C/2012 S1 (ISON)

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.12.01. 14:56

Én ma 12 és 1 között egy 10x50-es binoklival keresgéltem a Napot kitakarva az ISON-t a nagyon tiszta égen, de nem láttam semmit. Biztosan nem fényes.
Gutowsky
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.10.31. 23:27

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Gutowsky » 2013.12.01. 15:32

Egy utolsó fricska az egész történet megkoronázására:

Dec. 1. itt nálunk csodásan tiszta éjszakai égbolt, hajnalban is teljesen tiszta ég, szép keskeny Holdsarlóval keleten.
Tökéletes lehetett volna...
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.12.01. 16:50

Szerintem búcsút inthetünk neki, valószínűleg csak egy törmelékfelhő volt ami elindult visszafelé. A mai nap és reggel ideálisak voltak a körülmények, mégsem látszott semmi pedig most kellett volna a legfényesebbnek lennie. Hát ennyi volt... Kár érte, szép lehetett volna. A sok váratlan esemény után méltó módon fejezte be a pályafutását. Mint annyiszor a felfedezése óta, most is elmondhatjuk: Na erre nem számítottam!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.01. 17:06

Kedves mindnyájan! Nem értem a bánkódást. Már hónapokkal ezelőtt megírtam éppen a Csillagvárosban (októberben)

"Teljesen igaz, hogy a fényességet pl. nem lehet biztosan előre jósolni. Amikor az év elején kitört az "ISON mánia", akkor az a nappali láthatóság, meg telihold fényesség hasraütés volt! Tipikus amerikai reklám modor (szakcikkekben nem is írták), de hát kell a reklám (nekik). De mi Európában élünk, és kultunépek vagyunk (?). A túlzott közlések csalódást okoznak az amatőröknek és méginkább a laikusoknak, és lejáratják a tudományt.
Ide tartozik az a jelző, hogy "az évszázad üstököse". Pillanatnyilag 2013-at írunk, honnan tudják ezek a jósok, hogy milyen üstökösök fognak még jönni a következő 87 évben?

Ami a fényességet illeti: az üstökös mindenkori látszó fényessége a föld-távolság négyzetével és a naptávolság n-ik hatványával változik, no ez az n (az egyik fotometrikus paraméter) szinte minden üstökösnél változó. Átlagosan 4-nek veszik (vagyis a naptávolság 4-ik hatványa), de általában 3-8 közt mozog. Az n-nek nincsen fizikai jelentése, a fényesség változását leíró függvény egyik hatványkitevője. Ténylegesen több fizikai tényező határozza meg (az üstökös portartalma, gázanyaga, a fénygerjesztés erőssége, stb.) A baj ott van, hogy ez az n, amellyel a fényességet számolják, a naptávolság függvényében maga is változik - de hogyan, azt nem tudjuk előre. (Innen eredek az első, eltúlzott becslések) a mindenkori értékét a megfigyelt fényességből számítjuk ki, ezért kellene mennél több fénybecslés. - BQ."


Lássátok be, hogy a 'telihold fényesség" stb. nagy blöff volt, amit már akkor sem lehetett komolyan venni. Így hát nincsen ok panaszra. A legutóbbi fényesség érték, amire bukkantam 3-4 mg közt adja, hát ez nem éppen nappali látványosság.
Viszont van lehetőség észlelésre. Végeredményben a pályája nem változhatott meg nagyon, és lehet a helyét nézni. Érdekes megnézni, mi maradt belőle. A legutóbbi SOHO képeken, mielőtt kiment volna a látótérből, először mint ha kifényesedett volna, de utána szép hosszan elnyúlt a magja. Szétszóródik? Vagy új gázcsóva képződött? Nem tudom, de jó lenne látni, mi lett belőle. (Ehhez sajnos az én helyem és távcsövem alkalmatlan, de hát vannak szuper távcsöves észlelőink is.)
Nagyobb baj,hogy ez a szerencsétlen üstökös elterelte a figyelmet az igazán érdekes Lovejoyról, és a nehezen elcsíphető Enckéről.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Varus » 2013.12.01. 17:28

Én nagyon, de nagyon csalódott vagyok... Nem az zavar, hogy nem látszott a nappali égen, hanem az bánt, hogy még ahhoz hasonló élmény sem jöhet össze, amit két esztendővel ezelőtt a Lovejoy-üstökös okozott a déli félteke lakóinak. November közepének egyik párás hajnalán láttam egy kb. 8 magnitúdós üstököst, és számomra ennyi volt az ISON...
Ha az idei, egyébként üstökösökben legendásan gazdag év vándorait kellene pontoznom, akkor a Lovejoy és Panstarrs osztozna az aranyon, az ezüstöt a Lemmon kapná, míg a bronzérem az Encke-üstököst illetné. Az ISON csak ezek után következne, míg a Holmes-típusú kitörésen átesett LINEAR különdíjas lenne. ;)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.01. 18:06

Érdekes és találó a pontozásod! De talán az csalódáshoz nagyon is hozzá járult az a lárma, ami a szegény ISON körül támadt. És közben mindenki, aki egy kicsit foglalkozott üstökös fizikával, tudta, hogy a nagy beigért csoda jó ha tizedében valósul meg. Ha nincs a nagy hírverés, nincsen csalódás sem, és örülhettetek volna annak ami van.
No de! Az ISON ugyan az évszázad üstököse helyett az évszázad blöffje lett, hanem még jöhet, akár holnap is valami szép. És gondolj arra, hogy közben volt egy fényes novánk, ami azért szintén nem mindennapos látvány. Csak valahogy a nagy hírözönben elsikkadt. Pedig érdekes lenne tudni, mit csinál,. most már elhalványodva? És volt egy közeli kisbolygó is (ezt ugyan nem láttuk, csak monitoron, de érdekes volt.) És van egy üstökössé vált kisbolygó is, amirúől szintén megfeledkeztünk már.
Mellyhez hasonló érdekességeket kíván: BQ.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.12.01. 19:20

astrohist írta:Kedves mindnyájan! Nem értem a bánkódást. Már hónapokkal ezelőtt megírtam éppen a Csillagvárosban (októberben)

"Teljesen igaz, hogy a fényességet pl. nem lehet biztosan előre jósolni. Amikor az év elején kitört az "ISON mánia", akkor az a nappali láthatóság, meg telihold fényesség hasraütés volt! Tipikus amerikai reklám modor (szakcikkekben nem is írták), de hát kell a reklám (nekik). De mi Európában élünk, és kultunépek vagyunk (?). A túlzott közlések csalódást okoznak az amatőröknek és méginkább a laikusoknak, és lejáratják a tudományt.
Ide tartozik az a jelző, hogy "az évszázad üstököse". Pillanatnyilag 2013-at írunk, honnan tudják ezek a jósok, hogy milyen üstökösök fognak még jönni a következő 87 évben?

Ami a fényességet illeti: az üstökös mindenkori látszó fényessége a föld-távolság négyzetével és a naptávolság n-ik hatványával változik, no ez az n (az egyik fotometrikus paraméter) szinte minden üstökösnél változó. Átlagosan 4-nek veszik (vagyis a naptávolság 4-ik hatványa), de általában 3-8 közt mozog. Az n-nek nincsen fizikai jelentése, a fényesség változását leíró függvény egyik hatványkitevője. Ténylegesen több fizikai tényező határozza meg (az üstökös portartalma, gázanyaga, a fénygerjesztés erőssége, stb.) A baj ott van, hogy ez az n, amellyel a fényességet számolják, a naptávolság függvényében maga is változik - de hogyan, azt nem tudjuk előre. (Innen eredek az első, eltúlzott becslések) a mindenkori értékét a megfigyelt fényességből számítjuk ki, ezért kellene mennél több fénybecslés. - BQ."


Lássátok be, hogy a 'telihold fényesség" stb. nagy blöff volt, amit már akkor sem lehetett komolyan venni. Így hát nincsen ok panaszra. A legutóbbi fényesség érték, amire bukkantam 3-4 mg közt adja, hát ez nem éppen nappali látványosság.
Viszont van lehetőség észlelésre. Végeredményben a pályája nem változhatott meg nagyon, és lehet a helyét nézni. Érdekes megnézni, mi maradt belőle. A legutóbbi SOHO képeken, mielőtt kiment volna a látótérből, először mint ha kifényesedett volna, de utána szép hosszan elnyúlt a magja. Szétszóródik? Vagy új gázcsóva képződött? Nem tudom, de jó lenne látni, mi lett belőle. (Ehhez sajnos az én helyem és távcsövem alkalmatlan, de hát vannak szuper távcsöves észlelőink is.)
Nagyobb baj,hogy ez a szerencsétlen üstökös elterelte a figyelmet az igazán érdekes Lovejoyról, és a nehezen elcsíphető Enckéről.

Szerintem az amatőrök körében az "ISON mánia" nem csak azt jelentette hogy egy telihold fényességű üstököst szeretnénk látni, hanem azt, hogy egy a Napot először megkerülő üstökös vajon mit fog produkálni. Véleményem szerint a kiszámíthatatlansága és a sok váratlan esemény vonzott annyi érdeklődőt(köztük engem is) ami néhány egyéb észlelési területet háttérbe szorított, de nem zárta ki azokat teljesen. Az már egy másik kérdés hogy a laikusok számára mit tálalt a média. Egyik-másik hír valóban beleillett a híradó végén lévő "pandabébi született Nyíregyházán" tipusú hírek közé. Valószínűleg a csillagászathoz kicsit is értő amatőröket nem részegítette meg az ilyen hír, és nem e-miatt került az fontos helyre az észleléseink megtervezésekor, hiszen mégis csak egy aktuális esemény volt sok kérdőjellel. Azért is találom hasznosnak ezt a fokozott érdeklődést, mert most is sokmindent tanúlhattunk erről az észlelési területről és az üstökösökről, a sok utánaolvasás és a sok észlelés alatt.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.01. 20:58

Kedves Zsolt!
Jó, hogy Te így fogtad fel, még egyetértenék is ha:
1. Nem lett volna tele nem csak a tömegtájékoztatás, de a fél-szakmai híradás is a "TELIHOLD FÉNYESSÉGŰ ÜSTÖKÖS" és hasonló híradással. És ez nem a bulvár sajtó túlzása volt, hanem amatőröket tájékoztató folyóiratban jelent meg, tehát ez egyszer ne szidjuk a sajtót, nem ők találták ki.
Láthattad a Csillagváros bejegyzéseiből, hogy amatőrök között is sokan elhitték ezt a maszlagot, amelyről a szakemberek már régóta tudták, hogy nem helytálló.
2. El kellett volna magyarázni (persze részletesebben) amit tőlem szó szerint idéztél. Akkor nem lett volna eltúlzott várakozás, és sokakban nem keltett volna csalódást. Nem is gondolnád, hogy én interneten, facebookban és telefonon is mennyi kérdést kaptam, hogy hát hol van az a fényes üstökös.
3. Nem történt semmi olyasmi, amire nem lehetett számítani. (Bár az utolsó SOHO képek engem is kicsit mellbe vágtak.)
Egyébként nem a C/2012 S1 az első olyan üstökös, amely "először jut napközelbe". Akad ilyen még egynéhány.
Egyszóval én csak a tárgyilagos és józan tájékoztatás hiányát kifogásolom. No, meg az olyan ostobaságokat, hogy AZ ÉVSZÁZAD ÜSTÖKÖSE. Remélem, némi kárpótlásul megéled még az évszázad sok évét, én találkozol még valóban szép üstökössel. Szívből kívánom a számodra: BQ.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.12.01. 22:49

Köszönöm a jókívánságokat és remélem hogy annál a bizonyos ÉVSZÁZAD ÜSTÖKÖSÉNÉL (még ha 87 év mulva is lesz), ugyan így fogunk beszélgetni. Abban egyet értünk hogy a tárgyilagos tájékoztatásnál meg kell mutatni az éremnek mindkét oldalát. Az igaz hogy a lehető legjobb forgatókönyv volt kihangsúlyozva olyanyira, mintha a szétesés lehetősége minimális lenne, de nem zárták ki azt(én legalább is olvastam ilyet is). Viszont! Én nem hiszem hogy ez egy szándékos szenzáció keltés vagy félrevezetés lenne a folyóírat cikkírói, szerkesztői részéről, inkább sokunk reményeit fogalmazták meg ami akár még ha szerényebb formában is, de akár be is következhetett volna. Nekem mint hobbi-csillagásznak valószínűleg jóval szerényebbek az ismereteim mint a témában és a fizikában jártas embereknek, de ők is kihangsúlyozzák hogy az üstökösök mennyire kiszámíthatatlanok. Nem lehet pontosan ismerni a tömegüket, sürűségüket, anyag-összetételüket,csak becsülni tudják ezeket, és ez a sok változó miatt sok féle képpen alakulhat a végkifejlet. Az ISON-nál szerintem a kis perihéliumtávolságban volt a nagyon fényes üstökös lehetősége, hiszen ilyen hasonlóan kis távolság már "csinált" a történelemben napal is látható üstököst. Én szerintem izgalmas, észlelő-kedvet meghozó néhány hónapon vagyunk túl, és nem érzem magam sem átverve, sem szomorúnak amiatt, mert nem a kihangsúlyozott legpozitívabb módon zajlottak le az események. Szerintem itt nem félretájékoztatás történt, hanem majdnem biztosként kezeltünk egy lehetőséget. Mintha feladtunk volna egy lottót és már előre el is költöttük volna a nyereményt. Aztán lett egy gyenge kettesünk :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.01. 23:58

"Az ISON-nál szerintem a kis perihélium távolságban volt a nagyon fényes üstökös lehetősége, hiszen ilyen hasonlóan kis távolság már "csinált" a történelemben napal is látható üstököst."

Igen, ez így lehetett.

Valóban nagyon óvatosan kell bánni az üstökösökkel, mert még az azonos családból származók sem viselkednek egyformán. Részemről már egyszer megjártam: volt egyszer egy West-üstökös, amire sok szépet-jót jeleztek előre, azután éppen csak látszott valamennyire. (Sajnos a fordított eset ritkább.) Akkor a nyugati dolyóiratok nyomán lekzöltöm, hogy mi várható. No, nem jött be.
Kiváncsi vagyok magam is a C/2012 S1 további sorsára. De most inkább a még mindig látható Lovejoyra vagyok kiáncsi.. - BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”