Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.05.27. 12:08

Honnan észléltél tegnap?
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.27. 13:05

Kukac írta:Honnan észléltél tegnap?


Ha engem kérdezel, a kertből. Város az adatlapon megtalálható. :)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.05.28. 01:24

Végre eljutottam odáig, hogy újra bejegyzést írhatok.
Felemás, de összességében szép kis este volt a mai. A célpontok:

M104 GX: Először pillantottam meg a Sombrero-t, viszont talán kissé balszerencsés helyen és időben. Kicsit késő van már hozzá, de tömzsi alakja egyértelműen kivehető volt, annak ellenére, hogy az egészet diffúznak és nagyon halványnak láttam. A Delta Corvitól indultam el, de ezek után az NGC 4361-et meg sem próbáltam.

M4: még mindig nincs meg a gömbhalmaz, pedig jó helyen keresem. Sajnos a város fényében úszik, idén már nem hiszem, hogy esélyes lesz.

Pihenésképp jött pár nyári sláger, utána pedig a fő célpont: a Cepheus.

NGC 6946 GX Cep: a pályázati feladvány szomszédját sikerült észlelni a 6939-el ellentétben, picike, de észlelhető, kerek formájú GX. Talán még mintha kar-formára emlékeztető fényesedés/halványodás is rémlett volna benne.

NGC 7160 NY Cep: csodaszép ez a NYH! Elnyúlt szivar alakjának belsejében izzó ovális ködösség, ennyire élénk ködöt nyílthalmazban még sosem láttam. Az előterében csak 5-6 csillag észlelhető, mintha csak 6 szupernóva robbant volna egyszerre egy bal lábbal kelt galaxisban. Vázlatrajz is készült, hamarosan kidolgozom!
Kerestem még a Collinder 427-et (NGC 7023), de kapkodós lett a vége.

Maradtam volna még, de a kétmásodpecenkénti villámlás idegesített és nem tudtam nyugodtan odafigyelni, közben a szél is feltámadt.
Jön a vihar északnyugat felől...
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.28. 09:23

Arpstronomer írta:M4: még mindig nincs meg a gömbhalmaz, pedig jó helyen keresem. Sajnos a város fényében úszik, idén már nem hiszem, hogy esélyes lesz.



Az M4-et én is most néztem meg előtted egy nappal, és nem nehéz megtalálni, bár mivel elég nagy méretű és belesimul a háttérbe, meg elég alacsonyan van, az itteni város fénye is bezavarja, nagyobb városban lehet még jobban, talán ezért nem veszed észre, könnyen el lehet felette siklani, ha nem tudod pontosan hol van.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.30. 11:55

Este az M104 Sombrero galaxist és az ugyancsak Virgo-ban levő sok galaxist a felső részében próbáltam észlelni. A Sombrero-t megtaláltam ha nem tudnám mi az, nem látnám a sötét sávot, és az alakjáról sem tudtam volna, melyik irányban hosszabb. A városi fények pont arra fele vannak. Megnéztem az M53 gömbhalmazt is, nem hinném, hogy ebben a 76/700-as Newtonban sokkal jobban látnám, a közelében levő egy sorban levő csillagokkal egy látómezőben lehet nézni, egyébként nem rossz.

A többi halványabb galaxist nem láttam ezzel a csővel, pedig jó helyen nézegettem az is biztos. A pozíció megkereséséhez valamely fényes csillagból kiindulva térképen megnézve, pl. egy látómezővel arrébb állítva szépen oda lehet tekerni az ekvatoriális mechanikával, mert amúgy csak lézer pointer van rajta, így is meg lehet találni akármit. Az M104 keresése közben egy tőle nem messze levő kettős csillagot is találtam először rögtön a célzás, pásztázás elején, majdnem egyforma magnitúdósak a tagjai és szépen látszottak ebben a csőben, HR4822 a Virgo-ban. Érdemes megnézni, nagyon megtetszett.

Ha már erre fele nézelődtem, megkerestem az M53 gömbhalmazt is, ami a Virgo-tól még magasabban tartózkodott a zenithez közelebb, egy fényes Coma Berenice csillagképbeli csillagtaghoz közel, szinte egy látómezőben majdnem, ha erre állítottam, akkor a látómezőben a gömbhalmaz középen, két szélén pedig egy csillagcsoportosulás látszódik, mondhatni aszterizmunak is, nagyon szép. A gömbhalmaz nem olyan fényes, mint az M13 a Herculesben, de még jól látható ilyen kategóriájú kukkerrel.

A Szaturnusz mellett 1 holdját láttam elég fényesen, mint máskor is általában.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.05.31. 10:07

Sziasztok.
Ma sikerült felkelnem hajnalban negyed 3 körül, és nem bántam meg!
Déli égen az alábbiakat sikerült meglátni:
IC4703 - a köd nem látszik, de a csillaghalmaz tagjai szépen elkülönülnek
M17 - szépen látszik a köd formája, alakja. Teljesen elkülönül a fekete
égtől, könnyen észrevehető, még binokival is szépen látszik
M20 szépen látszanak tagjai, ködösség nem látható
M8 - szépen lászik a köd is, az alakja is, főleg UHC-vel. Binokival nézve szintén
szépen kivehető a köd, körülötte pedig millió meg egy csillag

Színezést egyik ködnél se tapasztaltam, de gondolom ez városból ekkora távcsővel normális.
Távcső: 150/750 Newton
Binokulár: 15X70 Celestron

PS: binokival nézegettem még a környéket egy ideig, és sikerült megtapasztalni a binokuláros észlelés szépségeit is, nagyon magával ragadó!

PS2: hétvégén elvileg sikerült leszabadulni a Balaton mellé egy kisvárosba, és amellől fogok binokulárral leskelődni, ha jó ég lesz.

PS3: megírtam a blogomban is: http://vogsphere.jss.hu/2011/05/31/eszleles-2011-05-31/
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.05.31. 14:29

mudlee írta:Színezést egyik ködnél se tapasztaltam, de gondolom ez városból ekkora távcsővel normális.
Távcső: 150/750 Newton
Binokulár: 15X70 Celestron


Gratula, szép lehetett!

Színezést ködöknél biztos nem tapasztalsz, de a ködök színét is nehéz észrevenni, mert annyi fényt ritkán gyűjtenek még a nagyobb távcsövek is, hogy a színérzékelő sejtek bekapcsoljanak. Nagyon jó átlátszóság is kell ehhez.

A nagyon fényes emissziós ködöknél esetleg észre lehet venni valami kékes-zöldes árnyalatot, mert ezeknél alapvetően a H-béta és [OIII] sugárzást látjuk. A kompakt, fényes planetáris ködök kékes-zöldes színét ([OIII]) viszont könnyű látni, akár kisebb távcsövekkel is. Próbáld ki a Macskaszem-ködön (NGC 6543) a Dra-ban, vagy a Pislogó-ködön (NGC 6826) a Cyg-ben, esetleg a Kék hógolyón (NGC 7662) az And-ban. Kivételes körülmények között az Orion-ködnél észre lehet venni a H-alfa emisszió által okozott rózsaszínes derengést is.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.05.31. 14:40

Köszi az ajánlást, megfogom nézni, amit tudok, bár a zenit környékét és 50fok felett egyelőre csak Binokulárral tudok nézelődni, a tetőről.
Alatta pedig a NYÉNY->K és D->DNY irányba tudok nézelődni nagy távcsővel. Hamarosan sikerül majd a naggyal is kikerülni a tetőre, akkor jobb lehetőségem lesz mindenre. :)
Sajna amíg nincs autó, trükközni kell.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.05.31. 15:24

Sziasztok!

Tegnap a Dracoban folytattam a galaxis túrát.

NGC 6340:
Fényes, kör alakú égitest, centruma feltűnő. Részletek, spirálkarok nem látszanak, mivel gyengén fejlett karjai szorosan tekerednek.

NGC 3147:
Látszik a két spirálkar, de nem mondanám őket könnyűnek, lágyan, finoman mutatkoznak. Igaz, az égbolt állapota most csak átlagos, továbbá a galaxis már kezdett északnyugat felé "battyogni".

NGC 5907:
218-szoros nagyítás mellett egy óriási ködcsík szeli ketté, szó szerint a látómezőt! Az éléről látszó galaxis magvidéke erősen elnyúlt, a hossztengelyben foltok látszanak. Döbbenetes látvány!

De a csúcs, a negyedikként rajzolt galaxis volt:
Még most is az élmény hatása alatt vagyok, és úgy gondolom, hogy az utóbbi évek egyik legnagyobb meglepetését okozta ez az égitest! A lentikuláris Messier 102 okozta a nem várt meglepetést.
Ugyanis látszott benne az egyenlítői porsáv, az az alakzat, amelyről úgy hisszük, hogy csak fotókon jön elő. De nem, a 30 centis műszerben 218 szoros nagyítás mellett is érezni lehetett. Nem akartam elhinni, de tényleg látszik! Végül 381-szeres nagyítással készítettem róla rajzot.
25-30 centis távcsővel, tiszta, falusi égboltról látszik a porsáv!!!
A szintén lentikuláris NGC 3115-ben egyenlítői fénysáv látszik. Az M 102-ben (és az ugyancsak lentikuláris NGC 4710-ben) meg egyenlítői porsáv...
Összességében az M 102 úgy nézett ki, mint egy nagy felületi fényességű, miniatűr Sombrero-galaxis!
Egy fantasztikus fotó az M 102-ről:
m102kp.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.05.31. 17:19

mudlee írta:Köszi az ajánlást, megfogom nézni, amit tudok, bár a zenit környékét és 50fok felett egyelőre csak Binokulárral tudok nézelődni, a tetőről.
Alatta pedig a NYÉNY->K és D->DNY irányba tudok nézelődni nagy távcsővel.


Aha. Akkor az ajánlott PL-ek egyelőre felejtősek, binoklival nem fogsz sokat látni belőlük. A Jupiter szelleméhez (NGC 3242, Hya) meg már túlságosan nyár van. Pedig az nagyon szép színes lenne a 15T-vel.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”