C/2012 S1 (ISON)

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.01.08. 18:43

astrohist írta:"...Mag.
~14.5."
No, ez a minusz 14,5 kicsit furcsa. Ha csak nem egy gondolatjel. Mindenesetre kissé kérdésessé teszi az egész közlés hitelét, főleg má észlelésekkel összehasonlítva. - BQ.


Nem minusz, nem gondolatjel, egy hullamos vonal: korulbelul.

--mpt
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2013.01.08. 18:45

santage írta: A fényességbecslés hibáit is elfogadva, azt is vegyük figyelembe, hogy a CCD-s mérések mindig 1-1,5 magnitúdóval halványabbnak mutatják az üstökösöket.

Snt


Az én méréseim nagyjából egybevágnak a vizuális becslésekkel, mert nagy apertúrát használok a fotometriához. Sokan a képeken csak a belső kómát mérik ki, azért kapnak kisebb fényességet. De ebben az esetben úgy is stimmelnie illik a csillagszerű kóma miatt.

Zoli
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: santage » 2013.01.09. 08:39

kulizoli írta:
santage írta: A fényességbecslés hibáit is elfogadva, azt is vegyük figyelembe, hogy a CCD-s mérések mindig 1-1,5 magnitúdóval halványabbnak mutatják az üstökösöket.

Snt


Az én méréseim nagyjából egybevágnak a vizuális becslésekkel, mert nagy apertúrát használok a fotometriához. Sokan a képeken csak a belső kómát mérik ki, azért kapnak kisebb fényességet. De ebben az esetben úgy is stimmelnie illik a csillagszerű kóma miatt.

Zoli


Szerintem a különbség nem csak az apertúra miatt van. A CCD vörösérzékenysége lehet az oka, vagyis a szemünk V érzékenysége és a CCD R érzékenységi maximuma közötti különbség. A legtöbb üstökös - a gázban gazdagok biztosan - V-ben fényesebb.

Snt
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2013.01.09. 10:10

santage írta:
Szerintem a különbség nem csak az apertúra miatt van. A CCD vörösérzékenysége lehet az oka, vagyis a szemünk V érzékenysége és a CCD R érzékenységi maximuma közötti különbség. A legtöbb üstökös - a gázban gazdagok biztosan - V-ben fényesebb.

Snt


Igen, tény hogy ez is benne van, de én úgy látom, hogy a viszonylag halvány, 11-12 magnitúdó alatti üstökösök között kevés a V-ben fényes. 2012-ben kb. 20 üstököst fotóztam dslr-el, és mindet megnéztem ilyen szemmel. 3-4 olyan volt köztük, amelyik fényes volt kékben és zöldben.

Azt konkrétan tudom, hogy Krisztián azért méri szisztematikusan halványabbnak őket, mert az Astrometricával kisebb apertúrát használ. A psf fotometria pláne eltérő eredményt ad.

Üdv, Zoli
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.09. 13:44

Egy kérdésem lenne a fénybecsléssel kapcsolatosan. Ha EOS 500D átalakítatlan géppel fényképezek, akkor azon látni sok halvány csillagot a telítésbe ment fényesebbek mellett. Ha a gamma korrektorral felhúzom annyira a képet, hogy a zaj is látszódjon, akkor a halványabb csillagok közül az ismert fényességűekkel hasonlítható-e az üstökös fényessége? Konvertáljam fekete-fehérre, vagy színenként hasonlítva a kapott értékeket súlyozzam, és azt hasonlítsam össze? A két eredmény nam ugyan azt adja, feltehetően ennek oka van. Létezik pontos módszer a digitális fényösszehasonlításhoz? Hol írnak erről részletesen? Véleményem szerint a gamma korrekcióval nem sérül a pontosság, mert az abszolút fény változik, de a hasonlításra használt csillagok fénye relatívan pontosan annyit változik, mint az üstökösé, tehát ha egyforma fényes, akkor az pontosan megadja az üstökös fényességét. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.01.09. 14:06

Imre írta:Létezik pontos módszer a digitális fényösszehasonlításhoz? Hol írnak erről részletesen?


igaz, nem leírás, de talán hasznos:
http://www.youtube.com/watch?v=AN7B655wdao
http://www.youtube.com/watch?v=BpR3SuAby58

--mpt
tom1000
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.07.22. 00:34

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: tom1000 » 2013.01.09. 21:10

Sziasztok!
Nekem miért ide teszi?

Kép
MC 127/1500 CG-5. Dioptex 15X50
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.09. 22:00

tom1000 írta: miért ide teszi?

sajna azt nem tom :). Szeretem a Stelláriumot. A CdC/SkyChart (ap-i.net) jelen esetben 100x egyszerűbben tud mindenféle üstökös/kisbolygó adatokat magára tölteni. Tudom hogy a Stellához képest nem olyan látványos és "egy picit" komplikáltabban / nehézkesebb, de talán ponosabb. Persze ez is az "ingyé" kategória. Ahhoz képest egészen jól használható.

Az az alfa jobbra fenn a Castor. (de ha ejjen setét marad én nem fogom látni...)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.09. 23:05

tom1000 írta:Sziasztok!
Nekem miért ide teszi?

Ellenőrizzed le, hogy valóban azokat az adatokat tartalmazza az ini, ami a lapon szerepelt! Amennyiben nem másoltad, hanem kézzel írtad be, akkor bizony előfordulhat, hogy egy számot elgépeltél. Ha ez nem segít, akkor írjad vissza a mentett eredeti ini fájlt ebbe a Stellariumba, és használjad tovább a régi módon, vagy próbálj ki egy másik változatot. Nekem az összes létező változatomban helyesen működik Windows alatt. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2013.01.10. 08:34

tom1000 írta:Sziasztok!
Nekem miért ide teszi?


Szia! Nekem még nem volt benne a Stelláriumban, a következőket csináltam:
- Stellarium 0.11.4
- Beállítások ablak (F2)
- Bővítmények fül kiválasztása
- Solar System editor kiválasztása
- Beállítások
- Betöltés induláskor PIPA
- Beállítások
- Solar System fül kiválasztása
- amennyiben a C/1012 S1 ISON már szerepel a listán akkor - Eltávolítás
- Import orbital elements in MPC format
- Select the type ->Comet kiválasztás
- Select the source -> Download from.....Internet
- Select the a source from list - MPCs list of observable comets
- Get orbital elements
- ISON kiválasztása (PIPA) után - Add objects
Kilépés és újraindítás
- Keresés (F3)
- C/2012 S1 beírása

Nagy örülés a -feltételezhetően - jó helyen és friss adatokkal megjelenő üstökösnek! :)
Időnként a fentiek szerint pályadatok frissítése...
ison.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”