C/2012 S1 (ISON)

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.10.24. 08:22

Kukac írta:Sziasztok,

Mi újság ISON témában? Látható már otthon? Hány magnis?
Valaki fotózza?


A pillanatnyi helyzet ez :

http://www.heavens-above.com/comet.aspx ... t=0&tz=CET
Obszidián.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.10.24. 08:40

Elvileg már látható lenne, de reggel annyira fátyolfelhős volt az ég nálunk hogy nem sikerült megfigyelni. Ha tiszta idő lesz holnap hajnalban, megpróbálom újra. Remélem tudok majd napra-kész infókkal szolgálni.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.10.25. 12:53

Piszkos, posos, szokatlanul meleg levegőn át a pesti fényszennyezett keleti irányban, igen alacsonyan ezt látni! Szemmel nézve sejthető volt, a kékes maszatot elfordított látással sikerült megpillantanom. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.10.25. 16:33

Jól jönne egy kis hidegfront gyenge széllel, itt Dunakeszin reggel Kelet-felé szabad szemmel csak a Marsot és a Regulust láttam, úgyhogy inkább visszafeküdtem aludni. Holnap is felkelek, hátha több szerencsém lesz. Viszont a képen jól kivehető. Hány mg.-nak becsülted a fényességét?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.10.25. 18:46

Ez bizony nehéz kérdés, mert elfordított látással éppenhogy láttam egy kis világosabb foltos valamit. A közeli csillagok amelyeket megfigyeltem, azok mind sokkal fényesebbek, a színük is sárgás, tehát a becslést csak arra tudom alapozni, hogy elfordított látással 10 mg köröl tudok általában kelet felé alacsonyan meglátni csillagot, amely persze pontszerű. Itt a narancsos ég - városi erős fényszennyezés - mellett egy halvány kékes foltot felfedezni is nagyon nehéz. Pontos becslést adni róla meg egyenesen lehetetlen. Maga az üstökös sem fényesedik olyan gyorsan, illetve olyan mértékben, mint ahogy azt jelezték. Szerintem éppen eléri a 10 mg. fényességet, de ez bármelyik pillanatban hirtelen megváltozhat! Egy hónappal a fordulója elött lehetne kissé fényesebb is mindannyiunk örömére! A szabad szemestől még nagyon messze van! Talán két hét múlva eléri, ha kicsit összeszedi magát. Naponta érdemes megfigyelni, hiszen váratlan felfénylése bármikor esedékes, és akár órák alatt 2 mg. értékkel is változhat! Nézi még valaki városi ég alól? Kíváncsi lennék, hogy mi a tapasztalata! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.25. 20:00

A hirtelenebb felfénylés milyen naptávolságban szokott előfordulni ? Most a Mars környékén van kicsit már gondolom beljebb a Föld pálya előtt még rendesen.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.25. 20:51

"A hirtelenebb felfénylés milyen naptávolságban szokott előfordulni ? "
Ilyen fogalom nincsen az üstökös-fizikában. Az, hogy egy-egy üstökös néha kitörésszerűen kifényesedik, mint pl. a Holmes, ritka és nem szükségszerű jelenség. Valójában nem lehet előre kiszámítani, melyik üstökös fog fénykitörést produkálni, és mikor? A Holmesnél megtörtént kétszer is, az 1924 II.-nél 15 mg-ről 7-re ugrott.
Néhánynál eléggé gyakori, de ez csak 1-3 mg-ós felfényesedés. Ezek mind a Jupiter-pálya körül voltak. Most is volt egy erős fényesség kitörést produkáló üstökös (14-ről 8.5-re), teljesen váratlanul, a "SpaceWeather.com" szépen bemutatta!
Viszont biztató, hogy kicsit felerősödött a naptevékenység, ami eléggé gyakran kisebb fénynövekedést okozhat az üstökösöknél (ha éppen a kitörés áramlási sávjában vannak. De ez csak kb. 1 mg-t növel. - BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.25. 21:16

Re: Fényesség kitörés.
Elnézést, az előbb rosszul fogalmaztam: "Ilyen fogalom nincsen". Persze ilyen fogalom van, azt akartam kifejezni, hogy ez egy ritkán előforduló jelenség, amely nem törvényszerűen következik be az üstökösök fényesség változásánál. Eddig semmilyen törvényszerűséget nem lehetett találni egyes üstökösök hirtelen fellángolása és a naptávolságuk között. Mivel a CCD-s és műholdas észlelések előtt többnyire azokat az üstökösöket lehetett rendszeresen észlelni, amelyek a Jupiter pályán belül kerültek, eleve ezeknél sikerült néha egy-egy fellángolást elcsípni. De ilyen fellángolást éppen úgy megfigyeltek 4-5 AU naptávolságban, mint 1 AU-nál. BQ.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.10.25. 21:20

Imre írta:Naponta érdemes megfigyelni, hiszen váratlan felfénylése bármikor esedékes, és akár órák alatt 2 mg. értékkel is változhat! Nézi még valaki városi ég alól? Kíváncsi lennék, hogy mi a tapasztalata!

Valószinűleg az értékelhető észleléshez ki kell települni egy olyan helyre ahol Kelet felé viszonylag fényszennyezés-mentes a látóhatár. Nekem itthonról nem kell keresztül néznem Budapest fényburkán, mégsem jöttek elő részletek( a legutóbbi észlelésemhez képest nem nagyon változott a fényessége, talán a látvány ugyan olyan lehetett mint most).Azért próbálkozok itthonról is, és ha tiszta idő lesz Vasárnap hajnalban megyek a Polarisba, ahol a szakkör keretein belül szerveztek egy közös üstökös megfigyelést. Ha sikerül mindkettő akkor tudok véleményt mondani hogy mi a különbség a városon belüli és kívüli látvány között.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.10.26. 00:49

Az előző felvételsorozatot újra feldolgoztam, elhagyva a hajnali világosodás alatt készített felvételeket. Az üstökös sokkal kontrasztosabban elővarázsolható lett. Az összegképből kiszűrtem a narancs színt - ez a közvilágítás fényszennyezésének színe - és a maradék zöld és vörös színt kissé megemelve a csillagok színét helyreállítottam. Ezzel a kis korrekcióval még az üstökös fényes magja is kirajzolódott, a kékes zöldes csóva is szép hosszan látszik. Remélem, hogy lesz még közeli alkalom, amikor tisztább égen is megnézhetem. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”