatni. Megpróbáltam a GIMP program segítségével. Az eredményhez vezető lépéseket pontosan leírom, mert esetleg az eredeti nem tömörített képen ugyan ezt az eredményt kellene adnia, éspedig sokkal jobb minőségben! A lépések:
1. Betöltöttem a lapról letöltött nagyméretű jpg képet. A linkje:
http://www.csillagvaros.hu/forum/download/file.php?id=2420&mode=view
2. Létrehoztam a másolatát.
3. Beállítottam a réteg módot kivonásra - ekkor a képernyő fekete lett, érthető!
4. Az eredeti képen a szűrők menüben a kiemelés / életlen maszk /sugár 5 ; kiemelés 1,5 ; küszöb 0
5. A másolaton elmosás / szelektív Gauss elmosás / elmosás sugara 3 ; max változás 50 és elvégeztem.
6. Az eredeti képet 99%-ra állítva egy réteggé alakítás következett, majd a kép mentése.
7. Gamma emelést végeztem minden színen és fényességen is 1,5 és 3,7 pontokon átmenő görbével.
8. Ezt a képet is kimentettem, majd képeditorban kivágtam a kelő Nap környezetét.

Az eredeti nagy képen jól lehetett látni, hogy a repülő kondenzcsíkja igencsak élesen fehéren virít. A kép alján is minden szép kontúros, és a hegyvonulat, valamint Pannonhalma kolostora is szép éles kontúrt kapott! Ez bíztató! A Nap körüli területet V alakban kicsi elszíneződést mutat, mint egy szélesen világító reflekror csíkja a ködben. Az ég telis tele apró véletlen szerű zajjal, pöttyökkel, de a Nap felett, tőle kissé nyugatra egy ferde rendezett sávban mutatkoztak világosabb pöttyök. Ennek a halmaznak irányítottsága van, sőt a Naptól távolodva kissé széttartónak látszik a képen. Ekkor előszedtem a Stelláriumot, beállítottam a 2011.12.16. napot, a helysízínt Nyúl-ra, a magasságot 160 m-re, és az időt 7:32-re. Ekkor ért a meglepetés! A fényesebb sávba rendezett világosabb püttyök alsó, Napközeli végére ráillik a C/2011 W3 Lovejoy. Nos, akkor vajon mi más alakíthatta volna az ég amúgy egyenletesen véletlen eloszlású zaját ezen a területen úgy, hogy egy enyhén kiszélesedő keskeny sávot mutasson, ha nem a Lovejoy üstökös rettenetesen halvány csóvájának fénye? Napközeli vége az üstökös helyzetével egyezik, és a Naptól távolodva enyhén széttartó csóvára emlékeztet. Semmit nem állítok biztosan! Sem azt, hogy ez az üstökös csóvája, sem azt, hogy ez a módszer tökéletesen használható igen halvány képrészletek, főleg keskeny csíkok, élek kimutatására, de érdemes lehet tovább kísérletezni vele. A logikai elgondolás az volt, hogy modelezzem a differenciális élkiemelést, és mint egy felüláteresztő szűrővel vizsgálódjak. A módszer lényege, hogy egy adott színes kép élesített változatából pontról pontra kivonva a simított változatát kapjak egy olyan képet, amely csak a különbségüket mutatja, és a kép egész területe lehetőleg színektől és fényességi jelektől mentes legyen. A két kép különbségén sokkal jobban megfigyelhetők az élek, és a a zaj struktúrák, amit egy nagyon halvány háttérfény változás is modulálni tud, amely ha nem is közvetlen módon, de hatásával kimutatható lesz! Nincs más hátra, mint mutatni a képeket és az eredményt. Akkor lássuk a medvét!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”