C/2012 F6 Lemmon

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

C/2012 F6 Lemmon

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2013.07.04. 09:32

Üdvözlet!

Ma hajnalban a C/2012 F6 Lemmon üstökös az NGC 7789 nyílthamaz közelében haladt el.
A BRT CLuster kamerájával sikerült is lefényképeznem!

Adatok :

Exposure Time 40000 ms
Filter Type Clear
Dark frame Instant
Site Name Tenerife
Completion Time 02:02 on Thursday 4 July 2013 (01:02:53 UTC)
Comments LEMMON

LEMMON_20130704_gimp.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2012 F6 Lemmon

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.07.04. 15:14

lacus66 írta:Üdvözlet!

Ma hajnalban a C/2012 F6 Lemmon üstökös az NGC 7789 nyílthamaz közelében haladt el.
A BRT CLuster kamerájával sikerült is lefényképeznem!

Negyon örülök, csak egy baj van, hogy rendkívül megnehezíti a kép érdemi megtekintését a szokásos jelölések elhagyása! A kép szélén kellene két kis vonalkával bejelölni azt a helyet, ahol a meghosszabított vonalkák mettszéspontjában a célobjektum látható, és legalább két irányt feltüntetni a kép azonosításához. Laírhattad volna, hogy a kelet-nyugat fel van cserélve! Remélem, legközelebb már lesz jelölés! Gratulálok a "BRT CLuster" kamerájának a képhez, de sokkal nagyobb elismeréssel élnék, ha saját távcsővel készült volna, akár kicsit gyengébb minőségben a felvétel! Próbáljad ki, biztosan sikerül ennél jobb kép is, pl. egy jó kis csíkhúzós, ahol látni az elmozdulást is. Ha már üstökös, akkor lássuk, hogy mozog! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2013.07.04. 16:10-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: C/2012 F6 Lemmon

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2013.07.04. 16:08

Kedves Imre!

A jelölésekkel kapcsolatban teljesen igazad van, legközelebb pótolni fogom őket (bár eddig így küldtem be a többi észlelést is, és a rovatvezető nem tiltakozott ellene) :-)
Sőt, ha megnézed az MCSE észlelésbeküldő oldalán az üstökös-észleléseket, hát talán egyik képen sincsenek rajta ilyen jelölések.
Ettől függetlenül ezt a kritikát jogosnak érzem és elfogadom... :)

Nagyon boldog lennék, ha saját eszközökkel is tudnék fotózni! Sajnos azonban anyagilag nem engedhetem meg magamnak a szükséges asztrofotós felszerelés beszerzését, így marad a vizuális észlelés illetve a robottávcsövek használata.

Talán a téma miatt így is érdemes volt feltenni... ;)

Üdv:
Laci
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2012 F6 Lemmon

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.07.04. 16:19

lacus66 írta:(bár eddig így küldtem be a többi észlelést is, és a rovatvezető nem tiltakozott ellene) :-)

Nagyon boldog lennék, ha saját eszközökkel is tudnék fotózni! Sajnos azonban anyagilag nem engedhetem meg magamnak a szükséges asztrofotós felszerelés beszerzését, így marad a vizuális észlelés illetve a robottávcsövek használata.

Talán a téma miatt így is érdemes volt feltenni... ;)

Üdv:
Laci

Adatlapod szerint van távcsöved, és gondolom, hogy egy közönséges gép is van, amivel okuláron át is lehet ám fényképezni! Üstökös esetében a sok rövid idejű felvétel a mozgásra kifejezetten előnyös! Biztosan tud a géped 15 másodpercet, avagy van B zárideje! A képfeldolgozáshoz meg ingyenes programok vannak, tehát nem látom olyan vészesen a helyzetet, elvégre nem versenyre készítenél halvány ködökről felvételt! Igaz? Nos én is DMC LS80 géppel készítek képeket, vídeót is. Próbáljad ki, biztosan sikerülni fog!

A téma hasznos volt, kétségtelen, sőt, ha már lúd, akkor legyen kövér! Ismertethetnéd, hogy hogyan érted el, miként programoztad a távveszérelt csövet, hogyan lehet hozzáférni, hátha másnak is kedve lenne próbát tenni velel! Ha van rá néhány perced, akkor ezt is közkinccsé tehetnéd! Üdv. Imre
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2013.07.04. 16:37-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: C/2012 F6 Lemmon

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.07.04. 16:28

lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: C/2012 F6 Lemmon

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2013.07.04. 16:32

Imre írta:Adatlapod szerint van távcsöved, és gondolom, hogy egy közönséges gép is van, amivel okuláron át is lehet ám fényképezni! Üstökös esetében a sok rövid idejű felvétel a mozgásra kifejezetten előnyös! Biztosan tud a géped 15 másodpercet, avagy van B zárideje! A képfeldolgozáshoz meg ingyenes programok vannak, tehát nem látom olyan vészesen a helyzetet, elvégre nem versenyre készítenél halvány ködökről felvételt! Igaz? Nos én is DMC LS80 géppel készítek képeket, vídeót is. Próbáljad ki, biztosan sikerülni fog! Üdv. Imre


Valóban, van távcsövem és fényképezőgépem is. Próbáltam okuláron keresztül fotózni, nekem "nem jött be" a dolog. Minőségben megközelíteni se tudtam azt a szintet, amit én elfogadhatónak tartok. Jó sok gyakorlással biztosan lehetne fejlődni, de a dolog abszolút nem szórakoztatna. Akkor meg minek???

Sajnos, nem tudok azonosulni Pelikán elvtárs örökérvényű szállóigéjével sem : "Ez az új magyar narancs. Kicsit sárgább, kicsit savanyúbb, de a mienk.

Üdv:
Laci
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: C/2012 F6 Lemmon

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.07.04. 16:49

mpt írta:http://mpt.dyndns.info/open.php?obsid=9880


Nagyon szép! Jól látom, hogy a mindössze 30 sec expo alatt is elmozdult?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2012 F6 Lemmon

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.07.04. 16:51

Kedves Péter! Látom, hogy fél percnyi kistávcsöves képen is milyen szépen látszik az üstökös! Ezek szerint tényleg nem lehetetlen felvételt készíteni, igaz komolyabb géped van, de szerintem normál kisgéppel is menne. A képed a helyes irányban van, és nagyon szembetűnő az üstökös, gondolom, hogy akkor nem kell külön jelezni a helyzetét. Egy fekete-fehér képen viszont nem egyértelmű, tehát valami jelzés kell, illetve az irányítottság megjelölése, főleg, ha fordított a kép. Az említett távcső képe az általad készítettnél sokkal gyengébb, és ezt nem egészen értem, mert 2400m-en ideális helyen van a távcső, és 40 másodperc volt az ideje, sőt a távcső is nagyobb a kisrefraktorhoz képest! Ez érdekes, és elgondolkodtató! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: C/2012 F6 Lemmon

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2013.07.04. 17:02

Kedves Imre!

A BRT Cluster kamerája se nem nagyobb, se nem jobb, mint Péter kistávcsöve. Sőt, nem is igazi távcső, hanem egy 180 mm-es fókuszú, f2.8-as NIKON teleobjektív 4.3x4.3 °-os látómezővel.

Bár nem vagyok gyakorlott asztrofotós, de szerintem ezekkel a paraméterekkel a felvétel nem túl rossz...
Nekem legalábbis tetszik!

Laci
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: C/2012 F6 Lemmon

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2013.07.04. 17:04

Imre írta:A téma hasznos volt, kétségtelen, sőt, ha már lúd, akkor legyen kövér! Ismertethetnéd, hogy hogyan érted el, miként programoztad a távveszérelt csövet, hogyan lehet hozzáférni, hátha másnak is kedve lenne próbát tenni velel! Ha van rá néhány perced, akkor ezt is közkinccsé tehetnéd!


Ha tényleg érdekli a társaságot, akkor hétvégén megpróbálok összeállítani egy kis leírást a tapasztalataimból...
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”