C/2011 L4

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.03.24. 02:43

Ügyesek vagytok, meg talán szerencsések is, én ma véletlenül kikeveredtem a városunkból egy domb tetejére, de a felhőzet miatt nem volt esélyem , meg most jön a rossz idő, úgyhogy nem számítok már sokra ez ügyben, de több szem többet lát, és az ti voltatok. :)
SzBandi
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2011.01.22. 23:13

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: SzBandi » 2013.03.24. 10:43

Tegnap esti képeim a Pannstars üstökösről Canon A630 kompakt fényképezógéppel,kiváló átlátszóság mellett.Azért Bátorligeten sokkal szebb volt és szabadszemes.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Varus » 2013.03.24. 11:22

Attila írta:Őszintén szólva számomra - főként a lelkes beharangozókhoz képest - csalódás volt a Panstarrs.
Nem arra készültem, hogy binoklival kelljen keresgélni az égen, hogy megtaláljam...
(De lehet, hogy csak azért, mert nem vagyok rutinos üstökösvadász.)

Ezek után az ISON-t sem várom remegve; inkább keresek egy nagyobb binoklit...


MDA


Sajnos ez egy szerencsétlen helyzetű üstökös. Hiába számított fényesnek a perihélium átmenet körüli napokban, az alkonyati, világos égen kellett keresni, így nem válhatott feltűnővé. Most már halványodik. Emlékeim szerint az Ikeya-Zhang feltűnőbb volt, az könnyen jött szabad szemmel is, igaz, neki valamivel jobb volt az égi helyzete.
Azért ez az év nem lesz rossz: Panni után, és ISON előtt még májusban lehet részünk egy gázban gazdag binoklis Lemmon-hoz, ősszel pedig egy szintén binoklis Encke-hez.
Ha esetleg nem is lehetne nappali égen látni az ISON-t, reméljük a fantasztikus Lovejoy-szerű élmény azért megvalósul.

KJG
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.03.24. 12:08

Nekem nagy tanulság, hogy itt a közelemben a DNY-NY-ÉNY-i (Budapest iránya) területen alkonyati égen szinte reménytelen bármit is észlelnem, jóval távolabb ki kell települnöm. Tegnap és tegnapelőtt is próbálkoztam a "nagy" távcsövemmel rátalálni, előbbi esetben egy a rettenetes szélben is kitartó felhősáv akadályozott, utóbbin pedig hiába volt felhőtlen az ég, már annyira koszos és párás (szinte ködös) volt a levegő a horizont közelében, hogy mintegy 10 fok magasságig teljesen átlátszatlanná vált. Legalább korábban kétszer sikerült 9x50-es keresővel rátalálni, akkor sajna nem vittem a távcsövet, nem gondoltam volna, hogy azok ilyen szerencsés esték voltak, hát így jártam... A legfényesebb látványról így lemaradtam, de nem adom fel, amint vége a monszunidőszaknak, valahova messzebb kitelepülve csak elkapom még, bár ahogy elnézem nem az egész országot sújtja a borult ég, lehet még ma este felkerekedem :)
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: bognart » 2013.03.24. 14:32

Kicsit megkésve a csütörtöki észlelésem.

Kép

Nagyobb méretben:
http://univerzumkepekben.hu/comet-panstarrs-2013-03-21/

Csütörtökön kegyesek voltak az égiek, és a szél estére tisztára söpörte az eget.

Van egy kilátó a környék legmagasabb dombján (Duna-Dráva Nemzeti Park projekt része). Onnan lehet a legjobban a nyugati horizontra rálátni. Ráadásul ennél magasabbra itt a környéken nem tudok felmenni. Azt viszont megtapasztaltam, hogy ezt a kilátót nem arra tervezték, hogy fotóállványról szemléljem a környéket. Nagyon szűkre szabták a helyet.

Erre a kilátóra trappoltam fel, amikor eltűntek a felhők. Az égbolt tiszta volt. A Horvátország hegyei szinte festőik voltak binoculárban. Ahogy ment le a Nap sajnos elkezdett a levegő is párásodni. Az üstököst szabad szemmel nem lehetett meglátni. Csak távcsővel. Pedig próbálkoztam….

A rajz grafittal készült. Kicsit fenntartásaim vannak vele. A binóval nézelődve szép lassan bontakoztak ki a részletek. Kb. 10 perc után az üstökös csóvája mintha elkezdett volna megnyúlni. Egyre hosszabban ívelt. Próbáltam tárgyilagosan szemlélni a kibontakozó részleteket. A kép hullámzott. Érezhető volt, hogy a levegő tisztasága és nyugodtsága még nem az igazi. Ez a lüktető hullámzás még kísértetiesebbé tette a látványt.
Gyönyörű volt. Igyekeztem a lehető legjobban kidolgozni.

A rajz fénymásoló papírra készült, H, HB, B ceruzával.

Pénteken sajnos már párás volt a horizont. Az üstököst 7x50-es binóban csak elfordított látással lehetett észre venni.

Azóta pedig visszajött a tél..
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2013.04.03. 17:08

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.04.03. 22:18

A bekinkelt cikk vége:

"Ami ebben a távolságban csak egy szép látvány volt a szerencsésebb észlelők számára, az a Földdel ütközve globális fajkihalást váltana ki, és valószínűleg eltörölné a civilizációt."

Ez egy nagy marhaság! Jellemző a közlemény írójának felelőtlenségére vagy talán a tudatos hisztéria keltésre? BQ.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.04.03. 22:26

Az Origo-ban, Indexen, stb. csak hisztérikus tartalmakkal/címekkel jelenhet meg bármi. Ócska bulvár.
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2013.04.03. 23:33

Maga a kép miatt linkeltem be, mert azt szépnek találtam. Erre lehet mondani hogy a sz*rban is lehet gyémántot találni...
Soawar
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.01.18. 23:39

Re: C/2011 L4

Hozzászólás Szerző: Soawar » 2013.04.07. 15:54

Üdvözlet Mindenkinek!

Első alkalommal posztolok a fórumra. A napokban érkeztem haza párommal svédországi utunkról. Sarki fény lesen is voltunk, melynek során sikerült a C/2011 L4 üstököst is lencsevégre kapnom két közepesen felhős éjszakán. Itthon nem igazán sikerült. Amikor ráértem volta egy kis észlelésre, vagy én voltam éppen rossz helyen, vagy az időjárás volt mostoha. Ez esetben a "háttérvilágítás" valamelyest kárpótolt. :)
Az alábbi fotók március 29 ill. 31-én készültek. Szubjektív véleményem szerint viszonlyag jól sikerültek, ezért gondoltam megosztom.

Üdv.,
Attila
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”