Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.07.28. 15:26

Sziasztok!

Az elmúlt éjjel éjfél után jöttek meg a felhők, így három galaxist sikerült rajzolnom :
NGC 6384, NGC 5005, NGC 5033. Az NGC 5005-ben két gyenge, finom ív látszott, a fényképes ellenőrzés szerint ezek a karok részei voltak.
Érdekesség, hogy az NGC 5033 vizuálisan kisebbnek tűnt (gyengébb magvidéke miatt) mint az NGC 5005, holott az NGC 5033 a nagyobb valójában.
Itt most tisztul az ég, ha jó lesz estére az idő, akkor az NGC 6814, 6951, 7013 jelű galaxisokkal haladnék tovább.

Szép eget mindenkinek!
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2011.07.28. 16:45

lacus66 írta:Kedves Feri!

Szerintem jók a rajzok, gratulálok!

Azonban felhívnám a figyelmedet az arányokra: ha igaz a megadott látómező-érték (1.6°), akkor
az NGC 663 mérete a rajzod alapján majdnem 25' (a valóságban 14'), az M107-é pedig 13' (a valóságban 10', de
ekkorának 50mm-es átmérővel biztosan nem láthatod...)


Én nagyjából ekkoráknak láttam, bár lehet, hogy a rajz lemásolása után kismértékben torzult, bár nem tudom... Egyébként az is lehet, hogy nem 1,6° a LM, bár ezt írja a távcső papírja. A Stellariumban beállítva a távcső illetve az okulár tulajdonságait ilyen képet ad ki, hogy ezt láthatnám a távcsőben, de valójában ennél kisebb a LM, tehát lehet, hogy az 1,6° átmérő nem igaz...
stellarium-001.png


Nem tudom, hogy melyik lehet a probléma okozója... Majd egyszer rendesen megmérem olyan csillagkivonulásos módszerrel, hogy mekkora az átmérője a LM-nek ilyen nagyításnál...

Feri
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.07.28. 17:00

Hát könnyen lehet, hogy a látómező értéke nem stimmel...

Nézz rá majd egyszer a teleholdra, az kb. 0.5°
De jó becslés az is, ha az okulár látószögét elosztod a nagyítással, nekem ez be szokott jönni.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2011.07.28. 18:24

A használati utasításban 50°van megadva a 20mm-es okulárnál, tehát 30x nagyításnál, ez 1,66 :)
Valami csak nem stimmel...
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.08.03. 09:14

Tegnap végre tiszta ég volt, nem is tudom mióta elsőnek! A légkör viszont elég rossz volt, továbbá valahogy a fényszennyezés is valahogy most több volt, vagy nem tudom. De azért igyekezetemnek, ha csak minimális is, de van eredménye.
A képek 10-14 20sec-es ISO1600-as képből állnak. Előző képeimhez képest az a tapasztalat, hogy városból inkább ISO800-n fotózzunk, nem éri meg a nagyobb ISO, mert sokkal több fényszennyt összeszed, és annyival több nem lesz látható az objektumból.
Életemben elsőnek kipróbáltam a vezetést is, manuálisan, szálkeresztes okulárral, de úgy látszik, hogy kicsit át kell rendezni a kábeleket és mindent az állványon, mert gyakorlatilag ha ránézek, akkor is beremeg a kép, és lehetetlen középen tartani a vezető csillagot. A lenti képek vezetetlenek voltak.
A távcső: 150/750 SW Newton
Vezető cső: Celestron 60/700
Fényképező: Canon 350D
Mindkét tengelyen motorral.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.08.03. 09:56

Ejha Sándor Gratulálok! Nagyon jók a képek és hamarosan még jobbak is lesznek és teljesen profi leszel :)
Nagy öröm ha láthatom mások sikereit :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.03. 11:19

Halló "mélyegesek". A www.antikva.hu mai könyvkínálatán felbukkant egy Keimer-Mallas: Messier-albuma, 2850 Ft-ért. Érdekel valakit? Bartha Lajos.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.03. 11:26

Bocsánat, tévedtem: nem az "antikván" (A www.antikva.hu mai könyvkínálatán ) hanem a
www. antikvarium hu-n található (ha még el nem fogyott) BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.03. 13:09

mudlee írta:Tegnap végre tiszta ég volt, nem is tudom mióta elsőnek! A légkör viszont elég rossz volt, továbbá valahogy a fényszennyezés is valahogy most több volt, vagy nem tudom.

Tavasszal megháromszorozták a Mátyás templom égbe irányuló díszvilágításának a teljesítményét, feltettek a toronyba is járulékos halogén lámpákat, vagy 16 darabot a kőívek mögé, ami ugyan nem látszik direktben, de eszelősen nagy fénnyel megvilágítja a kőíveket, természetesen a 90%-a kifelé megy, az égnek! Az Országház is új díszvilágítást kap, és már éjjel 1 óra után sem kapcsolják le, hanem megy a 24 fénysugár az égnek, a tornyot megy alig 1% teljesítmény világítja meg! Ezért aztán a 3 évvel korábbi éjjelekhez mérten az eget szennyező fényteljesítmény a 4-5 szörösére emelkedett, amely Budapest közvetlen környezetében lehetetlenné tesz mindenfajta csillagászati tevékenységet. A Polaris-ból is kell, hogy tapasztalják ezt a jelenséget! Ideje lenne már felhívni a figyelmét az illetékeseknek, hogy a díszvilágítás oly módja, ahogy azt ma használják kifejezett pazarlás! A közvilágítás jelentős része is az eget szennyezi, és azért az 1-3 tucat éjszakai túrista gyönyörködtetése okán felesleges egész éjjel a Parlament díszvilágítását bekapcsolni! Ha tudnék küldeni képet, amely a jelenlegi és a néhány évvel korábbi állapotot mutatja, akkor megdöbbentő lenne a különbség! Szűrő, vagy nem, már nem jelent semmit! A fehéren vakító ledek - EU ajánlással - bevezetése még ennél is rosszabb helyzetet fog eredményezni! Csillagászt? Spórolás? Ésszerűség? Technika? - minek! Van pénzünk itt bőven, amit kétmarokkal szórunk a feneketlen vödörbe, s közben azon siránkozunk, hogy erre-se telik, meg arra sem, és hogy milyen nehéz helyzetben van a gazdaság! Spórolás, ésszerű takarékoskodás nincs, és ma már minden kis falu követi ezt a példát, és kivilágít mindent, még a fekete szélkakast is! A fehérre meszelt templomtorony tetején a vaskereszt is fényárban úszik, közben a nagycsaládos szegény embereket nem tudja támogatni sem az egyház, sem az önkormányzat, mert elmegy a pénz a falu egyetlen kultúrházának, vagy templomának díszvilágítására! Ezt bárki a saját szemével tapasztalhatja, és ha hallgat híreket, akkor a pénzhiányról is tud! Vajon akkor aki intézkedik, avagy elrendeli a pénzkidobás ezen módját, az jól végzi a feladatát? Nem kéne tenni végre valamit ez ügyben? - Már szinte csak a Nap és a Hold vizsgálata lehetséges Budapestről és környékéről! A lányeg, hogy már a külsőbb kerületekben is erősen látszik az Országház folyamatos, egész éjjelre kiterjedő megnövelt díszvilágításának, a villanypazarlásnak a hatása! A közpénz ezen a csapon is akadálytalanul hömpölyög kifelé, és az áramszolgáltatónál köt ki, akinek ugye az az érdeke, hogy minél nagyobb legyen a számla!!!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2011.08.03. 13:24-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.03. 17:25

Lehet azért ez a nagy fény rengeteg, mert a LED-es világítás elég hatékony, és úgy gondolják, akkor már, hagy szóljon .:)
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”