Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.22. 23:31

A CFoma Berenicae % Bereniké haja csillagképben van a legtöbb, innen a neve Most már nem látható jól, kora este északnyugaton lemegy. Egy szép szétszrt csillaghalmaz van benne, a Mel 111. Ha a Nagy Medve rudjának utpolsó csillagát (éta UMa) összekötöd a Vadászkutyák alfájával, és ezt az egyenes tovább folytatod lefelé, egy 4 mg-s csillagocska mellett ráakadsz. De most már ez is eltűnőben van. BQ.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.23. 08:10

Ha északnyugaton van akkor arra már nem találok rá...

Üdv, Ferenc
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.23. 17:06

A Mel 111 egyébként sem kifejezetten jó célpont 5L-sel, de a binoklival igen.
Ha déli irányba nézel, akkor érdemes keresni egy olyan helyet, ahonnan egész a horizontig ellátsz. Igaz, most ott a hold, de érdemes felkeresni az M7 és M6 jelű fényes csillaghalmazokat.
Északabbra a Nyilas északi részén az M25 lehet jó a binoklihoz és a kis távcsövedhez is, még északabbra az M11 (Scutum), Cr 399 aszterizmus (Vállfa), és talán még egy-két másik halmaz a Vulpeculából. NGC 6633 és IC 4665 NY az Oph-ban. A Cygnus csillagképben az M29, M39, NGC 6871, NGC 7039, de ez utóbbi kettő elég jellegtelen.

Snt
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.23. 20:45

Á köszönöm mindhármótoknak... Írtam egy egész nagy listát(12 Messier-objektum, 4 NGC-objektum stb...)
Remélem ma este nem jönnek a felhők, és akár rajzolni is fogok tudni...

Üdv, Ferenc
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.08.01. 17:13

Na, ezek a kistávcsöves mélyég objektumok nekem is pont jól jöttek.Valószínűleg ma meg is keresem őket.
Köszönet mindenkinek,
Bence
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.08.03. 18:09

Sziasztok! :)

Szerintem ha igaz akkor egy nagyon jó szabad szemes észlelés lehet ez az éjszaka folyamán :)

http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20100803-sarki-feny-aurora-lehet-2010-augusztus-3en-ejjel.html

üdv.:Csaba
Harkat
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2010.05.28. 16:46

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Harkat » 2010.08.04. 01:45

Sziasztok!
Én nem látok semmi aurorára emlékeztetőt (bár még sosem láttam, szóval nem nagyon tudom, igazából, hogy néz ki) viszont másodpercenként van 2 villám egy közeli viharban, a 2 másodperces szünet már ritka. elektromágneses vihar lenne?( ha nem ez a neve, kérlek javítsatok ki.)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.04. 07:13

Harkat írta:Sziasztok!
Én nem látok semmi aurorára emlékeztetőt (bár még sosem láttam, szóval nem nagyon tudom, igazából, hogy néz ki) viszont másodpercenként van 2 villám egy közeli viharban, a 2 másodperces szünet már ritka. elektromágneses vihar lenne?( ha nem ez a neve, kérlek javítsatok ki.)


Nem hinném. A hír amúgy valószínűleg vaklárma volt, és a teljes borultság miatt esély sem volt a megfigyelésére.
A gyakorlatilag folyamatos villámtevékenység gyakori az intenzív zivatarokban, ebben semmi különleges nincs, ugyanakkor nem zárom ki, hogy a Napból érkező töltött részecskék esetleg befolyásolhatják. Az elektomágneses vihar nem vihar a szó valódi értelmében, tehát nincs szél, stb., hanem egyszerűen a légkör magas töltöttségét jelenti, mely az elektromos és a mágneses készülékeket és a rádiókommunikációt zavarja meg.

És szeretnék kérni minden kedves fórumozót, hogy bár ezek a kérdések nagyon, nagyon izgalmasak, mégsem tartoznak a mélyég-észlelések témakörébe, ezért a légköroptikai és egyéb témákat tessék itt mellőzni, és azokat a MEGFELELŐ FÓRUMTOPICBA megírni!

Snt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.04. 10:43

Harkat írta:Sziasztok!
"Én nem látok semmi aurorára emlékeztetőt (bár még sosem láttam, szóval nem nagyon tudom, igazából, hogy néz ki) viszont másodpercenként van 2 villám egy közeli viharban, a 2 másodperces szünet már ritka. elektromágneses vihar lenne?( ha nem ez a neve, kérlek javítsatok ki.)"

Éjféltől nálam tiszta volt az ég, bár borzalmas nyugtalansággal, de változózni lehetett.
Re: sarki fény. Mindenekelőtt: maradjunk a magyar SARKI FÉNY névnél, annál is inkább, mert az "aurora" csak az angolszászoknál jelenti a sarki fényt, egyébként (pl. a magyar irodalomban is) - hajnalt! Az előrejelzés tökéletes vaklárma volt, még a rendkívül eltúlzott NOAA előrejelzés sem jelezte, hogy Közép-Európában látható északi fény várható.(ott az esetleges kicsi lehetőség határát Lengyelországra adták, ami ugyebár kicsit északabbra van). Ilyen intenzitású napkitörés volt is, lesz is. Az, hogy Észak-Amerikára nagyobb riasztást adnak, onnan ered, hogy a sarki fény feltünés öve gyűrű alakban az északi mágneses pólust övezi, az pedig most erősen az É.-amerikai kontinens felé dől, ott tehát valóban alacsonyabb szélességig csúszik a határ. Európától viszont majdnem elfordul, vagyis a gyakorisági határok északabbra csúsznak. Az ilyen elsietett riasztások azonban alkalmasak, hogy elkedvetlenítsék az esetleges érdeklődőket.
Harkat
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2010.05.28. 16:46

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Harkat » 2010.08.04. 12:22

Sziasztok!

Köszönöm szépen és elnézést az (immáron dupla) offért.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”